Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

ESKİ ZAHİRE PAZARI’NDA BİR AŞK ACISI!

ESKİ ZAHİRE PAZARI’NDA   BİR AŞK ACISI!

Herkes bakıp bakıp geçti, “Aman yarabbi, vah vah, bu nasıl aşk acısıymış böyle” demekten kendini alamadı!

 ÖZCAN ÖZAKBAŞ

Bu başlıkta dile getirdiğim konu Balıkesir’de yaşanmış üzücü bir olay değil, sadece bu şekilde adlandırılmış bir biber çeşidinin adı ve kilosu tam 25 lira. Alt tarafı biber deyip geçmeyin, 100 gramı 2,5 lira (!).

Sözde tarım ülkesiyiz!

Buradan da anlaşılacağı üzere Koronavirüs her yeri vurduğu gibi Pazar yerlerini de vurmuş!

Kentimiz Zahire Pazarı’ndayım önceki gün. Birkaç ihtiyaç için eşim Arzu hanımla birlikte yıllardır alışveriş ettiğimiz Üçpınar’lı pazarcı Hafız hanımdan sebzeler aldık. Üç-dört çeşit biber var ki biri dikkatimi çekti, fiyatı da biraz pahalı. Tam 25 TL. “Aboo!” dememe kalmadı, adı hoşuma gitti: “Aşk Acısı.” Buradan anladığım, bu biberden almak zor olmalı ki adını böyle etikete yazmışlar! Fiyatının yanında acısıyla da yakıyor adamı herhalde. Yine tezgahtaki salatalığın fiyatı tam 8 lira. Haberin aşağıdaki bölümünde fiyatları da sıralayacağım, şimdi irdelemeye devam edelim. Neyse artan fiyatları tadında tartışmamızın ardından diğer satıcılara yöneldim. Alt tarafta patates-soğan satıcısı bir esnaf var. Orada sarımsak gözüme çarptı, 50 liraymış kilosu. Yerli sarımsakmış, Antepmiş. İstanbul’da sarımsağın kilosunun 75-80 liraya satıldığını biliyordum, ama Balıkesir’de 50 liraya sarımsak pek duymamıştım. Ha bir ara 40 lira olmuştu galiba. Yukarı bölüme çıktım, bir sarımsak satan daha buldum, İran sarımsağı 20-25 lira arasında. Hemen ters tarafında bir sarımsakçı daha var, bizim Hafız hanımın eşi beni o tezgaha götürdü, orada güzel görünen bir yerli sarımsak yığını var ki tezgahta, babacan bir adam satıyor, “kilosu 30” dedi. “Yerli sarımsak” dedi. Memleketin neresinden dediğimde “Antep” dedi. “E.. aşağıda Antep’i 50’ye satıyolar ya, sende niye bu kadar ucuz?” dedim. “Ben toptancısıyım” dedi. “Peki, arada bu kadar fiyat farkı olur mu?” dediğimde “Bilmem, anlamam” dedi. Gazeteciyiz ya, araştırıyoruz ya, sağdan-soldan meraklı satıcılar da etrafımızda. “Yaz abi yaz, bizde şikayetçiyiz fiyatlardan” diyen de var, ne olacak halimiz?” diyen de.

Sıra meyve tezgahlarına bakmaya geldi, orada da değişen bir şey yok. Fiyatlar alabildiğince yüksek. Eskiden kilolaca alabildiğimiz şeyleri şimdi 1 kilo almak bile zorlaşmış halde. Pazar arabasını pazarlıklarla  doldurmak iyi miktarda bir parayı gözden çıkarmak demek. Hani zaten pahalıydı bu Pazar yeri de, şimdi iyice artmış fiyatlar. Yapacak bir şey yok. Bulaşıcı virüsün etkileri her yere sirayet etmiş halde. Allah herkesin yardımcısı olsun. Önce sağlık diyelim, manun ve kurallara uyalım.

İşte eski zahire pazarında kurulu Pazar yerindeki  sebze ve meyve fiyatları:

Kabak 5, Domates 4-5-6, Salatalık 8, Havuç 4, Kültür Mantarı 10-15, Köy Biberi 15, Aşk Acısı Biber (ince kıl biber dedikleri) 25, Göbekli marul 5, Taze Soğan (demeti) 1,5-2, Taze Sarımsak (demeti) 3, Antep Yerli Kuru Yarımsak 50 (toptancısında 30), Ispanak 5, Turp 4, Pırasa 4, Brokoli 9, Karnabahar (tane) 8, Patates 3 kg. 10, Kuru Soğan 3 kg. 10 TL.

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ