Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

ENSAR AYTEKİN’DEN ÇİFTÇİDEN STOPAJ VERGİSİ KALDIRILSIN TEKLİFİ

ENSAR AYTEKİN’DEN ÇİFTÇİDEN STOPAJ VERGİSİ KALDIRILSIN TEKLİFİ

CHP Balıkesir Milletvekili ve İçişleri Komisyonu Üyesi Ensar Aytekin çiftçinin derdine sorun olmak için adım atmaya devam ediyor. TBMM Başkanlığına kanun teklifi veren Aytekin çiftçinin üzerinde büyük bir yük olan stopaj vergisinin kaldırılmasını teklif etti. Aytekin kanun teklifinin gerekçesinde şunlara değindi:

“Tarım sektörü, gelişmekte olan ülkelerde gelişme sürecinin ilk evrelerinde ekonominin en önemli sektörü konumundadır.

Bu nedenle, sürdürülebilirliği sağlamak ve çiftçi gelir seviyesini yükseltmek amacıyla gelişmiş ve gelişmekte olan tüm ülkelerde, çeşitli politika araçlarıyla tarım sektörü desteklenmektedir. Girdi fiyatlarının düşürülmesi de tarımı destekleme araçlarından birisidir. Girdilerin düşürülmesindeki amaç, maliyet yükünün azaltılması ve çiftçinin kar marjının arttırılmasıdır.

Çiftçimize verilen desteklerin Tarım Kanunumuzun öngördüğü şekilde gayri safi yurtiçi hâsılanın yüzde 1’ine çıkarılması, tarım sektörü için büyük önem taşımaktadır. Desteklemelerin kanunda geçmesine rağmen eksik verilmesi kanunlarımız ile çelişmektedir.  Çiftçilerimizin almış olduğu desteklemeler rekabet ettiği ülkelerin çiftçileriyle karşılaştırıldığında düşük kaldığı ortadadır.

Desteklerle ilgili en önemli bir hususlardan biri de stopaj kesintisidir. Çiftçimize ödenen desteklerden, sanki zirai kazanç elde ediyormuş gibi yüzde 4 oranında stopaj kesilmektedir. Geçmişte, Doğrudan Gelir Desteğinde yüzde 4 stopaj kesintisi uygulanmıyordu. Benzer bir uygulamaya gidilmesi çiftçilerin üretimini desteklemek açısından büyük önem arz etmektedir.

Çiftçilerimizin ağır girdi maliyetleri altında ezildiği ve üretim yapamaz hale geldiği bir gerçektir. Bu nedenle tarım sektörünün sorunlarını çözecek, tarımsal girdi yükünü azaltacak ve tarım sektörünü ayağa kaldıracak tedbirlerin alınması gerekmektedir. Bunlardan bir tanesi de tarımsal desteklemelerden kesilmekte olan %4’lük stopaj kesintisidir.”

CHP’li Aytekin bu kanun teklifi ile tarımsal desteklemelerde kesilmekte olan %4’lük stopaj kesintisinin kaldırılması öngörüldüğünü de belirtti.

Konuya dair yaptığı açıklamada kanun teklifinin bir an önce gündeme alınmasının anlamlı bir adım olacağını vurgulayan Aytekin, “tüm vekillerden ricam çiftçilerimiz için attığımız bu adıma destek olmalarıdır” dedi.

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ