Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

ENGELSİZ DÜŞLER(1)

Nigar Afacan

Nigar Afacan

Birleşmiş  Milletlerin aldığı bir kararla, 10 -16 Mayıs tarihleri 27 yıldır Dünya Engelliler Haftası olarak anılıyor.  Haftanın mahiyetine  farkındalık yaratmak için  hemşehrimiz  bir gencin hikayesini anlatmak istiyorum size.

Kocaeli üniversitesi Deniz Liman İşletme Bölümü mezunu  olan gencimiz, İstanbul’da  bir gemi firması için operasyon sorumlusu olarak çalıştığı esnada,  askere gideceği için evini kapayarak eşyalarını kamyona yükleyip  memleketi  Balıkesir’e yola çıkar.

Balıkesir’e 25 km kala  (Susurluk’ta)  eşyalarını taşıyan kamyon  trafik kazası yapar. Kazada, gencimizin omuriliği kırılır  ve  başına aldığı darbeden dolayı kulakları patlar.  Ölüm, kalım mücadelesi içinde geçen tedavi süreci sonunda hayatta kalmayı başarır.

31 Ocak 2004 tarihinde,  25 yaşında iken geçirdiği trafik kazası ile hayatı değişen genç, şuan 40 yaşında ve 15 yıldır  tekerlekli sandalyede yaşamını sürdürmektedir..

Engelli olmayı yaşayarak öğrenmeden empati kurarak da anlıyabileceğimizi ve  herbirimizin bir engelli adayı olduğumuzu biraz hissettirmek  istedim.

Çocukluk yıllarından başlayarak uzun yıllar futbol oynamış, üniversite döneminde okulunun takımına kaptanlık yapmış, Eskrim dalında Türkiye şampiyonluğu, İlkokul basketbol takım kaptanı ve  3 kez  takım kaptanlığı  yapan , Balıkesir Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı’nın  kurucusu ve kaptanı Alper Şentürk’ten bahsettiğimi çoğunuz anlamışsınızdır.

Alper kardeşimizin geçirdiği kazadan sonra hayatta kalması bir mucizedir ! hayatına kaldığı yerden  kendiyle barışık  bir engelli olarak devam etmesi de, tevekkülün içindeki mucizedir… Bir sonraki yazımda bu süreci sizinle paylaşacağım.

Alper kaptanın  doğuştan bedensel engelli olan, sporcu, sanatçı, kalemi, kelamı kuvvetli eşi  sevgili Esra Şentürk, Dünya Engelliler Haftası için özel ve tüzel duygu,  düşüncelerini çok güzel yansıtmış.  Nice farkındalık günlerine hep beraber,  saygı ve sevgi ile…

#EsraŞENTÜRK

 

‘’Siz seçebildiniz mi? Anne karnında saçınızın rengini, gözünüzün rengini vb. ?

Bizler de seçemedik engelimizi… Belki sizlerden hep bir adım geç başladık hayata ama sizlerden daha çok empati yeteneğimizi geliştirdik.

Peki nasıl?
Çünkü siz rahat hayatınızı yaşarken, birçoğumuz nereye nasıl gideceğimizi ve bize uygun olup olmadığını önceden hep düşünmemiz gerekir. Yani  aslında engel dediğiniz  şey sadece araç gereçler.

Siz biz yok ki hayat hepimizin!  Şartlar bize de uygun olursa tabi !

En önemli şey ”EMPATİ” ki  bu da herkes için aynı…

Birbirimizi anlamaya çalıştığımız gün, empati  kurmayı  kendimize aşıladığımız  gün, çok şey değişecek inanın…

Bizim tek istediğimiz  fark edilmek bile değil ! Artık biz bunları aşalı çok oldu.  Bir hayat var ve  bu  hepimizin , bunu bilmeniz  bizim için yeterli !

Daha güzel günler göreceğimiz yarınlara !’’

Mutlu hafta sonları. Evde Kal Balıkesir…

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
OTAĞ’A VEDA - 25 Temmuz 2020
ENGELSİZ DÜŞLER(1) - 16 Mayıs 2020
EVDE KAL HİNDİSTAN - 9 Mayıs 2020
ALTERNATİF - 2 Mayıs 2020
BİLEŞKE - 18 Nisan 2020
MASAL DEYİP GEÇMEYİN - 29 Şubat 2020
‘’SEVGİYLE KALIN” - 15 Şubat 2020
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ