Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

ENFLASYON DÜŞTÜ MÜ?

Mustafa Koçal

Mustafa Koçal

Enflasyon düştü mü?

Maliye Bakanı Berat Albayrak’a göre düştü.

Ekonomi uçtu mu?

Çünkü “ekonomi uçacak” demişlerdi.

Maliye Bakanına göre kötü günler geride kaldı.

Ekonomi uçtu mu? Maliye bakanına göre uçtu.

Bunlara acaba maliye bakanı kendisi inanıyor mu?

Türkiye İstatistik Kurumu’nda enflasyonu belirleyen bölümün başına arkadaşını atayan bakan bey, enflasyonu istediği gibi çıkartıyor. Geçen ay 9,26 olan enflasyon Ekim ayında 8,55’e düştü. Bakan bey çıksın “bu rakamlar gerçek rakamdır” desin.

Ekonomi ile enflasyon ayni paraleldedir. Ekonomi iyi ise enflasyonda ona göre iyidir. Hakikaten kötü günler geride kaldı ise bu millet neden sıkıntı içerisinde? İktidar neden para sıkıntısı çekiyor. Ekonomisi iyi olan ülkenin bütçesi açık vermez. Bu seneki bütçe açığı son senelerin en yüksek bütçe açığı olacaktır. Bu kadar yapılan zamlar ekonominin iyiliğinden midir? Neden akla gelmedik vergiler konuyor? Merkez Bankası’nın kefen parası olarak bilinen parasına neden ihtiyaç duyuldu? İşsizlik fonunun parası neden kullanıldı? Milli bankaların kârlarına neden ihtiyaç duyuldu?

Demek oluyor ki ekonomi iyi değil. Ekonominin iyi olmadığı yerde enflasyonun düşmesi mümkün değildir. Kâğıt üzerinde düşen enflasyon ancak milleti kandırmaktır. Enflasyonun nasıl düştüğünü millete anlatın da millet de inansın. Hangi tedbirleri aldınız da enflasyon düştü?  Bu sene içerisinde aşağı yukarı bütün ürünlere %50’nin üzerinde zam yapıldı. Çarşı pazar el yakarken, eskiden pazar ihtiyaçları 45-50 lira ile karşılanabiliyordu. Şimdi ise bu rakam 90-100 lira arasına çıktı. Millet pazardan bir kilodan fazla bir şey alamıyor. Bazı ürünleri yarım kilo alıyor. Siz hiç pazara gidip alışveriş yaptınız mı?  Enflasyonun düşmesi için üreticinin girdilerinin hangisinde indirim yaptınız? Tohumunda mı indirim yaptınız, gübresinde mi? Ürünlere verdiği ilaçlarda mı indirim yaptınız, kullandığı mazotta mı?

Enflasyonun düşmesi için üretimin artması gerekir. Üretimin artması için ne yapıldı da enflasyon düştü? Hayvansal ürünler el yakıyor. Peynir, yağ, süt fiyatları alabildiğine yükseldi.

Bugün (dün) haberlerde çok ilginç bir olay vardı. İstanbul ve Kırklareli de ıspanaktan zehirlenenler olduğuna dair idi haber. Bakan bey bu zehirlenmelere hemen tehisi koydu. “Ot zehirlenmesi” dedi. Şimdiye kadar böyle bir vaka ne duyulmuştur ne de görülmüştür. Ispanağın içerisindeki yabancı ot hemen kendisini gösterir. Bakan bey bilmiyor zannedersem. Ispanak pazardan gelince serilir. İçerisinde yabancı bir ot var mı diye bakılır. Ondan sonra suya konur tozu toprağı gitsin diye.  Ondan sonra artık yemek yapmaya hazır hale gelir. Bakan bey olayı kapatmak istiyor. GDO’lu tohumlar toprağı zehirliyor. Ben bu olayı daha önce yazdım. Yazıyı toparlayacak olursak; enflasyon rakamları ile milletin aklı ile dalga geçiliyor. Piyasa enflasyonu 25’in üzerindedir. Enflasyonun yüksek olduğunu bize cebimizden çıkan para öğretiyor. Bu açıklanan enflasyon rakamlarına hiçbir Allah’ın kulu inanmaz. Artık milletin gözü açıldı. “Maymunun gözü açıldı” sözü şuradan gelir. Eskiden maymunları yakalamak için ağzı dar bir küpün içine ceviz koyup toprağa gömerlermiş. Maymun küpten cevizi almak için elini sokarmış.  Avucuna cevizi alınca küpün ağzından elini çıkaramaya uğraşırken maymunu yakalarlarmış! Bizde elimizi cebimizden çıkaramıyoruz. Çünkü cebimizden çok para çıkıyor. Başkaları iktidarı kandırıyor, aldatıyor. Bakan bey de milleti mi kandırıyor acaba? Artık milletin gözü açıldı. Aldandığını ve aldatıldığını anlamış durumda. Enflasyon rakamlarının nasıl yazıldığının farkındadır. Enflasyonun yükseldiğini veya düştüğünü cebimiz onlardan daha iyi biliyor. Saygılarımla.

Türkiye laiktir, laik kalacaktır. Ne mutlu Atatürkçüyüm diyenlere! Ne mutlu cumhuriyetçiyim diyenlere! Ne mutlu Türk milliyetçisiyim a diyenlere! Ne mutlu varlığım Türk varlığına armağan olsun diyenlere! NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ