Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

EMİN BULDAN HAKKINDA ŞOK İDDİA!..

EMİN BULDAN HAKKINDA  ŞOK İDDİA!..
Reklam

Kanunlara saygısı (!) ve sadakati (!) ile bilenen, tanınan Web TV Youtuber gazetecisi Emin Buldan hakkındaki şok iddia gündeme bomba gibi düştü!

MİDİLLİ’YE KAÇMASIN!

Üvertür’de “İstanbul” programı, “İzmir” programı derken, son program sanki assolistlerin çıktığı final programı, yani “Kepsut” programı (!) olacak gibi.. Ama söylentilerin de ardı arkası kesilmiyor, iddialar dinmek bilmiyor!..

Tehdit-şantaj-irtikap davasından 12 yıla yakın hapis yiyerek ilk kez mahkûm olan Emin Buldan, hapse girmeden önce kâh İzmir taraflarında, kâh Ayvalık sahillerinde gününü gün ediyor. Emin’e, Başkan Zekai Kafaoğlu ve 17 şikayetçisinin davası nedeniyle de adli kontrol şartı var. Ancak; her gün değil de, haftada 1 kez imza veriyor. Bu nedenle de büyük olsılıkla Midilli’ye kaçma ihtimali olduğu sızan haberler arasında!..

 

Özcan Özakbaş

Her gün belediyeye ait yüzme havuzunda keyif yaptıktan sonra web sitesinden yayına magazin programları ile başlayan Youtuber Emin Boldan, şimdi Balıkesir’e kendi magazin oldu. Tehdit ve şantaj davasından 11 yıl 8 ay hüküm giydi. Ayrıca geçerli olan para cezası da 69 bin 960 Tl. olarak kayda geçti. Geçtiğimiz hafta içinde İzmir’deki yüksek mahkemeden çıkan hapis kararı sonrası şimdi gerekçeli karar bekleniyor. Bugün-yarın çıkabilir bu karar. Gerekçeli karar çıktıktan sonra yakalama kararı çıkacak ve Emin hapse girecek. Bilindiği üzere; Emin Buldan’ın sonuçlanan bu davası para cezasına çevrilemiyor, ertelenemiyordu. Ayrıca zaman aşımına uğratılamayan şekildeydi. Beklenen oldu, Emin mahkûm oldu.

————————————————-

“Ne oldum deme, ne olacağım de..” demiş atalarımız.

“Karizmayım ben” diyordu, karizmayı fena çizdirdi!

Gazeteci Emin bugüne kadar 3 kez işyerinden ve evinden (sarayından) gözaltına alınmış, 2 kez cezaevinde tutulmuştu. İlkinde 5 ay, ikincisinde 1 sene 2 ay yatmıştı. Emin’in bu içeride yatmaları devletin aldığı tedbirler yüzündeydi. Yani tedbir açısından içeride tutulmuştu, kaçmasın diye. İlk büyük tehdit ve şantaj davasında 2,5 yıl hapis cezasını iki kez yemesine rağmen dava zaman aşımına uğramış, bizimki ararın üstüne sazan gibi atlayıp “beraat ettim” demişti. DEMOKRAT, beraat etmediğini en yetkili ağızlardan, hukukçulardan aldığı bilgilerle ispatlamış, Emin’in kendini gazetesinde manşetten yazdığı haberi esastan çürütmüştü. Bu ilk davada; bayrağı işadamı Hüseyin Finiş açmış, pek çok işadamı da şikayetçi olup destek vermişti. Ünlü bir işadamı ise tarafsız kalmıştı! İkinci davada da başta Faruk Kula olmak üzere pek çok işadamı davacı olmuştu yine bu yayın yoluyla tehdit ve şantaj yapan gazeteciden. Hüseyin Finiş, gene bu ikinci davada da en başta gelen şikayetçilerdendi. Faruk Kula ve Hüseyin Finiş ile diğer işadamlarının dik durması sonucu (bazıları davalarını geri almıştı!) Emin Buldan ilk kez mahkûmiyet kararı ile tanışmış oldu. Öyle ya; çekirge kaç kere zıplayacaktı ki?

Mahkemenin Balıkesir’deki ilk ayağı bittikten sonra, işadamlarına sitesinden “Şerefsizler” diye yayın yapan ve mahkemedeki kararı veren bayan hakime de “Sen naptın be hakime hanım, bu işler öyle olmuyor, böyle yürümüyor” diye sallayan Emin Buldan, İzmir’deki yüksek mahkemede bir savcının “Sanki 1 şikayetçiden suç görünüyor, diğerlerinde delil yetersiz gibi” şeklindeki yorumundan sonra Emin, web sitesinde davul-zurna çaldırmış, yattığı süreleri de gözönüne almış olacak ki, sanki hapisten yırtacağı sinyallerini vermişti. Ancak itirazlar sonrası üç kişiden oluşan yüksek mahkeme heyeti tekrar kurulmuş ve nihai kararın açıklanmasına gelmişti sıra. Günler günleri kovalamış, Emin için çıkan karar hazin sonun başlangıcı olmuştu. (Çünkü daha pek çok davası var, dosyalar yerden tavana kadar) 7,5 Yıla yakın sürmüştü bu son görülen dava. Faruk Kula hiçbir celseyi kaçırmamış, diğer iş insanları da haklarını aramak için hep Adliye koridorlarını aşındırmışlardı. Ve nihayet kesin karar vardı artık. Emin’in cezası kesilmişti. Tam 11 yıl 8 ay hapis ve de yanında 70 bin TL para cezası.

Balıkesir basın tarihinde bir basın mensubuna verilen en büyük cezaydı bu. Kendini lekelediği gibi mesleğe de kara çalan bir isimde artık Emin. Çünkü dava konusu: yayın yoluyla tehdit ve şantaj yaparak, -ikna yoluyla şantaj da vardı (irtikap) – menfaat sağlama idi.

Cezayı yiyen Emin daha ilk günden afallamıştı. Ne yapacağını bilmez halde İzmir’de coşkulu halde neşe içinde girdiği mahkemeden şaşırmış ve bitkin bir halde çıkmıştı Emin.

Evet, kader ağlarını örmüş, bugüne kadar yaptıklarının cezasını çekebilecek bir karar çıkmıştı Yüce Türk Adaleti’nden.

Gerçek gazetecilik zaten onun yaptığı bu gazetecilik değildi.

Doğru, ilkeli basın ahlak kurallarına uyan yayıncılık hiç değildi.

Her ne kadar para ve lüks içinde yaşasa da yaptıkları yanına kâr kalmadı.

“Alma mazlumun ahını, çıkar aheste aheste..” demişler

İşte bu söz de gerçek oldu, hem hukuk yoluyla hem de adalet sayesinde.

Bir gün herkese lazım olacaktır hukuk.

İşte şimdi ona da lazım oldu bu hukuk!

Doğru duran, adam gibi duran gazeteciye kimse bir şey yapmaz.

Önce insanız, sonra gazeteci.

Allah kimseyi doğruluktan ayırmasın.

Amin…

 

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
tanıtım filmi