Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

EMEKLİ PERİŞAN

EMEKLİ PERİŞAN
Reklam

%10.19 ENFLASYONUN GERÇEĞİ YANSITMADIĞINA DİKKATİ ÇEKEN BAŞKAN SİYER “KOCA BİR YIL EMEKLİLERE VAATLERLE GEÇTİ. EMEKLİLERİN BEKLENTİLERİ BAŞKA BİR BAHARA KALDI” DEDİ

****  2000 sonrası emeklilerimiz için de intibak düzenlemesi yapılmasının kaçınılmaz bir gereklilik olduğunu ifade eden Başkan Kenan Siyer, “emeklilerin yaşam standardına uyacak yeni bir tüketim kalıbı oluşturularak, hesaplamaların buna göre yapılmasını istiyoruz. Hayatımızda hiç yeri olmayan tüketim kalemleriyle yapılan enflasyon hesaplamaları bizim için adil olmayan sonuçları doğuruyor. Bu da bizim gelirlerimizi olumsuz etkiliyor” yetkililerden çözüm üretmelerini istedi.

EMEKLİ ZOR YAŞIYOR

OCAK 2019 zamları belli oldu. 2019 yılının ilk 6 ayında emekli aylıklarına yapılacak artışlar belli olduğunu ifade eden Emekliler Derneği Balıkesir Şube Başkanı Kenan Siyer, DEMOKRAT’a yaptığı yazılı açıklamada, şu bilgileri paylaştı:

“5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 55. Maddesi uyarınca düzenlenen emekli zamları TÜİK tarafından açıklanan TÜFE rakamlarıyla 2019’un birinci altı ayı için belirlenmiş oldu.

2019 yılı OCAK ayından geçerli olacak işçi ve Bağkur emekli zamları, 5510 sayılı yasanın 55. Maddesi uyarınca, bir önceki 6 aylık dönemin gerçekleşen enflasyon oranı kadar olacak. Bu durumda; TÜİK’in yaptığı hesaplamalara göre Temmuz /Aralık 2018 döneminde 6 aylık enflasyon %10,19 oldu.

BEKLENTİLERDEN UZAK KAYDI

2019 yılı birinci altı ayında uygulanacak artışlar yaşam mücadelesi altında giderek ezilen emekli topluluğumuzun beklentilerinden yine uzak kaldı. TÜİK’in enflasyon hesabının bizim harcamalarımızı yansıtmadığı gerçeğiyle yine karşı karşıyayız. İşte bu yüzden emeklilerin yaşam standardına uyacak yeni bir tüketim kalıbı oluşturularak, hesaplamaların buna göre yapılmasını istiyoruz. Hayatımızda hiç yeri olmayan tüketim kalemleriyle yapılan enflasyon hesaplamaları bizim için adil olmayan sonuçları doğuruyor. Bu da bizim gelirlerimizi olumsuz etkiliyor. Bu konuda yetkililerimizden çözüm üretmelerini bekliyoruz.

İNTİBAK DÜZENLEMESİ KAÇINILMAZ

Yüzdeli zamlar, koruyucu bir sistem olmadığı gibi, aylıklar arasındaki farkı devamlı açmaktadır. Bu nedenle; yıllardır dikkat çektiğimiz İntibak düzenlemesinin yapılması kaçınılmazdır. 2000 öncesi emeklilerimiz için bir çalışma yapıldı ve intibak artışları aylıklara yansıtıldı. Bu konuda emeği geçenlere minnettarız. Ancak, 2000 sonrası emeklilerimiz için de intibak yapılması, kaçınılmaz bir gereklilik olmuştur. Parlamentomuzdan öncelikli beklentimiz, aylıklar arasındaki adaletsizliği ortadan kaldıracak kalıcı bir intibak düzenlemesinin bir an önce TBMM gündemine taşınması ve yasalaştırılmasıdır.” SONER KANBER

 

 

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ