Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

ELEŞTİRMEYİN, GELİŞTİRİN…

admin

admin

(Başkan Yücel Yılmaz’a açık mektup)

Toplum olarak en büyük özelliğimiz eleştiriyi çok sevmemizdir. Ne yapar ne eder hemen her konuda bir eleştirilecek konu bulur ve bunu sonuna kadar eleştiririz. Hele bir de konu hakkında biraz bilgi sahibiysek değme gitsin keyfimize. Dibine kadar eleştiririz. Son yıllarda sosyal medya bu iş için harika platformdur.
Peki eleştirmek kötü mü? Asla… Doğru ve yerinde yapılacak eleştiriler her zaman faydalıdır. Tabi konu hakkında bilgi sahibi olmak şartıyla… Yoksa söylediklerimiz karşı tarafa hikaye gibi gelir. Dinler gibi yapar ama dinlemez.
Son yıllar da nasıl eleştiriyi fazla yapıyorsak, eleştiriye tahammül de  o denli azaldı.
En küçük bir eleştiride hemen de küplere biniyor, anında karşı taarruza geçiyoruz. İstiyoruz ki herkes bizi sevsin, her söylediğimize inansın ve bizi alkışlasın. Yok öyle bir dünya…

Gelelim şimdi esas konuya… Madem siyası yazı yazıyoruz, politikacıları eleştirmeden olmaz.
Dün bir basın toplantısı düzenlemiş yeni seçilen Büyükşehir Belediye başkanımız. Okuduğumuz kadarı ile  çok kızıyor eleştiriye… Hatta işin içine biraz da küçümseme katmış. ” Atılan olumsuz manşetlere gülüyorum, kendi dünyaları küçük insanlar ” diyor. Eğitimci kökenden gelme başkanımız. Oysa biz okullarımızda öğrencilerimizi zamanında ”münazara” programları yaparak yetiştirdik. Hatta kendimiz de böyle yetiştik. Siyasetçilerin en önemli özelliği eleştirilere açık olmaları olmalıdır.
Meşhur söz ”Sen söylemezsen, ben söylemezsem o söylemezse karanlıklar nasıl çıkacak aydınlığa?” Bırakın insanlar konuşsun. Ama kamu yararına ise. Başkanın dediği gibi kasıtlı manşet atanlar varsa, bir beklentileri olan varsa, götürü usulü çalışmaya devam etmek için basın mensupları varsa o zaman tamam. Önceki belediye yönetimlerinde yaşananları az çok biliyoruz. Sonuç itibariyle demek ki topluma doğru bilgilendirme yapılmıyor… Demek ki basın danışmanlarınız Balıkesirliyi yeterince aydınlatmıyor. Unutmayın başkanım. Şu an kızdığınız basın mensuplarına 3 ay önce çiçek veriyordunuz… Sokak sokak gezerken oy için yanınızdan çilekeş muhabirleri ayırmıyordunuz.. Ne oldu şimdi birden kızmaya başladınız. Yoksa işler iyi gitmiyor mu? Olabilir. Kolay değil borç yükü ağır bir belediye aldınız ve beklentiler fazla, Haklı olarak insanlarında  bir an önce gerçekleşmesini istediği şeyler var. Kimisi Bal-kes bataktan çıksın tekrar eski şaşaalı günlerine dönsün istiyor kimisi çocuğuna iş, kimisi de işini büyütmek için olanakların iyileştirmesini.. Hem zaten sizi onun için seçmediler mi?
İyisiniz , hoşsunuz, aydınlık ve gülen bir yüzünüz var ve sizi seviyoruz. Ama siz de sevin anlayışlı olun… Seçim zamanı verilen sözler ve taahhütler var.  Bir ayda, üç ayda ve bir yılda gibi. Tamam daha başındasınız olayın,  kolay değil… Belki hatırlasınız, bana ağustos 2019 da ” Abi büyük şehir çok büyük sorumluluk gerektiriyor, bunu göze almak kolay değil ” demiştiniz, bende size ”başkanım siz yaparsınız, o yetenek sizde var demiştim” Karesi de bunu kanıtladınız demiştim. Siz de kafanızı sallayıp onay vermiştiniz. Bakın size Allah bunu nasip etti. 
“Biz size güveniyoruz, inancımız tam” demiştim. Vatandaş sabırsız olabilir. Ama siz sabırlı olacak icraatlarınızla konuşacaksınız. Hakkınızda olumsuz yazanları kınamayın. Çağırın makamınıza, yardımcılarınızla, müdürlerinizle aydınlatın gazeteciyi. O zaman ikna olursa gerisi kolaylaşır. Eğitimcilerin bir özelliği de ikna edici olmalarıdır.
Bu güzel şehir’in şiddetle kalkınmaya, gençlerimizin de işe ihtiyacı var. Halkın da sağlık eğitim gibi temel ihtiyaçları var. Şehircilikte kimse size söz söyleyemez ama gece yarısı telefonuna “işten atıldınız” diye mesaj geliyorsa bu kolay değildir. Allah hiç kimseye o anı yaşamak nasip etmesin…
Siz yaparsınız biz size güveniyoruz. Ama sizde biraz tahammüllü olun. Sabır bizim dinimizin temel ögesidir.

Unutmayın, Allah sabredenlerle beraberdir.

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ