Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

Eleşkirt

Erhan Yırcalı

Erhan Yırcalı

Eleşkirt, Ağrı’nın bir ilçesi. Askerliğimi “sürgün” olarak yaptığım yer. İnsanların soğuktan bayıldığını gördüğüm yer. Erzurum-Ağrı Karayolu üzerinde. O yıllarda küçük bir ilçeydi ve yine aynı durumda. En son üç sene önce gittim. Erzurum’da başladığım askerliğim Eleşkirt’te son bulmuştu. 29. Piyade Alayı Komando Taburunda idim. (Namı diğer 6. Bölük) Komutanımız meşhur Paşa Enver Topuz idi. O yıllarda yüzbaşı idi. Allah uzun ömür versin.

ENVER TOPUZ

Ramazan Ayı gelmişti. Yzb.Topuz, bölüğü topladı ve oruç tutacak olanlar için çok ağır sözler söyledi. Daha sonra da oruç tutacaklar çıksın dedi. O kadar sözden sonra kim çıkar ki? Millet korkudan çıkamadı. İki kişi oruç tutacağım diye bir adım öne çıktı. İlk çıkan bendim, ikinci olarak da Behçet Saatçi . Bizi gören komutanımız büyük bir hiddetle bölük odasına gidin dedi. Biz endişeyle beklerken, Yüzbaşı geldi. Bölük odasına girer girmez değişti. Sizi tebrik ederim. Siz gerçek Müslümansınız dedi. Eğer böyle davranmazsam oruç tutmayacaklarda tutuyorum diye beni kandırıyor dedi. Çok şaşırmıştık. Bize kızacağını beklerken böyle bir durumla karşılaşmak bizi sevindirmişti. Bize Ramazan Ayı boyunca istediğimiz şekilde oruç tutacağımızı ve sadece önemli durumlarda kendini bilgilendirmemizi istedi.

Kendinin de oruç tuttuğunu ancak; bu dönemde zorluklar olduğu anlattı. Yıllar geçiyor. Anılar ise unutulmuyor. Askerlik anıları bitmez. Benim oğlan 14 gün askerlik yaptı o bile askerlik anılarını anlatıp duruyor.

BU KONUYA NERDEN GELDİK?

Benim asıl amacım Eleşkirt’te bulunan anıt mezardan bahsetmekdi. Konu nerelere geldi.

ANIT MEZAR

Bu mezarın yapıldığı yerde şehit bir askerin olduğu ve elindeki tüfeğini bırakmadığı, bunun üzerine askeri olduğu yere defin ettikleri anlatılırdı.

ANITIN TANIMI

Piyade Alay Komutanlığı Şehitliği
Erzurum-Eleşkirt karayolu üzerinde, ilçe girişte yolun sağında Piyade Alay Komutanlığı sahası içinde yer alır. Girişi doğudan sağlanan şehitlik etrafı 10×10 m ölçülerinde tuğla duvarla 75 cm yüksekliğinde örülerek koruma altına alınmıştır. Şehitlik ortasında 2×2 m ölçülerinde mermer kaplamalı kaide üzerinde 50 cm içeri çekilerek oluşturulan ikinci kaidenin üzerine 2 m lik bir mermer kaplamalı sütunun oturtulmasından meydana getirilmiş bir abide yer almıştır. 1962 yılında Birinci Dünya Savaşı’nda şehit olan askerler için Piyade Alay Komutanlığı tarafından yaptırılmış olup 2000 ve 2008 yıllarında restore edilmiştir.

Not: Behçet Saatçi, uzun yıllar Fethiye Belediye Başkanlığı yapmıştır. Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunudur. Balıkesir Çayırhisar da Asteğmen rütbesi takacağı gece o da sürgüne gönderilip, Eleşkirt’e gelenlerdendir.  Suçumuz mu? Benim dosyada “sağ görüşlü olabilir” yazıyordu. Onunkinde ise “sağ görüşlü”. Bu yüzden ben ona komutanım diyordum. Yıllar sonra bu durumu Genel Kurmay Başkanlığına sordum. Neden biz şüpheli-sakıncalı personel olduk diye. Bana verdikleri cevap şuydu: “Yok öyle bir şey”

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
MACİT ERMİŞ - 22 Ocak 2021
NERDESİN BAKKAL AMCA? - 21 Ocak 2021
ARKADAŞ - 18 Ocak 2021
KONAK SOFRALARI - 12 Ocak 2021
ASKIDA NE VAR? - 9 Ocak 2021
ŞİFRELİ VASİYET - 8 Ocak 2021
ANLAMADIĞIM ŞEYLER! - 6 Ocak 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete