Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

EL BİRLİĞİ İLE SAĞLIĞI TÜKETTİK!

Hüseyin Gündoğdu

Hüseyin Gündoğdu

Canlar,

Korona salgını ile hayatını kaybeden  sağlık çalışanı sayısının şu ana kadar 302 olduğunu biliyoruz. Sağlık çalışanını asıl tüketen ya da bitiren sadece korona salgını değildir. Çalıştıkları ortamda karşılaştıkları ve hak etmedikleri mobbingdir.

Yaşanılan bu olumsuzluklara rağmen, ülkemizde cumhuriyetin kuruluşundan günümüze kadar gelen sağlık sistemimizin; hizmet sunucuları (doktor, ebe, hemşire ve diğer çalışanlar) toplumun sağlığını öncelemeleri, gönüllülük esası ve özverili yaklaşımları nedeniyle başarılı olmuştur.

Örneğin Covid aşısına, diğer ülkelerden sonra başlamamıza rağmen, aşılanan sayısı diğer ülkelerin önüne geçtik. Sağlık Bakanlığının açıkladığı 27000 Aile Hekimi ve 13000 Kamu-Özel –üniversite aşılama noktalarında, bu bir aylık sürede 1. Ve 2. Doz toplam 7 milyon insanımızın aşılanması  kısa sürede sağlanmıştır.

Sağlık çalışanlarımızın başarılarını övmeğe ihtiyaçları yoktur. Onlara sahip çıkmak ve korumak, onların en doğal haklarıdır. Bir an önce beklemede olan özlük haklarına kavuşturmak ve hak  kayıplarını gidermek sağlık bakanlığımızın en önde gelen görevidir.

İktidar, yönetici atamalarını yaparken başarılı, eğitimli, liyakat sahibi olan ve hoşgörülü olanları atamalıdır. Yeterli bilgi ve donanıma sahip olmayan, empati yeteneğinden yoksun yöneticilerin baskı, yıldırma ve mobingine maruz kalan sağlık çalışanlarından son 7 ayda 2412 hekim istifa etmiştir. Onlarca sağlık çalışanı intihar etmiştir. Hele iki gün önce Bursa Uludağ Üniversitesi Kalp Damar Cerrahi Ana Bilim Dalında baş asistan olan Op. Dr. Mustafa Yalçın(35) intihar etti. Geride beş sayfalık mektubu ve yürek burkan açıklamaları kalmıştır. Taş kalplilerin yüreğini bile yumuşatan bazı cümleleri aşağıdadır.

‘’Artık çok yoruldum.

Gelecekten umudum kalmadı.

Hayattan keyif alamıyorum. Ne kadar özgürüz ki? Yılda on gün deniz tatili yapabilmek için koca 1 yıl çalışmak durumundayız.

İnsanların birbirlerine tahammül edememelerine, tahammül edemez oldum.

Zorba insanlar güçlerini kullanarak korku krallığı kurup, kendilerinden zayıfları tir tir titretiyorlar ve kalkıp da bir şey diyemiyorsun. Çünkü seni de üzüyor. Ezip geçiyor.

Neden bu insanlarla uğraşmak zorunda kalayım ki?

Yaşamak zorunda bile değilken, bunlara maruz kalmak zorunda hiç değilim.’’

Genç meslektaşımızın kurduğu cümlelerde ‘’tükenmişlik, depresif belirtiler, zorbalığa maruz kalmışlık, mobbing, hoşgörünün olmadığı, adalettin olmadığı hatta insani değerlerin yok olduğu bir sağlık alanı tarif etmiştir. Böyle bir çalışma ortamında insanlara sağlık hizmetinin verilerek, bu insanları sağlıklarına nasıl kavuşturulacağını düşünmek ve çözmek yöneticilerin görevidir.

Canlar, hepinize sağlık, mutluluk, koronasız hayat ve sağlık çalışanlarına şiddetle değil, sevgi ve saygı ile yaklaşınız!

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Ramiz kurnaz dedi ki:

    Tanımlamış olduğunuz tablo acı ve çok net… Katılmamak mümkün mü Hüseyin bey? 😞😞

  2. Gönül dedi ki:

    Herkesin her alanda uzman olduğu bir coğrafyada ne bekliyorsunuz ki emeğin önemsenmediği, liyakatin sıfır oldugu sağlıkla alakası olmayan birini getirip sağlık kurumlarının tepesine oturttulursa, yöneticilerin vizyonu sıfır olunca olacağı bu…
    Ama ben şuna inanıyorum halen senin gibi guzel insanların sayesinde umudumuz var ve dunya dönüyor
    Kalemine yüreğine sağlık

BİR YORUM YAZ
gazete