Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

EKOL HASTANEMİZ ÇOK ZOR DURUMDA

EKOL HASTANEMİZ  ÇOK ZOR DURUMDA
Reklam

YETKİLİLER UYUMAYIN!.. DURMADAN OYALAYIP DURDUNUZ.. AMA HASTANEDE NE MİSYON KALDI, NE VİZYON!.. ORAYA, YENİ HASTANE AÇILDIĞINDAN BU YANA YAPILAN UYGULAMALAR REVA MI? EKSİKLİKLERİ GİDERİN BAKALIM.. BALIKESİR HALKI BURASINI DA ÇOK TUTUYOR, SEVİYOR VE ESKİSİ GİBİ OLSUN İSTİYOR..

 

Görevlendirmeler yüzünden doktor sayısı çok azaldı, giden geri gelmiyor, yatak sayısı çok az, döner sermaye kısıtlı, para desteği alamıyorlar. A sınıfı kategorileri de B’ye düşürülmüş. Elleri ayakları bağlanmış, sanki “başınızın çaresine bakın” denilmiş! İlgisizliğin kurbanı olmuş gibi görünen Balıkesir’in bu ekol hastanesi derhal ayağa kaldırılmalı. Yeni ek binalar yapılacak ama devlette devamlılık esastır, gereken önemi verilmeli, halkın derdine derman olunmalı.

Balıkesir Devlet Hastanesi ülkemizde ve dünyada medikal  alandaki  en  son  gelişmeleri  yakından  takip  ederek  bünyesine  katmayı, tıbbı teknolojiye ayak  uydurarak, dünya  standartlarında  çağdaş  sağlık  hizmeti  sunmayı istiyor.

“En yüce değer bilgi, en üstün hizmet insana hizmettir”  inanç ve anlayış  felsefesiyle  bölgenin toplumsal ve sağlık  hizmeti  yönünden geliştirilmesine  ve  yaşam  kalitesinin  artırılmasına  katkıda  bulunmayı da istiyor, bu vizyonla hareket ediyor.

Atatürk Mahallesi’ndeki Balıkesir Devlet Hastanesi, hasta haklarına saygılı, çalışan  haklarına  duyarlı, etik  değerlere bağlı  tüm  kaynaklarını etkin kullanan, hastalarına  ihtiyacı olan sağlık  hizmetini  sunarken  hastalarının ve  yakınlarının memnuniyetini önemseyen güler yüzlü çalışanlarla etkin tanı ve tedavi  uygulama misyonu ile hizmet vermek hedefini de hep canlı tutuyor. Tutuyor tutmasına da son yıllarda bu hastanemiz sanki bir üvey evlat muamelesi görmüyor desek doğruları konuşmamış oluruz.

En baş ağrıtan sorunların başında başka birimlerde, yerlerde görevlendirmeler geliyor.

Yaptığımız araştırmalara göre; son bir yıldır dışarıda görevlendirme adı altında gönderilen doktor sayısı 35’i bulmuş. Geri dönen çok az olmuş, gidenler çeşitli nedenlerden dolayı gelmemiş!

Hastanenin döner sermayesi çok az. Katma bütçeli idareden aldığı katkı ise çok aza indirgenmiş, 6,5 olan oran 2,5’a düşürülmüş! Anlayacağınız “başınızın çaresine bakın” denilmiş! Böyle döner sermayesi çok az olunca giden doktor da az paralı hastanede çalışmayı yeğlemediğinden geri dönmek istememiş. İddialar o kadar çok ve çeşitli ki! İl Sağlık Müdürlüğü’nün ilgisizliği yüzünden anladığımız kadarıyla hastanedeki herkesin elleri-ayakları bağlanmış. Sorunlar dağ gibi yığılmış. Ek hastane yapılacağı ve bunun 450 yataklı olacağı sözünün üzerinden bayağı ay geçmiş, ancak bir yıldır yetkililerin oyaladıkları söyleniyor. Hastanenin defterlerinde tutulan kayıtlarına bakıldığında yatak sayısı ve hasta sayısında hiç artış olmamış. Toplamda 650 yataklı hastanede yatak sayısı 180’e (!) kadar düşmüş. Bu görünümüyle ihtiyaca hiç ama hiç yanıt vermiyor. Zamanında günde 50 anjio yapılan hastanede şimdi anjio-manjio kalmamış! Bir kardiyolog bile yok deniyor. Bunlar doğru mu? Yanıtını yetkililerden bekliyoruz.

Ey yetkililer, dikkat edin burası Balıkesir’in ekol hastanesi.

Söyleyin bakalım şimdi; bu hastanenin kategorisini A’dan B’ye nasıl ve niçin düşürdünüz?

Peki Bandırma’daki B sınıfı hastaneyi neden A sınıfı kategorisine yükselttiniz? Nasıl oldu bu, neyi kıstas aldınız?

Yani bu bilgilerden de anlaşılacağı üzere Balıkesir Devlet hastanesi ilgisizliğin kurbanı olmuş gibi görünüyor şimdilerde. Tamam ağırlık Balıkesir Atatürk Şehir Hastanesi’nde ve Tıp Fakültesi’nde ama burası da dedik ya kentin ekol hastanesi diye, halkın ayağı burası çok uzun yıllardır alışık yahu! Gereken önemi hemen verin, çözün sorunları, halledin problemleri.

Ha.. bu arada, daha önce bu hastaneye gönül veren, emek veren, hiçbir karşılık beklemeden tefrişatını dahi yaparak, ihtiyaç olan battaniye, klima ve diğer lazım olan araç-gereçleri göndererek duacı olduğumuz hayırsever insanların da ağzını bıçak açmıyor! Onlar, hastaneyi böyle acınacak halde görünce bu duruma en çok üzülenlerin başında geliyorlar ve bu ilgisizliğe büyük tepki gösteriyorlar. Bizler elçiyiz, elçiye zeval olmaz. En kısa sürede her konuda oyalandığı söylenen bu güzide hastanemize yarından tezi yok, yapılacak ne varsa acilen yapılsın, hemen hayata geçirilsin.

Bir daha kısaca tekrarlayalım: Bu hastanede yeterli doktor yok, hasta sayısına yanıt veremiyor Yatak sayısı çok aza düşmüş, hastalara yetmiyor, parası kısılmış, kısıtlı döner sermaye ile neyi halledecekler. Sınıfı aşağıya düşürülmüş, normale döndürülmeli. Acilen yaraların sarılması ve pansuman yapılması gerekiyor. Burası ekol hastane arkadaşlar ekol..

 

Balıkesir Devlet Hastanesi

Kuruluşu ve Tarihçesi

Balıkesir’de ilk hastane 1896’da Karesi Gureba Hastanesi olarak açılmıştır. Yatak sayısı 10-15 arasında olan bu hastanenin belli başlı doktorları olmamakla beraber Belediye Tabip ve Eczacılarına buraya bakmak görevi verilmiştir. Bu hastanede ilk çalışanlar Dr. Hasan Bey Dr.Toksülük İsmail Bey ve Eczacı Süreyya Bey’dir. Gureba Hastanesi’nin inşa ve idamesi için halk ve belediyenin rolü büyüktür. Memleketin ileri gelenleri ve feragat sahipleri  tarihi gayretlerini sarf ederek gece ve gündüz yılmaksızın çalışmaktan çekinmemişlerdir. O devrin vatanperver, milletsever Mutasarrafı Dr. Reşit Bey şehrin hastane ihtiyacını bir doktor gözüyle görmüş ve bu hususta gerekli teşebbüse geçmiştir. Bu hastane için AKBAYIR mevkiinde yer münasip görülmüş olup, Dr. Reşit Beyin sürekli gayret ve çalışmaları ile  binanın bitirilmesine rağmen çalışma ekibi temin edilememesi ve 1. Dünya savaşı’ndaki harbe girilmesi nedeniyle hastane açılamamıştır

Dr. Reşit Bey 1915 yılında 30 yataklı yeni bir hastane açmıştır. 1918 yılında yeni kurulan bu hastane önce 50 yataklı olarak hizmete başlamıştır, sonra 60 ve daha sonrada 75 yatağa çıkarılmıştır. 1950 yılında da 120 yataklı hale getirilmiştir. 1943 yılında bugünkü Göğüs Hastalıkları Hastanesi ile devam edilmiştir. Her geçen gün rağbet artmış hastane vilayetin ihtiyaçlarını karşılayamaz hale gelmiştir. Bu sırada hastane yeni kurulan Hususi Muhasebe Teşkilatına devredilmiştir.

Balıkesir İl Özel İdaresi çok ağır şartlar altında bu hastane inşaat masrafını karşılamaya çalışırken  2.12.1951 tarihinde Akbayır mevkiinde Reşit Bey Hastanesi’nde kaza sonucu çıkan büyük  yangından  sonra hastane  bugünkü yerine taşınmış, 1954 yılında ise 200 yataklı olarak Sağlık Bakanlığı’na devredilmiştir. 1956 yılında Döner Sermaye kurularak, Çocuk-Biyokimya ve Kan Nakil Merkezi açılarak, Hemşire yetiştirme  kurslarına  başlamıştır. 1966 yılında 250 yatağa çıkarılarak 1978 yılında Poliklinik binaları ile birlikte 400 yataklı hale getirilmiştir. 1985 yılında Koroner Yoğun Bakım (4 yataklı),Hemodiyaliz Ünitesi ,1986 yılında  Ameliyathane hizmete açılmıştır. 1991 yılında yine 300 ve 500 M.A iki Röntgen Cihazı İle Otomatik Banyo Cihazı ve Laboratuarlara iki Otoanalizör ve bir Eliza Cihazı alınmıştır. 1994 yılında Reanimasyon Ünitesi (4 yataklı) açılmış Laporoskopi cihazı alınmıştır (Son Güncelleme Tarihi: 07/10/2017)

 

 

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ