Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

EĞİTİM BİLİŞİM AĞI

Zeki Doğan

Zeki Doğan

Yükseköğretim Kurumları Sınavına girip de istediği bölümü kazanamayan bir öğrenci istemediği bir bölüme kayıt yaptırmak zorunda değil. Gelecek sene daha iyi hazırlanarak YKS‘ye tekrar girme hakkına sahip. Hatta YKS‘ye girmek için herhangi bir sınırlama ya da kısıtlama da yok. Ömrünüz vefa ettiği sürece girebilirsiniz. Fakat LGS’de tek hakkınız var. Ya nitelikli bir okul kazanıyorsunuz, ya da adrese dayalı sistemle bir mahalle okuluna kayıt oluyorsunuz.

Neden diye hiç düşündünüz mü?

***

Bir Belediye ihtiyaç sahibi öğrencilerin uzaktan eğitimlerini sürdürebilmeleri için protokol önünde bir etkinlik düzenlemiş. “Askıda Tablet” sloganıyla gerçekleştirilen etkinliğe aileleriyle birlikte katılan ve tabletlerini alan öğrencilerin mutlulukları (sözde) kameralara yansımış. Öyle sanıyorum ki bu projede “Askıda Ekmek” uygulamasından esinlenmiş. Fakat tabletler şov yapılarak dağıtılmış. Yani veren elin alan eli görmediği, mahalle dayanışmasının ve yardımlaşma kültürünün en güzel örneği olan “Askıda Ekmek” ile, veren el ile alan elin deşifre edildiği “Askıda Tablet” uygulaması maalesef örtüşmemiş. Olayın toplumsal, ekonomik ve psikolojik yönünü geçtim, insanî yönü bile olmamış. Yani her şey askıda kalmış.

***

Bilgisayarı ve interneti olamayan öğrencilerin Eğitim Bilişim Ağı (EBA)‘ya erişimi büyük bir sorundu. Peki, çözmek için ne yapıldı?  Örneğin resmi kurumların demirbaşlarında bulunan eski bilgisayarların tamamı uzaktan eğitim için ihtiyaç sahiplerine verilemez miydi? Şu an ellerinde çok fazla sayıda eski modemler olan internet sağlayıcı firmaların bu modemleri ihtiyaç sahibi ailelere ve çocuklara dağıtmaları sağlanamaz mıydı? Ya da GSM Firmalarıyla anlaşılıp usb stick şekilli modemlerle çocukların uzaktan eğitim sorunları çözülemez miydi?  Birçok internet sağlayıcı firma “IP yönlendirme” uygulamasıyla internetiniz yokken bile kendi internet sayfalarına bağlanmanıza ve fatura ödemenize olanak sağlıyor. EBA için de böyle bir yönlendirme altyapısı kurulsa,  çocuklarımıza uzaktan eğitim için bedava internet sağlanamaz mıydı?

***

EBA bir alışveriş ya da sosyal medya uygulaması değil ki. Ne kadar öğrenci ve eğitimcinin bu sistemi kullanacağı haftalar öncesinden belliyken, öğrenci ve eğiticilerin ekranda “çok kalabalık” uyarısıyla karşılaşmaları ve EBA‘ya bir süreliğine de olsa girememeleri garip değil mi?  Hani bir alışveriş sitesi 100 TL’lik bir ürünü 10 TL’ye indirirse herkes bu siteye girip sistemin çökmesine neden olabilir de, EBA‘da böyle bir durum söz konusu değil ki. “…Şu an yüz binlerce öğretmen ve öğrenci EBA’da. Yoğunluk yüzünden sorun yaşamış olabilirsin!…” uyarısı almamak için sistem altyapısının buna göre oluşturulması  gerekmez miydi?

***

Online Eğitimde bir odaya kapanan öğrenciler bazen sırt üstü yatarak, bazen uzun oturarak anlatılan derse tam olarak odaklanabiliyorlar mı? Uzaktan eğitim uygulamasında verilen emeğin karşılığı tam olarak alınabiliyor mu? Öğrencilerin derslere gereken motivasyon ve konsatrasyon ile  hazırlanabilmeleri için uygun şartları hazırlayacak olan ailelere gerekli bilgilendirmeler yapıldı mı?

***

Şu bir gerçek ki, (istisnaları olsa da)  Covid-19 tüm dünyadaki insanları bir toplumsal dayanışmaya mecbur etti. Örneğin ırkçılıktan sabıkalı ABD‘de George Floyd‘un katledilmesinin ardından ırkçılık karşıtı eylemler çoğaldı. Okullarda ırkçılık karşıtı eğitim verilmesi gerektiği yüksek seslerle tartışılmaya, meslek örgütleri ve sivil toplum kuruluşları bu konuda görüş açıklamaya başladılar.

Yunanistan‘da pandemi önlemleri sürerken 1 Mayıs yürüyüşü gerçekleştirildi. Hem de sosyal mesafe korunarak. Maske, mesafe ve hijyene dikkat edilerek. Brezilya halkı pandemi kurallarına uymayı bir vatandaşlık görevi olarak kabul etti. (son AVM açılışı hariç) Uymayanlar görevlilerden önce halk tarafından uyarılarak kınandı. Avusturya, pandeminin ilk dalgasını kontrol altına almasına rağmen vatandaşları maske, mesafe ve hijyen konusunda rehavete kapılmadı. Herkes olması gereken gibi maskesini taktı. Mesafe ve hijyene dikkat etmeyi sürdürdü. İsveç’in Stockholm şehrinde metro ve tren hatlarındaki yolcu sayısı kendiliğinden %50 oranında düştü, Stockholm‘de yaşayanların yarısına yakınının evden çalışmaya başladıkları açıklandı. Salgın tedbirlerini ihlâl ederken yakalanan Ruandalılar ceza olarak tüm gece boyunca koronavirüsün tehlikeleri konusunda verilen dersleri dinlemek üzere stadyumlara götürüldü.  Yeni Zelanda‘da karantina döneminde ailesiyle birlikte sahile gidip güneşlenen Sağlık Bakanı David Clark, görevini yerine getirmediğine dair baskıların artması üzerine istifa etti.

Ya bizde? “Pandemi nedeniyle maskesiz yolcu alamıyoruz” uyarısına sinirlenen vatandaşlar şoförlere saldırdı. Düğünlerin yasaklandığı dönemlerde dahi gizli saklı bir şekilde çalgılı, çengili düğünler yapıldı. Apartmandan bozma eğlence yerlerinda yurdum insanları “vur patlasın, çal oynasın” eğlendi. Fiziki mesafe kurallarına aykırılık teşkil eden asker uğurlamaları aynı hızla devam etti. Kurban bayramında iki tarafı el şeklinde yapılan “tokalaşmatik”lerle kurban pazarlıkları yapıldı.  Karantinaya alınanlar sokaklarda fink attı. Sağlık çalışanlarına göstermelik alkış tutanlar daha sonra hayâsızca saldırdı.  Mevlit ve hayır hasenat işleri gaz kesmedi.

Keşke iş işten geçmeden pandemi kurallarına uymayanlara tıpkı Ruanda‘da olduğu gibi bir önlem alabilseydik. Karantinaya alınan vatandaşlarımıza öğrencilerimize yaptığımız gibi bir EBA kanalı açıp eğitebilseydik. Her şeyden önemlisi, eğitimin tıpkı ekmek ve su gibi zorunlu bir ihtiyaç olduğunu fark edebilseydik.

Uzun lafın kısası. Koronavirüsten korktuğumuz kadar,

Cehaletten de korkabilseydik.

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
SUYA DAİR - 4 Aralık 2020
İADE-İ ZİYARET - 3 Aralık 2020
VERSAY’IN TÜYLERİ - 30 Kasım 2020
KADINA ŞİDDET! - 27 Kasım 2020
DEMOKRASİYE GEEEEEL… - 26 Kasım 2020
İSTATİSTİK - 25 Kasım 2020
MESLEK HASTALIĞI - 23 Kasım 2020
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ