Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

Edremit’te tarımsal hizmetler ile yüzlergülüyor

Edremit’te tarımsal hizmetler ile yüzlergülüyor

Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan’ın göreve gelmesinden sonra oluşturulan Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü ile zeytinden sebze-meyveye kadar bir alanda üretim başladı. Tarımsal değerler ilçe ekonomisine artı değerler katmaya başladı.

 

Edremit Belediye Başkanı CHP’li Selman Hasan Arslan’ın seçim öncesinde ki önemli vaatlerinden olan tarımsal üretim projeleri ile zeytin başta olmak üzere sebze ve meyve üretimi ile yüzler gülmeye başladı.  Başkan Arlsan2ın talimatı ile belediye bünyesinde oluşturtulan Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü belediyenin kendi bünyesinde ki zeytinlerden kendisi hasat yapmaya başlarken Çıkrıkçı ve Bostancı  kırsal mahallelerinde de üretici kooperatifleri ile yapılan ortak hizmet projeleri ile belediyeye ait arazilerde 25 yıl yıl sonra üretime başlandı.

 

Tarımsal Hizmetler Müdürü İbrahim Atış, müdürlüğün faaliyetleri ile ilgili bilgi verdi. Müdür Atış yaptığı açıklamada; “Müdürlüğümüz kurulduğu günden itibaren ilk başlangıçta bugüne kadar belediyemizin varlığında bulunan tarım arazileri zeytinliklerin arsa vasfındaki ve yeşil alan vasfındaki yerlerin kayıt altına alınması başlanmış ve kayıt altına alınmıştır.

Bunun akabinde belediyemizin kayıtlı tarımsal arazilerinde zeytinliklerinde 61.130 adet zeytin ağacı bakım tedbirleri uygulanarak ekonomiye katkısı sağlanmıştır.

Belediyemizin bugüne kadar bakımsız kalan zeytin ağaçlarına verim düşüklüğü nedeniyle verim kaybı göz önünde bulundurularak, başkanımızın da tarımsal konulara vermiş olduğu ağırlık nedeniyle bu müdürlüğü kurarak bunların kayıt altına alınmasını ve bakımlarının sağlıklı bir şekilde yaptırılarak ekonomimize katkılarda bulunmasını sağlamış.

Ayrıca tarımsal arazilerimizden Çıkrıkçı ve Bostancı mahallelerimizde bulunan yaklaşık 348 dönüm Bostancı, 305 dönümde çıkrıkçı mahallemizde olmak üzere tarımsal arazilerimiz köy kooperatifleri kurdururak  tarımsal kalkınma kooperatifleri  belediye meclisimizin almış olduğu  344 ve 345 sayılı meclis kararlarıyla bunlara 25 yıllığına belediyemiz ile ortak proje kapsamında tahsisleri  yapılmış;

İlk etapta Çıkrıkçı mahallemizde sebze üretimi vatandaşları çiftçilerimizi kaybolmaya yüz tutmuş sebze üretimi için çiftçilerimize tahsis edilerek bunlara destek sağlanmış ve üretimlerinin yapılmasında gereken desteği sağlamıştır.

Bostancı mahallemizde hayvancılığın geliştirilmesi için yem bitkileri projesi gerçekleştirilmiş çiftçilerimizin hayvancılığa özendirilmesi  yeniden kazandırılması için onlara da 348 dönüm  arazi tahsis edilmiş. Ayrıca belediyemizin uhdesinde bulunan bir adet traktör ve malzemeleriyle beraber müştemilatıyla beraber  tahsisi yapılmıştır. Müdürlüğümüzün bundan sonraki çalışmaları kooperatifçiliğin, örgütlü çiftçiliğin özendirilmesi konusunda devam ettirilecektir. Ayrıca Doyran mahallemizde de yeniden bir tarımsal kalkınma kooperatifi kurularak  o bölgemizde de zeytinciliğin daha ileriye taşınması çiftçilerimizin örgütlenmesi amacıyla zeytin yağı kontinü zeytin yağı fabrikası kurulması ile ilgili protokol imzalanmış, ana binası  belediyemiz tarafından destek olarak yapılacak,  önümüzdeki mayıs ayının sonu itibari ile de bitirileceği programlanmıştır” dedi.

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete