Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

EDREMİT’TE HAYALLERİ TASARLAYAN ÖĞRENCİLER ÜRETİME KATKI SAĞLAYACAK

EDREMİT’TE HAYALLERİ TASARLAYAN ÖĞRENCİLER ÜRETİME KATKI SAĞLAYACAK

Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı ve eşi Nuray Sırmalı, Edremit İlçe Millî Eğitim Müdürü Yusuf Koç, Edremit İlçe Millî Eğitim Şube Müdürü Hasan Delibey, Yılmaz Akpınar Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesini ziyaret ederek GMKA 2018 Yılı Meslekî Eğitimin Geliştirilmesi Malî Destek Programında desteklenmeye hak kazanan “Hayal Et, Tasarla, Üret” projesi çalışmalarını incelediler.

Meslekî eğitimde kalitenin yenilikçi model ve yöntemler kullanımıyla arttırılması, iş dünyası ile meslek eğitimi veren kurumlar arasında işbirliğinin artırılması ve meslekî eğitime erişimde güçlük çeken kesimlerin meslekî eğitime erişiminin sağlanması önceliklerini içeren ve tek seferde ilan edilen en yüksek bütçeli “Meslekî Eğitimin Geliştirilmesi Malî Destek Programı” kapsamında GMKA Malî Destek Programından 2018 yılında toplamda 79 adet proje başvurusu gerçekleşti. Bu projeler arasından başarılı bulunan 34 proje içinde yer alan Edremit’in 4 başvurusundan 3’ü desteklenmeye hak kazanarak 1 milyar 300 bin TL’lik hibe almaya hak kazandı. Edremit ilçesinde desteklenmeye hak kazanan projeler şu şekilde: Yılmaz Akpınar Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesinin “Hayal Et, Tasarla, Üret” projesi, Meslekî Eğitim Merkezinin “Motorlu Araçlar Teknoloji Merkezi MATMER Kurulumu” projesi, Saniye Karagözoğlu Özel Eğitim İş Uygulama Merkezinin “Engelimle Çalışırım” projesi.

Projeyi yazan ve yürütücüsü olan Yılmaz Akpınar Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Selda Pektaş Ulusoy: “Okulumuzun Grafik ve Fotoğraf Alanı öğrencilerine yönelik 276.552 TL bütçeye sahip ‘Hayal Et, Tasarla, Üret Projesi’ sayesinde, tasarım ve iki boyutlu çizimlere üç boyut kazandırılacak, çizimler hacimlendirilecek ve renk ışık kombinasyonu sağlanarak materyali veya iki boyutlu görüntüyü gerçekçi görünümüne kavuşturacak eğitimler verebilmek amacı ile 2 çalışma atölyesi hazırladık. Bilgisayar donanımı GMKA Ajansı tarafından finanse edilen grafik ve fotoğrafçılık alanına ait atölyelerimize 21 adet bilgisayar, bilgisayar masaları, fotoğraf ekipmanı, 3 boyutlu tasarım programları temin ettik. Grafik ve fotoğraf alanındaki 3 öğretmenimizin Ankara’da 5 gün süreyle eğitim seminerine katılmasını ve “lumion, sketchup, sketchup-vray” eğitimlerini almasını sağladık. Mimarlar Odası’nın iştirakçi olduğu bu projemizle sektörün ihtiyacı doğrultusunda nitelikli eleman yetiştirmiş ve mezun olan öğrencilerimize kendi iş yerlerini açma olanağı sağlamış olacağız.” dedi.

Yılmaz Akpınar Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Emine Aşkan: “GMKA projesi kapsamında hibe almaya hak kazandığımız projemiz sayesinde öğrencilerimiz çağın gerektiği nitelikte donanıma sahip olan bir eğitim alarak mezun olacaklar. Projemiz sayesinde, bölgemizin ihtiyaç duyduğu grafik ve tasarım alanı personel ihtiyacı karşılanmış olacak. Böylece ülkemiz ekonomisine yerel ve ulusal ölçekte kalıcı insan kaynağı kazandırılmış olacaktır. İleri düzeyde eğitim niteliğine kavuşmuş olan grafik ve fotoğrafçılık alanımız sayesinde, bu alana ilgi duyan ortaokul mezunu öğrencilerimizin okulumuzu tercih etmelerini bekliyoruz. Projenin hazırlanmasında ve yürütülmesinde emeği geçen öğretmenlerimize teşekkür ederim.” dedi.

Edremit İlçe Millî Eğitim Müdürü Koç: “İlçemizde projeler konusunda hevesle çalışmaya başlayan, en iyi sonucu elde edebilmek için kararlılıkla çaba sarf eden, ihtiyaçları tespit edip bu ihtiyaçlara akılcı çözümleri özgün projelerle üretip şekillendiren öğretmen arkadaşlarımıza teşekkürü bir borç biliyorum. İlçemizde meslekî eğitime kazandırılan 1 milyon 300 bin TL’lik yatırım sayesinde eğitim kalitesine katkı sağlanmış olacak. Bu nedenle çok mutluyuz. Her türlü projede bizleri yüreklendiren ve özellikle GMKA Malî Destek Programında tüm projelerle bizzat ilgilenen İlçe Kaymakamımız Sayın Ali Sırmalı’ya ve projelerin hazırlanmasında büyük emek harcayan değerli öğretmenlerimize çok teşekkür ediyor, daha nice başarılı projeye hep birlikte imza atabilmeyi umut ediyorum.” dedi.

Edremit Kaymakamı Sırmalı, Yılmaz Akpınar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Emine Aşkan’ı, projeyi yazan Okul Müdür Yardımcısı Selda Pektaş Ulusoy’u, İngilizce Öğretmeni Zeynep Aliplik’i, Grafik ve Fotoğraf Öğretmeni Celal Kartal Kalay’ı tebrik etti ve çalışmalarında kendilerine başarılar diledi.

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete