Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

ECZANE “Günü ve İsimleri”

Erhan Yırcalı

Erhan Yırcalı

25 Eylül “Dünya Eczacılar Günü” idi. Tüm eczacıların gününü kutlarım. Eskiden eczacıların en büyük sıkıntılarından biri de doktorların reçetesini okuyamamaktı. Doktor öyle bir reçete yazardı ki, kendisine götürdüğünüz de, o bile ne yazmışım diye bakardı. Artık böyle sıkıntılar kalmadı. Her şey sistem üzerinden ve internetten yapıldığı için doktor ne yazmış bilmecesi ortadan kalktı. Eskiden eczacıların dergilerinde “ Bu reçeteyi okuyabilecek misiniz?” köşesi bile vardı. Artık o günler geride kaldı.

ECZACI KİMDİR?

Eczacı, hastayı tedavi etmek için hazırlanmış onca ilacın kanser ilaçları, diyabet ilaçları kısaca ilacın her türlüsünün  etken maddesinin elde edilmesinden, bu etken maddenin hangi formda hastaya sunulmasını öğrenen ve bunun yanı sıra tanı koymasa da hangi hastaya hangi ilacın verilmesi, hangi ilaçların bir arada kullanılmaması gerektiği gibi bir çok şeyi öğrenen, bu öğrendikleriyle ilacı hazırlayan, test eden ve hastaya sunan kişidir.

ECZANE İSİMLERİ

 Ülkemiz de en çok kullanılan eczane isimleri hangileri diye merak ettim ve araştırdım. İşte ortaya çıkan sonuç. İlk sırada “Şifa Eczanesi” var. Bir başka deyişle Türkiye’de en çok kullanılan eczane adı “Şifa”. Sıralama yapılırken “Şişli Şifa”, “Karapınar Şifa”, Yeni Şifa” gibi türevler ayrı isim grupları olarak değerlendiriliyor. En çok kullanılan eczane isimlerinin ikinci sırasında “Sağlık Eczanesi”, üçüncü sırasında “Derman Eczanesi”, dördüncü sırasında ise “Hayat Eczanesi” var.

1- Şifa Eczanesi 2- Sağlık Eczanesi 3- Derman Eczanesi      4- Hayat Eczanesi      5- Merkez Eczanesi 6- Deva Eczanesi  7- Deniz Eczanesi 8- Yeni Eczanesi       9- Can Eczanesi        10- Özlem Eczanesi

Sağlık Bakanlığı 2014 yılında aldığı bir kararla eczane isimlerinin ne şekilde olacağını düzenlemiş ve artık yeni bir eczanenin ismi açılacağı il içinde bulunan eczanelerle aynı şekilde olamayacak. Yani bir ilde iki tane Derman Eczanesi olmayacak. Yeni Derman, Öz Derman Eczanesi gibi isimlerde verilemeyecek.

 

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
MAYMUN TUZAKLARI - 1 Ekim 2020
ATLETLİ ÖĞRETMEN - 26 Eylül 2020
DOKTORULU MARANGOZ - 24 Eylül 2020
YILMAK YOK YOLA DEVAM - 23 Eylül 2020
İSLAM ve CORONA - 22 Eylül 2020
ESNAFIN DURUMU - 17 Eylül 2020
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ