Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

DÜNYADAN TAŞINMA ZAMANI GELDİ

Zeki Doğan

Zeki Doğan

İngiliz fizikçi Prof. Dr. Stephen Hawking, İklim değişiklikleri, kozmik olaylar, biyolojik salgın hastalıklar, aşırı nüfus artışı gibi bazı endişelerini dile getirip insanlığın yakın bir zamanda yok olacağını öne sürmüştü. Hatta daha da ileriye gidip, sanki başka gidecek yerimiz varmış gibi Dünya’yı terk etmemiz gerektiğini söylemişti.

2018 Yılında vefat ederek dediğini yapan ve Dünya değiştiren bu ünlü bilim adamı, birbiri ardına sıraladığı kıyamet senaryolarıyla hala herkesin dilinde.

Hawking‘e göre yapay zekâ çalışmalarının sonucunda kendi ürettiğimiz makineler tarafından yok edilecekmişiz.

Bu görüşe kesinlikle katılmıyorum.

Evet, bir zekâ tarafından dünyamızın yok edilme ihtimali oldukça yüksek. Fakat bu yapay değil, sadece uçuk-kaçık bir zekâyla mümkün olabilir.

***

Biliyorsunuz ki Nostradamus’un da benzer kıyamet senaryoları var. Adamcağız 1566 yılında vefat etmesine rağmen, neredeyse kıyamete dek geçerli olabilecek bir sürü kehanetlerde bulunmuş.

Garabete bakar mısınız?

“Dünyanın İki Temel Sistemi Hakkında Diyalog” adlı kitabını yazdığı için bir Cizvit papazının şikâyetiyle Engizisyon Mahkemesi’ne sevk edilen Galileo Galilei, “Dünya dönüyor” dediği için hapse atılıp işkence görmüş,

Fakat Galilei‘den 67 yıl önce, nükleer felâket, terör, küresel ısınma, uzay turizmi ve UFO hakkında sözde kehanetlerde bulunan Nostradamus‘a hiçbir şey olmamış. Hatta, 2020 yılında tıpta yaşanacak gelişmelerle insan ömrünün 200 Yıla kadar uzayacağını bile söylemiş.

Sonuçta Galilei mahkemede “Dünya Dönmüyor” dediği için hapis cezasının ev hapsine dönmesiyle paçayı zor kurtarmış. Nostradamus’un kehanetleri ise belki de kıyamete kadar anlatılacak bir sürekliliğe kavuşarak ona erişilemeyecek bir şöhret kazandırmış.

İlginç…

***

İspanya kralı ve kraliçesinin emrinde çalışarak sömürgeciliğin kitabını yazan Kristof Kolomb, uzakdoğu seferine çıktığında rotasını şaşırıp Karayip adalarına ulaşınca İspanya Kralı Ferdinand ve Kraliçe Isabelle’e bir mektup yazmış. Bakınız bir bölümünde ne diyor.

“Burada sayamayacağım kadar çeşitli ağaç türleri mevcut. Bazıları o kadar devasa ki, sanki gökyüzüne değecek gibiler.  Geniş ve bereket dolu nehirlerden altın akıyor. Ada insanları utangaç ve iyimser. Ben ve adamlarımın içinde olduğumuz gemileri cennetin araçları zannediyorlar.”

İngiliz tüccar ve kaşif John Guy ise, yerlilerin yaşadığı terk edilmiş bir kampa ayak bastığında bakır bir çaydanlık, kürk elbise, birkaç fok derisi, eski bir yelken ve bir olta makarası bulmuş. Fakat ne kendisi ne de adamları hiç birisine el sürmemiş. Buldukları ganimetleri üst üste yığdırarak görünen bir yerine kraker ve “üç-dört kehribar boncuk” koymuş. Son olarak da şu notu yazmış.

Eşyalarınızı istemiyoruz. Sizlere küçük birkaç hediye bıraktık. Belki bizimle ticaret yaparsınız.

Örnekleri çoğaltmak mümkün.

1300’lü yılların sonlarında baharatın peşinde başlayan ve yukarıdaki örneklerle süren Kolonizasyon, Merkantalist Kapitalizm ile devam edip bugünkü haline gelmiş. Kısacası, insanoğlu önceleri farkına varmasa da,  kıyamet senaryoları aslında 1300’lü yıllarda yazılmaya başlamış.

***

Yaklaşık 10 yıl önce Discovery Channel’a konuşan Hawking, bilim kurgu filmlerindeki gibi uzaylıların bir gün karşımıza dikileceklerini dahi öngörmüştü.

Doğru olabilir.

Bizim için yetersiz gelen bazı kaynakları talan etmek için Dünyamızı uzaylılar sararsa, Kristof Kolomb‘un  Karayipler adasına ayak bastığında gördüğü yerlilerden bir farkımızın olmayacağına adım gibi eminim.

Hawking, yaşadığı süreçte evrendeki diğer akıllı uygarlıklara seslenmeye, onlara mesaj göndermeye de bu nedenle karşıymış. Hatta uyarılarda bulunup “yapmayın-etmeyin.” diyormuş.

Adam haklı.

Kristof Kolomb Amerika’ya ayak bastığında yerlilerin başına ne geldiyse, aynısını biz de yaşayabiliriz. Gelip de “ce eeee” deyip geri dönecek halleri yok ya.

Hem sonra “Canı yanan sabretsin. Canı yakan, canının yanacağı günü beklesin.” diye de bir hadis var.

Şimdi tüm bunları düşünüp yanıt verin bakalım.

Dünyadan acilen taşınmak sizce de en mantıklı çözüm değil mi?

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
SALGIN - 6 Nisan 2020
EVDE KALALIM DA… - 2 Nisan 2020
KARANTİNA - 1 Nisan 2020
TEST - 31 Mart 2020
CEHALET - 30 Mart 2020
ALKIŞ - 26 Mart 2020
EŞİTLİK - 25 Mart 2020
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ