Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

DÜNYACA BİLİNEN EN ÜNLÜ TÜRK YEMEKLERİ

Erhan Yırcalı

Erhan Yırcalı

Türk mutfağı, herkesin kabul edeceği gibi birbirinden çeşitli yemekleriyle dünyanın önde gelen mutfaklarından bir tanesi. Ziyarete gelen bir turistin bu çeşitliliği gördükten sonra Türkiye’ye hayran olmaması elde değil.

İşte Dünyaca ünlü 10 Türk yemeği

Mantı, Yaprak Sarması, Melemen, Şakşuka, Lahmacun, Kuru Fasulye, Tantuni, Döner, Hünkar Beğendi, Baklava.

Yurt dışında gördüğüm kadarı ile döner oldukça revaçta. Üzülerek söylüyorum ki, döneri Yunanlılar daha iyi yapıyor. Bizim Türklerde de iyi yapanları var ancak; çoğu kırmızı etin içine hindi eti karıştırıyor. Dresden’de Centrum Galerie Dresden alışveriş merkezinde bulunan dönercide döner yemek istediğimiz de Arnavut olan ve Türkçeyi güzel konuşan eleman dönerin içinde hindi eti olduğunu ve bunu söylemek zorunda olduklarını söylemişti. Çok şaşırmıştım.

Kuru fasulye ise her yerde yok. Kuzey Makedonya Skopje’de ise kuru fasulye güveç kabında yapılıyor ve ana yemeklerden biri. Burada kuru fasulye yemenizi tavsiye ederim.

Baklavaya gelince. Yunanistan Kavala’da sürekli gittiğimiz bir cafe var. Birgün kahve ve baklava istedik. Gayet güzeldi. Garsona Türk Kahve, Türk Baklava dediğimde şiddetli bir tepki gösterdi ve Greece , No Türkish dedi. Kahvenin ve baklavanın kendilerine ait olduğa o kadar inanmışlar ki, aksini iddia edenlere de tepki gösteriyorlar.

Yurtı dışında gezdiğim yerlerde, döner , baklava ve kuru fasulye dışında bize ait olan bir başka yiyecek görmedim. Dünyaca tanına yemeklerimizi 10 çeşit olarak yazdım, yazmasına da bana göre en çok tanınanları Döner, Kuru Fasulye, Baklava ve Lahmacun.

Sırbistan Belgrad’da da bir Türk Lokantasında lahmacun yemiştim. Sırp bayanla evli olan bu arkadaş orada bir Türk Lokantası açmış ve lahmacun, ayran, baklava gibi Türk Yemeklerini sunuyordu. Orada yediğim lahmacunu ömrüm boyunca unutmayacağım. Çünkü yediğim en kötü lahmacundu. Böyle bir durumda da Türk yemekleri için yabancıların olumsuz şeyler düşünmesi çok normal.

//////

YAĞMURDA BALIK TUTULUR MU?

Balık tutmasını seven ve balık tutmak için ülkemizin dört yanını gezen arkadaşlarım var. Balık tutmak gerçekten de bir keyif işi. Gemlik’de iken iskelede sürekli olarak  balık tutanlar olurdu. Ben sabah yürüyüşümü tamamladıktan sonra eve döner işlerimi hallettikten sonra da akşamüstü şöyle bir sahil kenarında yürüyeyim dediğimde bir bakardım, sabahleyin balık tutanlar yerlerinden hiç ayrılmamış ve balık tutmaya devam ediyor. Yanlarında kovalar içlerinde 3-5 balık, bıkmadan usanmadan oltalarına balık gelmesini bekliyorlar. Benim için çok sıkıcı olan bu iş, bir başkası için son derece zevkli bir uğraş.

YAĞMURDA BALIK TUTULUR MU?

Balık ustası arkadaşlarımın söylediğine göre; yağmur yağarken balık hatta harika balıklar yakalamanız mümkün. Burada önemli olan gök gürültüsü ve şimşeğin olmamasıdır. Şimşekli ve gök gürültüsü olan havalar balığın tedirgin olmasını ve derine gitmesine neden olur. Ay ışığı olan gecelerde de balık çok ürkektir bunun nedeni ay ışığından dolayı sığ sularda balığın kendi gölgesinden ürkmesidir. Bu nedenle yeme çok tedirgin yaklaşırlar ve genelde de çok az dolaşıp inlerine girerler.

Haydi rastgele oltacılar.

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
GÜZEL OLMAK ZORDUR - 5 Mart 2021
BİSİKLET - 4 Mart 2021
İNSANLIK ONURU - 3 Mart 2021
NEDEN DEĞİŞTİK? - 26 Şubat 2021
BALKART ve HES KODU - 24 Şubat 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete