Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

DUAYEN GAZETECİ REŞİT KIPÇAK VEFAT ETTİ

DUAYEN GAZETECİ REŞİT KIPÇAK VEFAT ETTİ

Balıkesir basınının duayen isimlerinden, Balıkesir Ekspres Gazetesi’nin kurucusu M. Reşit Kıpçak, 94 yaşında vefat etti.

Bir süredir rahatsızlığı nedeniyle tedavi gördüğü hastanede gece sabaha karşı yaşama gözlerini yuman M. Reşit Kıpçak evli, 2 çocuk ve 3 torun sahibiydi.

Kıpçak’ın cenazesi yarın öğle namazına müteakiben Paşa Camii’nde kılınacak olan cenaze namazı sonrasında Çınarlı Dere Mezarlığı’nda defnedilecek.

Balıkesirspor Kulübü, Balıkesirliler Birliği ve Balıkesir İli Gazeteciler Cemiyeti’nin kurucuları arasında yer alan M. Reşit Kıpçak, bunların yanı sıra bir çok sivil toplum örgütünde gönüllü başkanlık ve yöneticilik yapmıştı.

Merhum’a yüce Allah’tan avf-ı mağifiret dilerken; kederli ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyoruz.

 

Gazeteci M. Reşit KIPÇAK’ın biyografisi

1925 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Babası Selahattin Kıpçak’ın görevleri nedeniyle Anadolu’nun çeşitli kentlerinde ilk ve orta öğrenimini tamamladıktan sonra Balıkesir Lisesi’nden mezun oldu.

Ankara’da Hukuk Fakültesi’ne devam ettiği sırada Babasının vefatı üzerine tahsilini yarım bırakıp Balıkesir’e dönmek zorunda kaldı. Bir süre Tekel’de çalıştıktan sonra Gazetecilik mesleğine atıldı.

15 Ağustos 1960’da Balıkesir Ekspres Gazetesi’ni kurarak 51 yıl boyunca kendisine ait gazetenin sahipliğini yaptı.

Balıkesir İli Gazeteciler Cemiyeti’nin, Balıkesirspor Kulübü’nün ve Balıkesirliler Birliği’nin kurucuları arasında yer aldı.

Aktif siyasi yaşamının yanı sıra çeşitli sosyal kuruluşlarda başkanlık ve yöneticilik yaptı.

Meslek çalışmaları ve sosyal, kültürel faaliyetleri nedeniyle birçok ödül aldı.

1955 yılında ilk kitabı olan “Balıkesir İktisat Kılavuzu” yayınladıktan sonra; “Turistik Ekonomik Balıkesir”, “50. Yılda Balıkesir”, “Balıkesir İli Coğrafyası”, “Almanak”, “Merhaba Balıkesir”, “Baılıkesir Yemekleri”, “Kurtdereli Mehmet Pehlivan” isimli kitaplarını yayınladı.

 

 

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ