Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

DUA ETMEK

Erhan Yırcalı

Erhan Yırcalı

Duaya açılan kalpten daha büyük bir kapı yoktur. Dua Allah’la konuşmaktır. Büyük sonsuzdan gelecek cevabı bekleyenler, bu kapının eşiğinde bir ömür beklemekten usanmazlar. Onun sonsuz bakışını, ıssız gecelerin derinlerinde akıp giden yıldızların ibadetinde tanımak kabildir. Allah’a açılan eller hâlinde gökyüzünü arayan minareler, sürekli ibadet ve dua hâlinde bulunan rüzgârlara sanki hayrandırlar. Ağaçların bu dua kâinatına doğru atılışları da varlıklarından coşan sevdanın ifadesidir. Onlar da duaya açılacak kapı arıyorlar, onlar da Allah’a yalvarıyorlar. Dua sözlerin en güzelidir. Nurdan, sudan ve sevdadan yapılmıştır. Her varlığa nüfuz eder, her ümitsiz davranışı değiştirir, her kalbi kurtarır. Dua hâllerin en sevimlisidir. Hasletten uzaklaştıran dostluğun, çokluktan kurtaran birliğin, hasretleri kavuşturan güneşin birleşmesinden meydana gelmiştir. Dua Kevserlerin en tatlısıdır. Gözyaşlarından ve ilahi rahmetten yapılmadır. Hicranda kalanları kavuşturur, ruhları Allah’la tanıştırır, varlığı aslına yaklaştırır.

image.png

AFFETMEK

Rabbimiz “Afüvv” yani affedicidir. Ayrıca Allah affedenleri sevdiğini belirtmiş, insanları affedici olmaya teşvik etmiştir. Mesela bir ayette: “Kim affeder ve arayı düzeltirse onun mükâfatı Allah’a aittir.” (Şûrâ, 42/40) buyrularak affetmenin büyük bir mükâfat ile karşılık göreceği, bir başka ayette de başkalarını affetmenin ilahî affa vesile olacağı beyan edilmiştir (Nûr, 24/22). Affetmenin nefse zor gelen tarafı olabilir. Çünkü nefis ve şeytan insanı affetme yönelişinden alıkoymaya çalışır. Nefsi yenmek ve affedici olmak için şu hususları dikkate almak gerekir: a) Affetmenin büyük bir erdem olduğunu düşünmek, b) Affetmenin bizi ilahî affa götüreceğini bilmek, c) Affedememekten Allah’a sığınmak, affedici olmak için dua etmek, d) Kusur işlemenin beşerî bir özellik olup insanların Yüce Yaratıcıya karşı bile suç işlediklerini, dolayısıyla bize karşı yapılan hataları büyütmemek gerektiğini değerlendirmek, e) Affetmenin insanı yücelttiğini hesaba katmak, f) Affetmenin başlangıçta nefsimize çok ağır gelse de sonuç itibarıyla çok “tatlı” olduğunu görebilmek.

//////

DÜNYA İYİYE Mİ GİDİYOR? YOKSA KÖTÜYE Mİ?

Bu durum yaşadığın ortama göre değişir. Bir elin yağda bir elin balda ise elbette dünya iyiye gidiyor. Yoksulluk sınırı bir ailede yaşıyorsan elbette dünya kötüye gidiyor. Bu durum doğrudan ekonomi ile diyebiliriz.

Dünya tüm insanların ortak malı. Bu ortaklıktan alınan pay ise ülkelerin zenginlik ve yoksulluk durumuna çok fazla değişiyor. Şu anda; Dünya da  1 milyar insanın elektriği, 3.5 milyar insanın İnternet’i yok.  ‘Dünya tarihinin en kötü zamanında yaşıyoruz, keşke avcı toplayıcı olarak kalsaydık’ diyenlerde yok değil. O kadar da değil. BU fikir mecazi olabilir olmasına da kimse onu istemez. Söyleyenlerin bile isteyeceğini sanmıyorum.

Dünya,  Modernizm, sanayi devrimi ve bilimsel devrim sayesinde aşırı fakirlik, okur-yazarlık, temel eğitim, aşılama, çocuk ölümleri alanlarında dünya son 200 yılda inanılmaz ilerleme kaydetmiş.

Sonuç olarak yaşadığımız dünya yaşadığımız ortama göre bazen iyi olacak bazen iyi. Biz iyi bir dünya isteyelim ve iyi olsun.

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
BALKART ve HES KODU - 24 Şubat 2021
ÜSKÜP - 22 Şubat 2021
BALIKESİR LEZZETLERİ - 19 Şubat 2021
ESKİDEN KARTPOSTAL VARDI - 18 Şubat 2021
Falkland Adaları - 13 Şubat 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete