Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

DSİ SON 18 YILDA BALIKESİR’DE 22 BARAJ 23 GÖLET ve 1 YERALTI DEPOLAMASI YAPTI

DSİ SON 18 YILDA  BALIKESİR’DE 22 BARAJ 23 GÖLET ve 1 YERALTI DEPOLAMASI YAPTI

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü Balıkesir’e yaptığı yatırımlarla devasa projeleri hayata geçiriyor. Depolama, sulama ve toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak, vatandaşları ve tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak, hidroelektrik enerji santralleri ile ülkemizi dışa bağımlı olmaktan kurtarmak için tüm gücüyle çalışan DSİ, sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla suyun her damlasına sahip çıkıyor.

 

DSİ tarafından tarım alanlarında gerçekleştirilen projeler doğrultusunda gelişen tarım sektörü, diğer sektörlerin de itici sektörü olmaktadır.

 

2021 Yılını Sulamada Hamle Yılı İlan Ettik

 

Tarım ve Orman Bakanı Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’nin öncülüğünde 2021 yılını sulamada hamle yılı ilan ettiklerini açıklayan DSİ Genel Müdürü Kaya YILDIZ, “Sulama projelerinin devreye girmesi ile sulanan arazilerde sulama öncesi ve sulamadan sonraki durum arasında ciddi gelir artışları meydana gelmiş, bu artış il genelinde ve civar illerde doğrudan veya dolaylı olarak birçok sektöre yansımıştır. Sulama Projeleri vatandaşların gelir düzeyi ve hayat standardını yükselterek, bölge ile diğer bölgeler arasındaki gelişmişlik farkını ortadan kaldırmak, kırsal alandaki verimliliği ve istihdam imkânlarını artırarak, sosyal istikrar, ekonomik büyüme gibi milli kalkınma hedeflerine katkı sağlamaktadır.” dedi.

 

Marmara’nın Münbit Topraklarını Sulamaya Açıyoruz…

Özellikle modern sulama projelerimiz ülkemiz için son derece önem arz etmektedir. Son 18 yılda Balıkesir ilinde inşa edilen 51 sulama tesisi ile 651 Bin 365 dekar zirai arazinin sulamaya açıldığını belirten Genel Müdür YILDIZ,’ Böylece Balıkesir topraklarımızı daha bereketli hale getirdik ve çiftçilerimize yıllık 600 milyon TL ilave zirai gelir artışı sağladık.

 

216 Bin 240 Dekar Arazide İnşaat Çalışmaları Devam Ediyor…

Balıkesir’imiz için sulamanın önemi çok büyük. Bunun için  9 adet sulama inşaatı devam ediyor. İnşaatı devam eden 9 adet sulama inşaatının tamamlanması ile toplam 216 Bin 240 dekar arazinin sulanması sağlanacak olup milli ekonomiye 2021 yılı birim fiyatları ile yıllık 210 Milyon 456 Bin TL katkı sağlanacaktır. Bu sulama tesislerinin hizmete girmesiyle birlikte Balıkesir zirai üretimde ülkemizin söz sahibi illerinden biri olacaktır.’ dedi.

 

Balıkesir’imize 22 Baraj 23 Gölet ve 1 Yeraltı Depolaması Kazandırdık

Marmara’nın ve ülke tarımının en önemli illerinden biri olan Balıkesir’imizde ziraatın daha da gelişmesi için son 18 yılda kente 158 adet Tesis ile 4 Milyar 452 Milyon 963 Bin 880 TL yatırım yaptıklarını vurgulayan DSİ Genel Müdürü Kaya YILDIZ,’ Balıkesir’de son 18 yılda 22 baraj, 23 gölet ve 1 yeraltı depolaması inşa ettik.

İnşaatı Devam Eden 9 Baraj ve 5 Gölet ile 30 Bin 110 Dekar Arazi Daha Sulamaya Açılacaktır.

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete