Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

DSİ SON 18 YILDA BALIKESİR’DE 21 BARAJ 23 GÖLET YAPTI

DSİ SON 18 YILDA BALIKESİR’DE 21 BARAJ 23 GÖLET YAPTI

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü Balıkesir’e yaptığı yatırımlarla devasa projeleri hayata geçiriyor. Depolama, sulama ve toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak, vatandaşları ve tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak, hidroelektrik enerji santralleri ile ülkemizi dışa bağımlı olmaktan kurtarmak için tüm gücüyle çalışan DSİ, sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla suyun her damlasına sahip çıkıyor.

DSİ tarafından tarım alanlarında gerçekleştirilen projeler doğrultusunda gelişen tarım sektörü, diğer sektörlerin de itici sektörü olmaktadır.

2021 Yılını Sulamada Hamle Yılı İlan Ettik

 Tarım ve Orman Bakanı Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’nin öncülüğünde 2021 yılını sulamada hamle yılı ilan ettiklerini açıklayan DSİ Genel Müdürü Kaya YILDIZ, “Sulama projelerinin devreye girmesi ile sulanan arazilerde sulama öncesi ve sulamadan sonraki durum arasında ciddi gelir artışları meydana gelmiş, bu artış il genelinde ve civar illerde doğrudan veya dolaylı olarak birçok sektöre yansımıştır. Sulama Projeleri vatandaşların gelir düzeyi ve hayat standardını yükselterek, bölge ile diğer bölgeler arasındaki gelişmişlik farkını ortadan kaldırmak, kırsal alandaki verimliliği ve istihdam imkânlarını artırarak, sosyal istikrar, ekonomik büyüme gibi milli kalkınma hedeflerine katkı sağlamaktadır.” dedi.

Marmara’nın Münbit Topraklarını Sulamaya Açıyoruz…

Özellikle modern sulama projelerimiz ülkemiz için son derece önem arz etmektedir. Son 18 yılda Balıkesir ilinde inşa edilen 49 sulama tesisi ile 648 Bin 185 dekar zirai arazinin sulamaya açıldığını belirten Genel Müdür YILDIZ,’ Böylece Balıkesir topraklarımızı daha bereketli hale getirdik ve çiftçilerimize yıllık 595 milyon TL ilave zirai gelir artışı sağladık.

219 Bin 420 Dekar Arazide İnşaat Çalışmaları Devam Ediyor…

Balıkesir’imiz için sulamanın önemi çok büyük. Bunun için 11 adet sulama inşaatı devam ediyor. İnşaatı devam eden 11 adet sulama inşaatının tamamlanması ile toplam 219 Bin 420 dekar arazinin sulanması sağlanacak olup milli ekonomiye 2021 yılı birim fiyatları ile yıllık 213 Milyon 551 Bin TL katkı sağlanacaktır. Bu sulama tesislerinin hizmete girmesiyle birlikte Balıkesir zirai üretimde ülkemizin söz sahibi illerinden biri olacaktır.’ dedi.

Balıkesir’imize 21 Baraj 23 Gölet ve 1 Yeraltı Depolaması Kazandırdık

Marmara’nın ve ülke tarımının en önemli illerinden biri olan Balıkesir’imizde ziraatın daha da gelişmesi için son 18 yılda kente 154 adet Tesis ile 4 Milyar 408 Milyon 641 Bin 621 TL yatırım yaptıklarını vurgulayan DSİ Genel Müdürü Kaya YILDIZ,’ Balıkesir’de son 18 yılda 21 baraj, 23 gölet ve 1 yeraltı depolaması inşa ettik.

İnşaatı Devam Eden 10 Baraj ve 5 Gölet ile 115 Bin 080 Dekar Arazi Daha Sulamaya Açılacaktır.

Diğer taraftan Balıkesirli vatandaşlarımız ve çiftçilerimizin kalkınması için baraj, gölet ve sulama tesislerinin önemi çok fazla. Dolayısıyla Balıkesir’in su kaynaklarını değerlendirmek için bütün ilçelerimize yeni baraj ve göletler inşa ediyoruz. Şu anda 10 baraj ve 5 göletin yapım çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Balıkesir’e Menba Kalitesinde İçmesuyu

Genel Müdür YILDIZ, 2003 yılından bugüne kadar tamamladığımız içmesuyu tesisleri ile 268 Bin kişinin ihtiyacını karşılayacak olan, yıllık 53 milyon m³ içmesuyu temin ediyoruz.

Balıkesir’de Taşkın Riskini Azaltıyoruz

Ayrıca; Balıkesir İlinde taşkın riskini azaltmak için son 18 yılda tamamlanan 54 adet taşkın koruma tesisi ile 38 yerleşim yeri ve 428 Bin 850 dekar arazinin taşkın kontrolünü sağladıklarını ve 13 adet taşkın koruma tesisinin de inşaat çalışmaları devam etmektedir.

 1 Adet Yeraltı Barajı İnşa Ettik.

Baraj ve Gölet Çalışmalarımızın yanında düşük maliyet ve daha az su kaybı sağlayacak olan Yeraltı Barajı İnşa çalışmalarımız kapsamında Balıkesir ilimizde 1 adet Yeraltı Barajı inşa ettik. Yeraltı suni besleme depolamasının kuyu derinliği 60 metredir.  Depolama, 640.000 m³ su biriktirme hacmine sahiptir. 2020 yılında hizmete alınmıştır.’dedi.

DSİ Genel Müdürü Kaya YILDIZ; “Son olarak bu projelerin yapılmasında en büyük destekçimiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’ye şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete