Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

DR.FEYYAZ ÇİFTÇİ

Erhan Yırcalı

Erhan Yırcalı

Geçtiğimiz günlerde Dr. Feyyaz Çiftçi ile birlikte idik. Feyyaz bey, Altıeylül Belediye Başkan Yardımcı ve bu görevini de başarılı ve aktif bir şekilde sürdürüyor. Bunun yanı sıra mesleğini de devam ediyor. Belediyedeki mesaisinden sonra muayenesinde hasta bakmaya devam ediyor. Feyyaz bey, uzun yıllar Balıkesirspor başkanlığı yaptı. Konuşmamız sırasında şöyle dedi: “İki şeyden taviz vermem. 1. Balıkesirspor 2. Mesleğim . Bu konularda mütevazi olamam”.

BALIKESİRSPOR AŞKI NE ZAMAN BAŞLADI?

Feyyaz bey, küçükken başka bir taşınmaları gerekiyor. Taşındıkları evde Balıkesirspor’un eski idare binası. Balkesin ilk binası Karesi Dede Türbesinin orada bulunan kırmızı bir bina idi. Zaman içinde yıkıldı. İşte Feyyaz beyde , buraya taşınınca duvarlardaki Balkes figürleri dikkatini çekiyor ve o günden sonra yüreğine Balkesi yerleştiriyor.

 O yıllarda telefon sınırlı sayıda ve uzun süre sıra bekliyorsunuz. Feyyaz bey’in babası dairede mevcut bulunan Balkesin numarasını alıyor ve o numarayı kullanmaya başlıyorlar. Numaraya kullanılmaya başlandıktan sonra arayanların çoğu Balıkesirspor Kulübü diye arıyor ve maç sonucunu öğrenmek istiyorlarmış. İşte bu telefonlara bakan kişi hep Feyyaz bey. Bu durum Balkes aşkını iyice perçinleştirmiş.

Feyyaz bey içimizden biri. Balkesin doktoru. Sevilen, sayılan biri. Özellikle Balıkesirspor tarihinde önemli yeri olan biri. Böyle insanlara Balıkesirin ihtiyacı var ve bu insanlar Balıkesir için bir şans. Başarılarının devamını dilerim Feyyaz Başkan.

/////

RAMAZAN PİDESİ NİÇİN PAHALI?

Ramazan Pidesi bizim memlekette 3.5 lira. Üstüne yumurta sürdüler mi 5 lira. Küçük pide ise yok. Fırıntaş’ın pidesi de yok satıyor. Çünkü; yok. Pide saat 18.00 de servis ediliyor ve aldın aldın. Bir saat sonra da sokağa çıkma yasağı başlıyor. Bu gidişle ekmek gibi kendi pidemizi kendimiz yapacağız anlaşılan. İnternet sitelerinde çeşit çeşit pide tarifi var. Elbet bu tariflerden biri bizim damak zevkimize uyar.

Ramazan Pidesi  neden sadece Ramazanlarda satılır bunu kimse anlamış değildir bugüne kadar. Bizim buralarda bazı fırınlar belirli günlerde yıl boyunca Ramazan Pidesi çıkarıyor da, pek bilen ve alan olmuyor. Pidenin yapımı çok zor değil ve fiyatı da aynı gramajdaki ekmeğe göre daha fazla. Bunu anlamak mümkün değil. Ramazan Pidesini aslında bir pazarlama başarı olarak da algılayabilirsiniz. Çünkü; bu ayda fırınların  önünde kuyruğa girip sıcak sıcak o pideyi almak ve eve gitmek çok önemli. Ramazan ayında Yunanistan’a gitmiştim. Bir mini marketteki yazımı çekti. “Ramadan Pita” yazıyordu.  İçeriye girdim ve sordum. Bildiğiniz Ramazan Pidesi. Ramazan Pidesi bir kültür aslında ve Ramazanda yenilmesi olmazsa olmazların arasında.

Ramazan Pidesinin pahalı olmasının sebebini ustasının da pahalı olmasına bağlayanlar da yok değil. Ayrıca iyi bir pide için ununun da kaliteli olması gerekiyor. Türkiye genelinde önem arz eden konu ise fiyatların çeşitliliğine rağmen pidenin bir kilosunun 10 lirayı geçmemesine dikkat edilmesi.

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete