Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

DEPDEBEDEN ESER KALMADI!

Özcan Özakbaş

Özcan Özakbaş

AK Parti iktidarında kazandığı akçelerle büyük saltanat süren, Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu Stadı’nda loca bile kiralayan ve bir eli yağda, bir eli balda yaşayan Emin Buldan, ıslah evine atılınca youteber’cinin yaptığı yağmadan nasibini alan Balıkesir halkından pek çok isim ile Balıkesirliler rahat bir nefes almıştı.

Son öğrendiklerime göre; Emin, hapiste de hep üste çıkmak isteyen davranışları yüzünden mahkûmların tepkisi ve azarlaması ile karşılaşmış, karizmayı çizdirmiş!

Ne de olsa hapiste de bir hiyerarşik düzen var. Kıdemlilerin önünde öyle ayaklarını uzatıp uzun oturmak ne mümkün!

Bakın şimdi şu yaşanana..

Bir mahkûm o hareket anında sesli düşündü:

“Topla ulan ayaklarını!”

Şaşırmıştı Emin.. Kapalı cezaevinden “rahat edeceğim” diye açığa gelmişti ama.. Burada da rahat yoktu.

O açıkta sürmeyi düşündüğünü mütevazi hayat ilk günlerde istediği gibi gitmemişti.

İlerleyen günlerde bir sabah uyandırıldığında yastığının altında traş bıçağı görünce çok korktu. Kalp krizi şüphesiyle hastaneye kaldırıldı. Oradaki tedavisi tamamlanınca koğuşuna geri döndü.

Emin kurnazdır. Hastanenin, açık cezaevinden daha rahat olduğunu biliyor.

Açık cezaevinde yatan mahkûmların biliyorsunuz kanun nezdinde evci çıkma hakları var belli süreler aralığında. Bana bir avukat; nakil helinde 8 saat, ayrıca her sene 1’er gün olarak kullanmak üzere 6 gün izin hakkının olduğunu söyledi. İçeride hapis yatıp yeni çıkmış bir mahkûm ise açık cezaevine gelen mahkûmun 1. Ay 7 gün, 2. Ay 7 gün izin kullandığını söyledi. 3. Ayda durum değişiyormuş. Ayda 7 gün değil de, artık 3 ayda bir 7 gün izin hakkı oluyormuş. Valla hangisi doğru, gazeteye baskıya yetişeceğinden derinlemesine bir araştırmaya giremedim. Neyse.. İşte bizim Emin o izinlerden 2 kez kullanmış olacak ki, herkese açık facebook sosyal sitesindeki hesabından paylaşımlarda bulundu, resimler koydu. Emin izin kullanırken insanlar da bunu Emin’in serbest kaldığını sanıp beğenmenin yanında “Abi, sabah makamına oturacaksındır. Makamına hoş geldin, hayırlı işler” gibisinden yorumlar da yazmışlardı!

Balıkesir’in tescilli yağmacısı Emin bu paylaşımlarına bizdeki bazı gazeteciler, muhabirler, yalakalar, troller, Emin’e yol verenler, gaz verenler, Emin’den daha önce açığımızı bulur diye korkanlar, tırsanlar beğeni yağdırdılar, yorum yaptılar.

Velakin; haliyle o eski debdebeden eser kalmamıştı. Ancak; Emin’in resimlerdeki makyajı gözle görünür bir şekilde dikkat çekiyordu. Yani göz çevresindeki makyajının dökülmediği gözlendi.

Yıllar önce sakal bırakıp uzun entariler giyen ve tarikat ayaklarına yatan Emin, son eşiyle eşiyle evlendikten sonra göz çevresine sürme çekmeye başlamıştı.

Emin öyle yaptı, böyle yaptı.. Çekirge misali fazla zıplayamadı.

Uzun yıllar yemediği nane kalmayan Emin’in unuttuğu bir şey vardı.

Bu ülkede hakimlerin, savcılar vardı.

Yağma Hasan’ın böreği nereye kadardı?

Hükümdarların bile saltanatları sona eriyor, tepetaklak deviriliyorlardı.

Başı göğe eren Emin de daha önce üç kez kelepçelenmesine rağmen en son gözaltına alındığında “Beş, on senede bir, böyle şeyler geliyor başımıza” deyip kurtulacağını sanmıştı.

Ama en sonunda mahkûm olup hüküm giymişti. Şimdi orada geçmişiyle yüzleşiyordur.

Yaptıklarından utandın mı Emin?

Hafıza-i beşer nisyan ile malüldür de!..

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ