Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

DEMOKRASİ VE TUTARLILIK 

Hüseyin Gündoğdu

Hüseyin Gündoğdu

Canlar,

Özgürlükler ülkesi denilince hemen aklımıza ABD gelir. Sizleri bilemem ama benim aklıma böyle gelirdi. Adamın dağarcığında bencillik ve diktatörlük olunca, 6 Ocak 2021 günü ülkesinin tarihine ‘’KARA LEKEYİ’’ çalmaktan geri durmadı. Bu kara tablo sadece ABD için değil, diğer ülke demokrasileri için de kötü bir örnek olmuştur.

ABD yönetimleri, dünyanın dört bir tarafına ileri demokrasi adına müdahalelerde bulunuyorlar. Ne yazık ki gittikleri her yere, götürebildikleri acıdır, kandır, zulümdür ve orada yaşayan halkın daha da yoksullaşmasıdır.

Geride hayatlarını kaybetmiş binlerce genç-yaşlı ve çocuklar söz konusudur.

Hayatları karartılmış ve tecavüze uğramış binlerce masum kadın kalır.

Son dört yıldır ABD’yi yöneten başkan TRUMP, halen komşumuz Suriye’de yüzbinlerce insan hayatını yitirmişken ve milyonlarca insan evsiz-barksız kalmasına neden olmuşken, gider ayak gözü dönmüş bir grup yandaşını BEYAZ SARAYA yürüterek dünyaya kötü örnek olmuştur.

Demokrasilerde seçimle gelen seçimle gider ilkesini, 3 Kasım 2020 tarihinde yapılan seçimlerde kaybetmesine rağmen görmezden gelmeye devam etmektedir. Kişisel menfaati için ülkesini ve halkını her türlü kötülüğe sürüklemekten hiç kaçınmamaktadır. Sonunda yakınları ve çalışma arkadaşlarının bir kısmına da pes dedirtti ve desteklerini çekerek uzaklaşmaya başladılar. Umarım ABD’nin yasal mercileri ‘’BAŞKAN TRUMP’I,’’ başkanlığının son günlerinde azlederler. Bu durum benzeri hayalleri olan diğer yönetici ve liderlerin kulaklarına küpe olur.

Çünkü ideal demokrasi ‘’ÖZGÜRLÜKÇÜ VE ÇOĞULCU ANLAYIŞI’’ ifade eder. Demokrasiden çıkarılacak sonuç, çoğunluğun katılımı ile hak ve özgürlükler arasında sağlanmış bir dengedir. Bunu biraz daha açarsak ‘’halkın, halk tarafından adaletli bir şekilde yönetilmesidir.’’ Mustafa Kemal ATATÜRK boşuna dememiştir, ‘’ CUMHURİYET KİMSESİZLERİN KİMSESİDİR.’’

Demokratik yönetimlerde, yönetime gelenler mevcut yasalara riayet ederek, ülkenin mutluluğu ve vatandaşlarının memnuniyeti için adil bir şekilde görevlerini ifa etmelidir.

Demokrasinin gereği seçimle gelen, seçimle gider. Halkının nezdindeki hizmetlerinin sonucu tekrardan tercih edilebilirler. Bu da onların kendi başarıları olur. Hizmet verdikleri süreçte şeffaf olmaları, liyakatli davranmaları, tüm yurttaşlarını kucaklamaları ve yandaş edebiyatı gütmediğinde bu ödüle uzanmaları mümkün olacaktır.

Demokrasi herkese lazımdır anlayışı ile demokrasiye sahip çıkmak görevimiz olmalıdır. En demokratik duygularımla hepinize Covidsiz sağlıklı günler diliyorum.

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete