Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

”DAVUL’UN SESİ”

Nigar Afacan

Nigar Afacan

Önce Anadolu uygarlıklarında, daha sonra Orta Asya topluluklarında  kullanılmış  en eski çalgılardandır davul.

Ramazan ayı geleneğimiz  olarak  sahur vaktinde davul  ile uyandırılırız. Ancak;  Müslüman ülkelerde farklı  uyandırılma şekilleri de var.

İlk sıra dışı uyandırılma şekli Endonezya’dan..

Cava Adası  alçak uçuş yapan   savaş uçaklarının gürültüsü  ile sahura kaldırılırken!

Batı Cava’nın Bogor bölgesinde   ellerinde davul, sopa, teneke ve kova gibi çeşitli aletlere ritim eşliğinde vuran çocuklar, dolaştıkları sokaklarda yüksek sesle “sahur vakti” diye bağırarak insanları kaldırıyormuş.

Hindistan’da  ise tek  tek  kapılar  çalınarak  sahura  kaldırma yapılıyormuş!

Bizdeki  en  sıradışı uyandırılma şekli  Bigadiç’ten, halk siren  sesiyle  uyandırılıyor!  Arkasından   Amasya,  Belediye bando takımı Harşena Kalesi’ne çıkarak (mehter marşının yanısıra popüler şarkılar da seslendiriliyor) konser veriyormuş.

Geleneksel  sahura kaldırılma şeklimiz davul  ile uyandırılma da, davulcular da kendi içlerinde farklılıklar yaratmış!

Yöresel kıyafet giyen kadın (sayısı çok az) davulcular, köpeklerden korunmak amacıyla  sepetli motorsiklet ile  mahalleyi gezenler,  kendini  ve davulunu  led  ile  kaplayıp ışıl ışıl  yananlar …

Birde, yöresel  enstrümanla  davula eşlik edenler var. Rize’de çalınan Tulum gibi…

Bir firmanın ürettiği ve ilk denemesi İstanbul  Eyüp Sultan Meydanı’ndan havalandırılarak yapılan  davullu drone  (İnsansız hava aracı) yapılmış.  Drone’a  ayriyeten  ses sistemi yükleyip  mehter marşı ve  maniler okutmuşlar,  tek  batarya ile 15 dakika havada kalabiliyormuş.!  Geleneklerimizi Dronlara  kaptırabilir miyiz  sizce?  Yada kaptırma’malı mıyız !

Milli kültür , manevi değerler Millet olmanın öğelerindendir, zamanın değişmesiyle eskiden kullanılan materyaller  manevi bir obje konumuna düşüyor! Her millet manevi değerlerini yaşatabilmek  için özel günlerinde  eski  metodları  sürdürüp geleneklerini  yaşatmaya çalışmaz mı…?

Avustralyalılar  ortaçağ  ve pagan inanışına dayanan bir geleneği sürdürerek  Noel kutlamalarında  aşırı gürültü  yapıyorlarmış!  Yaptıkları gürültüyle  kötü ruhları  kaçırtıp kovduklarına inanmışlar ,  sembolik olarak  taktıkları  upuzun  sakallarla  geleneksel sörf yarışları  düzenliyorlarmış.!

Bize dönersek, saatlerimizi kurarakta sahura kalkabiliriz, fakat! Ramazan ayı değerleriyle birlikte bir bütündür, sahurda davulla uyandırılmakta  bunun  bir parçası   sanki …!

”Davulun içi pekmez,
Çalarım fakat ötmez.
Bir bahşiş vermezseniz,
Davulcu buradan gitmez.”

 

 Mutlu hafta sonları

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
‘’SEVGİYLE KALIN” - 15 Şubat 2020
ÇALIŞAN GAZETECİLER - 11 Ocak 2020
‘’UZAY 1999” - 14 Aralık 2019
‘’PLEVNE MARŞI’’ - 7 Aralık 2019
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ