Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

CUKKA DAVASI…!

admin

admin

Siyaseti meydana getiren gruplar üç ana başlık altında toplanır.
1- Taban.

Bu grup en alt gruptur. İşçi arılar gibidirler. Tamamen üst yönetimin rahatı için çalışırlar. Lidere bağlılık en üst düzeydedir. Kişisel menfaat onlar için en sonda gelir. Yeri geldiğinde en büyük fedakarlığı yapmaya hazırdırlar. Uğradıkları maddi manevi zararları asla kayıp olarak görmezler. İşin sonun da bir teşekkür yeterlidir onlar için. Belki biraz daha vefa duygusu taşıyanlar bir yemeğe çağrılıp güzel bir konuşma ve üstüne bir de teşekkür belgesi verdin mi değme gitsin keyiflerine. Günümüzün en çok gönül alma kriteri bol bol resim çektirme ve paylaşmadır. Zaten onlar da bunun farkında olduğu için bu konuda çok cömerttirler. Ne zaman isteseniz hep hazırdırlar selfie’ye. Öyle ya canım. Cebinizdeki parayı istemiyorlar ya. Hem her foto daha fazla reklamdır.
Taban için en önemli konu dava’dır. Sorsan “dava nedir?” diye, onu asla bilmezler, biraz daha zorlarsan kredi kartını ödeyemediği için hemen  icra ceza mahkemesi davası akıllarına gelir.
Demek ki dava dava denen aslın da ”cukka” davasıdır. Çünkü işin ucunda da başında da menfaatler gelir.
Partilerin en sadık grupları bunlardır. Gizli gizli akıllarından ”acaba şu benim çocuğu park bahçeler de mevsimlik işçi olarak belediyeye alırlar mı?” diye geçmiyor desek yalan olur. Ama onu bile söyleyecek cesaretleri yoktur. Utana sıkıla parti sekreterlerine söylerler. Onlar da akıllı ve talimatlı oldukları için hemen bir form çıkartıp çekmeceden doldurturlar  Artık zavallı partili o gün sevinç içinde evin yolunu tutar. Üstelik bildiği bütün duaları partisi için okuyarak….
2- Orta grup.

Seçkinler…Bu grup kısmen ekonomik bağımsızlığını kazanmış, işi, iş yeri olan, çocukları partinin sağladıkları avantajları büyük ölçüde kullanan gruptur. Havalıdırlar. Yolda yürüyüşleri bile bir başkadır. Yolda gördükleri partili arkadaşlarına kerhen selam verirler. Kendi aralarında payeleri vardır. Mahalle başkanı, siyasi işler başkanı, grup başkanı, idari başkan v.s. Bunlar az önce taban dediğimiz kesimin ilk muhatap olacakları orta gruptur. Sorunlar önce buraya iletilir. Burada çözüm yolları araştırılır.
Maddi durumu çok iyi olanlar genellikle ilçe yönetimlerinde görev alırlar. Bunun için zengin olmaları şarttır. Küçük ve orta ölçekli işletme sahipleri bu makamlarda çoğunluktadır.
Seçim dönemlerinde en havalı grup bunlardır. Talimatları alt düzeylere bunlar verir. Eleman alımlarında kısmen söz sahibidirler. Ağızlarında dua eksik olmaz. Lidere bağlılık had safhadadır. Bu görevlere seçildiklerinde hemen çevrelerinde bir zırh oluştururlar. İl yönetimlerinin emri ve dahli olmadıkça mevkileri en sağlam olan bunlardır.
3- Üst düzey yönetim.

Yani namı diğer ANA KADEME… Dokunulmaz sınıf, dananın kuyruğunu koparmakta yetkili  kişilerden oluşur.
Bu grup emri sadece Ankara’dan, yani genel merkezden alırlar. Başkanlar, meclis üyeleri bu gruptan çıkar. En önemli özellikleri birbirlerinin ayaklarını kaydırmak için bütün entrikaları bunlar bilir ve uygular. M.Vekilleri aday adaylarını  bunlar belirler. Disiplin kurullarını, Parti il, ilçe yönetimlerini belirlemede tek yetkilidirler.
Ekonomik olarak en zengin gruptur. Büyük şehirlerde direk holding sahipleridir. Büyük çoğunlukla genel merkez tarafından seçildikleri için, görevden almada en üst makamlardan, daha doğrusu liderin emri ile olur.
Normal sıradan vatandaşın bunlara ulaşması çok zordur. Mesela bir il başkanıyla sıradan bir partilinin görüşmesi imkansıza yakındır.
Başkanlık kapısında en az 3 gün yatılı beklemek zorundadırlar.
Tüm bu hiyerarşik düzeni seçim öncesi delmek her zaman mümkündür. Çünkü bir oy bir oydur. Ama seçimler geçince konu kapanmıştır. Herkes haddini bilecektir.
Sonuç olarak aklınıza ilk gelen soruyu biliyorum. Hocam sen hangi partiyi anlattın? A,B,C partisi. Hiç  farketmez. Teşkilatı, ”örgüt’ yap, al sana diğer parti.
Şimdi siyasete atılmayı düşünenlere bu yazdıklarım tam bir rehber niteliğindedir. Tüm bu kriterlerden geçebilecek, kendine güvenen kim varsa hemen siyasete soyunabilirler.
Hala aklınıza takılan bir soru varsa bana ulaşmak çok kolaydır. Çünkü sade vatandaşım. Yani sadece Allah’ın bir kulu.

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
tanıtım filmi
internet haber