Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

COVİD-19 MESLEK HASTALIĞIDIR

Hüseyin Gündoğdu

Hüseyin Gündoğdu

Dostlar,

Oxford Üniversitesi ikinci dalgayı yaşamaları an meselesi olan 10 ülkeyi açıkladı. Bu ülkeler önlemleri gevşetmeleri sonucunda Almanya, Ukrayna, ABD, İsviçre, Bangladeş, İran, Endonezya ve Suudi Arabistan olarak sıralanmıştır.

Şu an itibariyle Türkiye, İtalya ve İspanya’nın da aralarında olduğu 12 ülkede ise ikinci dalga ihtimali şimdilik düşük görünmektedir. Ancak Sağlık Bakanlığının açıkladığı günlük verilere baktığımızda, ülkemizin durumu iyiye gitmiyor.

Koronavirüs, dünya genelinde şu ana kadar yaklaşık 10 milyon insanı etkilemiştir. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi virüse dair dört yeni belirtiyi resmi olarak belirttiler. Bu belirtiler boğaz ağrısı, burun akıntısı, ishal ve mide bulantısı veya kusma gibi şikayetleri yeni semptomlar arasında açıkladılar. Daha önce ateş, kuru öksürük, nefes darlığı, baş ağrısı, kas ağrıları, tat ve koku kaybı bozuklukları açıklanmıştı.

Belirtilerdeki bu değişikliklerin görülmesi virüsün mutasyona uğradığına delalet etmektedir.

Dostlar,

Bir televizyon kanalında, daha önce Covid-19’a yakalanmış ve bir süre yoğun bakımda kalmış hekimlerin paylaşımlarını izledim. İyileşmelerine rağmen, hastalıktan kötü etkilenmişler.

Geçmişte mesleklerini çok başarılı bir şekilde sürdüren bu hekimler arasında, hastalıktan sonra mesleklerini uygulayamaz durumda olanlar var.

Yoğun bakımdan çıktıktan sonra yürümeyi unutanlar, ellerini-parmaklarını kullanamayan bu başarılı hekimlerin içinde bulundukları durum insanı çok derinden üzmektedir.

Bilim Kurulu ve biz ilgililerin uyarılarını lütfen ciddiye alın-harfiyen önerilenlere uyunuz ki; hiçbir vatandaşımızın hastalığa yakalanmasını asla istemiyoruz. Diyoruz ki siz hastalanmazsanız, sevdiklerinizi de hastalandırmazsınız.

Dostlar,

Hükümet, Sağlık Bakanlığını, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve TBMM’den acilen Covid-19’a yakalanan sağlık çalışanlarının ve hayatını kaybedenleri Meslek Hastalığı kapsamına alınmasını Genel Sağlık-İş Sendikamız gündeme getirmişti. Acilen uygulamaya alınmasının zorunluluk arz etmektedir.

Dostlar,

Yaşlılar ve kronik hastalığı olanlarda pnömokok aşılarını ve grip aşılarını zamanlarında yapmalarının önemli olduğunu belirtmek istiyorum.

Pnömokok aşısı, risk grubunda olan kişiler kalp-solunum-diabet ile ilgili kronik rahatsızlıkları olanlar her zaman olabilmeleri mümkündür. Bunun için Aile Hekimlerine başvurmaları yeterli.

Grip aşısı ise, hem risk grubunda olanlar hem de normal vatandaşların Ekim ayında mutlaka olmaları sağlıkları için gereklidir.

Bu aşılama aynı zamanda covid-19’dan korunmanın bir adımıdır. Daha doğrusu hastalığın seyrini yavaşlatmasına yardımcı olacaktır.

Diğer koruyucu önlemler hep vurguladığımız ve vurgulayacağımız önlemler de koruma adına son derece önemlidir. Lütfen ihmal etmeyelim.

-Maskenizi takınız.

-Sosyal mesafeye dikkat ediniz.

-El ve giysi hijyenine uyalım.

-Kalabalık ortamlardan kaçınalım.

-Açık-havadar ortamları tercih edelim. Bunları yaparsak inanın ülke olarak düzlüğe hep beraber eksiksiz ulaşacağız demektir.

-Koronasız kalınız!!!

-Sağlıklı kalınız!!!

-Suya-sabuna dokunalım!!!

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
DİKKAT!!! - 26 Haziran 2020
BABALAR GÜNÜ! - 20 Haziran 2020
YENİ NORMALLEŞME - 12 Haziran 2020
65 YAŞIN HAKLI İSYANI - 6 Haziran 2020
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Sadettin dedi ki:

  Kaleminize sağlık seviliyorsunuz Sayın Hüseyin hocam

 2. Erdal Eren Gündoğan dedi ki:

  Hüseyin Bey tebrik ederim,gayet güzel bir yazı olmuş.Yeni yazılarınızı ailecek dört gözle bekliyoruz.

 3. GÖNÜL dedi ki:

  Kalemine sağlık doktor bey
  Bilgilendirici uyarılar için teşekkürler

 4. İsmail dedi ki:

  DOKTORUM halkı bilgilendirdigin için tşk ederim

  SİZİ TAKİP EDİYORUZ

BİR YORUM YAZ