Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

CHP’NİN DURUMU VE YENİ KURULAN PARTİ

Niyazi Güvenoğlu

Niyazi Güvenoğlu

CHP kendini kurucu parti olarak gördüğü için yakın döneme kadar devletin sahipliğini kendi uhdesinde görüyor. Sivil ve askeri bürokrasi ve devlet üzerinden zenginleşen ekonomi sınıfı kısım aydınlar, gazeteciler ve bunlara eklenen vesayetçi tüm yapılar bu koalisyonun bir parçasını oluşturmuşlardı. Uzun süre bu koalisyonla millet ve onların seçtikleri kontrol altında tutulmaya çalışıldı.

Milleti güvenilmez olarak kutlamanın bir çok yolu vardı. Ardından düşmanlaştırma ve kamusal  alandan dışlanmaya kadar giden süreçler başarı ile uygulanır. Bu yönetim mantalitesinden sonuç alındı.  Tarihsel olarak toplumda yerleşmiş millet karşıtlığı konumlanmasından kurtulmaya çalışmıştır. Yeni bürokrasi, yeni elitler, yeni bir burjuvanın oluşması CHP’nin tarihsel koalisyonunu aşındırmıştır. Günümüzde CHP genel iktidar alanları kaybettiği için devletçi söylemini terk etme görüntüsü vermenin gayretinde olduğunu göstermeye çalışması.

Evet, CHP, birçok konuda devlet politikalarının altını oyan bir tarzda uluslararası çevrelerin Türkiye’ye yönelik suçlayıcı söylemlerinin taşıyıcılığını yaptığı görülüyor.Nitekim son Libya meselesinde bu bir kez daha görülmüştür. Nitekim CHP iktidarın Libya’ya asker desteğini ideolojik bulduğunu söyleyerek Libya’da ne işimiz var demiştir.

Yeni kurulan ve kurulması düşünülen partiler hakkında da Davutoğlu’nun partisiyle Babacan’ın henüz kurulmamış partisi, yani her ikisi için yüzde 0,6 oy ön görülmesi.Gerçi seçime daha çok var. Ama görünen aşağı yukarı öyle olacağını sanıyorum. Dolayısıyla söz konusu kurulan ve kurulacak partilerin olacak seçimde büyük bir hayal kırıklığına uğrayacaklarını sanıyorum. Seçim ister zamanında olsun isterse erken, yeni kurulan veya kurulacak partiler gibi Kılıçdaroğlu’nun da işi zor görülüyor. Görüldüğü kadarıyla CHP’de iki isim söz konusu İmamoğlu ve Gül. Bunlardan birisi CHP adayı, Gül de çatı adayı olur. İmamoğlu bir siyasi balon durumundadır. Nitekim yaptığı zamlar için “hayallerim kırılsaydı” söylemleri duyulmaya başlanmıştır. Evet, sanki Gül’ün müthiş bir karizması varmış gibi bir hava verilmeye çalışılıyor. Herkes bilir ki Gül AK Parti’nin emanetçi başkanlığını yapmış ve akabinde yine Tayyip bey tarafından Cumhurbaşkanlığına getirilmiş biridir. Yani kendi marifetinden olmadığını herkes bilir. Netice olarak Tayyip Erdoğan tekrar Cumhurbaşkanı seçileceği kanaatindeyim.

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete