Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

CHP’Lİ AHMET AKIN: ÇİFTÇİMİZ FEDAKAR AMA İKTİDAR BUNU ANLAMIYOR

CHP’Lİ AHMET AKIN: ÇİFTÇİMİZ FEDAKAR AMA İKTİDAR BUNU ANLAMIYOR

CHP Balıkesir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Ahmet Akın, çiftçilerin ekonomik sıkıntılarının giderek arttığını ağır bir yük haline gelen maliyetlerin azaltılması yönündeki taleplerinin en kısa zamanda yerine getirilmesi gerektiğini söyledi. Ahmet Akın, “Çiftçilerimiz üretim yapmak için kullandıkları elektriği çok pahalıya alıyor. Bu sadece bir kalem. Diğer kalemler, mazot, ilaç, gübre, sulama maliyetleri de eklediğinizde çiftçilerimiz kazanmıyor, zarar ediyor. Kazanamayan insan üretmeye devam eder mi? Etmez ama bizim çiftçimiz fedakardır! İşte iktidar bunu anlamıyor” dedi.

CHP çiftçinin sorunlarının araştırılıp çözüm yollarının hayata geçirilmesi için bir araştırma önergesi daha verdi. Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın tarafından hazırlanan araştırma önergesinde çiftçilerin sulama kullandığı elektrik faturalarının yarattığı sorunlara dikkat çekildi. Çiftçilerin elektrik dağıtım şirketlerine karşı korunması gerekirken dağıtım şirketlerinin çiftçiye karşı korunduğunu dile getiren Ahmet Akın, önergesinde “çiftçilerin su ve elektrik borçlarının tarımsal desteklemelerinden kesilerek dağıtım şirketlerine aktarılıyor olması, çiftçimizin değil de dağıtım şirketlerinin kollandığı algısına yol açmaktadır. Üreticilerimiz aradıkları zaman elektrik dağıtım şirketlerinde muhatap bulmakta güçlük çektiği gibi ödemelerde en ufak bir aksama olması halinde elektrikleri anında kesilmektedir” ifadelerini kullandı.

Çiftçilerin her geçen gün ekonomik olarak ağır bir yük haline gelen tarımda girdi yükünün hafifletilmesini talep ettiğini de hatırlatan Ahmet Akın, “Başta elektrik olmak üzere üretimin sürdürülebilir kılınması bakımından tarımda kullanılan elektrikte birim fiyatların düşürülmesini, elektrikte uygulanmakta olan yüzde 1 Enerji Fonu, yüzde 2 TRT payı, yüzde 18 KDV kaldırılmasını istemektedir. Üreticimiz, tarımda kullanılan elektriğin de desteklenmesini talep etmekte bu kapsam da yasal düzenlemelerin hayata geçirilmesini beklemektedir” diyerek, tarım sektöründe, elektriğin üreticileri mağdur etmeyecek şekilde hazırlanacak ve uygulanacak düzenlemeler çerçevesinde kullanılabilir olması amacıyla Meclis Araştırması açılmasını istedi.

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ