Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

ÇAY SATAN YERLER

Erhan Yırcalı

Erhan Yırcalı

Kahvelerin dışında çay satan yerler mantar gibi çoğaldı. Halk arasında bunların adı “çay ocağı”. Bazı illerde kahveden esinlenip çay  evi zinciri bile kurulmuş.

Şu sıralarda kasabı, manavı, büfeyi  kapatan çay ocağı açıyor ve yavaş yavaş etrafa yayılıyor. Her taraf masa sandalye. Belediyenin gösterdiği yerle yetinmeyen işletme sahipleri yayılır da yayılıyor.

BEN EKMEK PARASI PEŞİNDEYİM

İşyerini açan kişi belediyede zabıtalarına şöyle diyor. “Ben ekmek parası peşindeyim. Siz benim masalarımı kaldırmak isitiyorsunuz.”

Elemanı bıraksanız Milli Kuvvetler Caddesi’nini kapatır, masa ile donatır.

 Bende Sümerbank’ın önüne yarından itibaren diziyorum, masayı sandalyeyi, satıyorum çayları, Ellemeyin bana “ekmek parası peşindeyim.”

/////

Arılar neden vızıldar?

Arıların vızıldama sebebi iletişim kurmaktır. Arılarla ilgili on farklı ses tanımlanmış ve bu seslerin her biri belirli faaliyetlerle özdeşleştirilmiştir. Bu seslerin en bilineni, kovanı soğutmak için yapılan “yelpazelenme”dir. Saniyede 250 vuruşla uzun ve durağan olan bu davranış, kovanın kendisiyle daha güçlenen bir sese dönüşür. Örneğin bir kovana yaklaştığınızda sesin değiştiğini fark edeceksiniz. Bu değişme kovana gelen bir tehlike olduğunu habercisidir. Ayrıca arılar bacaklarını duymak için kullanırlar. Kovandaki ses, titreşim yoğunluğu sayesinde diğer arılara iletilir.

//////

AVRUPA’DA GEZERKEN
“Yeme- İçme Maliyeti”

Avrupa’da yemek ve içecek masrafınızı kişibaşı 1 öğün için ortalama 15 Euro olarak düşünün. Yani 1 kişi günde (2 öğün) 30 Euro harcayacak.Kahvaltı kaldığınız otelde kesinlikle var ve açık büfe olduğu için karnınızı bir güzel doyurup sadece akşam yemeği de yiyebilirsiniz.
Avrupa’da yarım litre küçük şişe su markette 50 cent, büfelerde 1 veya 2 Euro’dur. Lokantalar da, 1 tabak makarna veya çorba 6.00-7,5 Euro arasındadır. Menü tercin ettiğinizde daha avantajlısınız. Menü, çorba, tavuk şinetsel, tatlı ve kola 12.50 Euro.(Viyana)
Avrupa’da yemek fiyatları ayakta veya masada yemenize göre değişir, masa içzin kişi başı 4 Euro oturma vergisi alınıyor. Canlı müzik çalan yerde ise fiyat ikiye katlanıyor.
Eşinize dostunuza iş arkadaşlarınıza veya evinize alacağınız ufak tefek hediyelikler, çikolatalar, yiyecekler, vb. konusunda kendinize bir bütçe yapın. En ucuz hediye magnet bile Avrupa’da 1 Euro’dan başlar, genelde 2 Euro’dur.
Duty-free (Free Shop) alışverişiniz için bütçe oluşturun. Free Shop’ların da ucuz olduğunu düşünmeyin.
Taksiye binecekseniz km başına Yunanistan’da 1 Euro, diğer Avruya ülkelerinde 2 Euro vereceksiniz. Balkan ülkelerinde taksi ucuz ve uygun. Müzeye girecekseniz bileti en az 10 Euro (bileti 70 Euro olan müze de var), müze biletlerini internetden alabilirsiniz. Otobüs – metro ücretini en az 1,5 Euro, sigara içiyorsanız en ucuz sigarayı 4 Euro olarak hesaplayın.
Bunların dışındaki üst limit tamamen sizin bütçenize kalmış durumda.
Tren İstasyonu Belgrad. (Bu istasoyunun tam karşısında çok güzel bir otel var. Fiyatı uygun. Ayrıca, istasyonun sol tarafında bulunan apartamanın üst katında bir hostel mevcut. Hostel’in çok temiz olduğunu söyleyemem. İstasyon önünden 2 no’lu tranvaya binerseniz, şehrin merkezini dolaşarak Kale Meydan’da inebilirsiniz. (Ücrek vermeden binebilirsiniz. Turist diye size birşey demiyorlar.)

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ