Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

Can Veren Pervaneler Balıkesir’de

Can Veren Pervaneler Balıkesir’de

Hayati İnanç sevgisi Balıkesir’de salona sığmadı.
Balıkesir’de Şair ve Yazar Hayati İnanç’ın verdiği ‘Can Veren Pervaneler‘ isimli konferans yoğun ilgi gördü.
Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen ‘Kırkambar Edebiyat ve Medeniyet Söyleşileri‘ programına konuşmacı olarak Şair-Yazar Hayati İnanç katıldı.
Sevdalısı olduğu Divan edebiyatını, Türkçe’yi yaptığı sohbetlerle gençlerle ve öğretmenlerle paylaşmayı bir hayat tarzı olarak benimseyen yazar Hayati İnanç, Avlu Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen programda “Can Veren Pervaneler” programında gençlerle bir araya geldi.
Can Veren Pervaneler” isimli keyifli söyleşiye Vali Ersin Yazıcı, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Tarık Hekimoğlu, Gençlik ve Spor İl Müdürü Lokman Arıcıoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız, İl Sağlık Müdürü Fevzi Yavuzyılmaz ile gençler katıldı.
Hayati İnanç’ı Balıkesir’de ağırlamaktan dolayı mutlu olduklarını ifade eden Vali Ersin Yazıcı, salonu hınca hınç dolduran Balıkesirli hemşehrilerine de teşekkür etti.
Balıkesir Gençlik ve Spor Müdürlüğünün düzenlediği etkinlikte İnanç, hayranlık duyduğu divan edebiyatı şairlerini sıralarken Fatih Sultan Mehmet Han, Nabi ve Şeyh Galip’in yazdığı şiirlerden örnekler okudu.
KALP MANEVİ BİR KUVVETTİR
Kırk yıla yakın bir zamandır Divan Edebiyatı ile ilgilendiğini söyleyen Hayati İnanç, şiir yazmak ve okumak üzerine anlatımlarda bulunarak, “Şiirde mana için ısrar etmek bülbülü eti için kesmeye benzer. Kalp manevi bir kuvvettir. Sevilmeden sevgi olmaz.” dedi.
‘VAY BE’ DEDİRTECEK BİR DETAY
Divan edebiyatının en güzel örneklerini hem okuyan hem de içindeki mesajları aktaran İnanç, Şair Nabi’ye olan hayranlığını şu şekilde ifade etti: “Nabi, ayaklı bir üniversite gibiydi. Yanında kısa süre bile olsa bulunanlar Divan şiirinde söz sahibi kabul edilirdi. 307 yıl önce vefat etti. Ben de 35-40 yıldır Nabi’nin divanıyla ilgileniyorum. Nabi’nin eserlerini her okuduğumda, mutlaka bana ‘vay be’ dedirtecek bir detayla karşılaşıyorum.” dedi.
ŞİİR OLMADAN İNSAN YAŞAYAMAZ
Şiir ve medeniyet ilişkisinden bahseden İnanç, “Şiir olmadan insan yaşayamaz. Bana şiirin öğrettiği iki özellik oldu. Birincisi kalbi, ikincisi ise aklı terbiye etmesidir. Bizler köklü bir medeniyetin mirasçılarıyız. Osmanlı medeniyetinin şiir ve dil eksenli gelişme ve güzelliklerini saymakla bitiremeyiz. Fatih Sultan Mehmet, Yavuz Sultan Selim, Kanuni Sultan Süleyman’ın yanı sıra Baki, Nabi gibi şairlerin divanlarını anlayarak okumak gerekir. Onların hayata, şiire ve aşka yaklaşımlarını anlamak için, yanlış anlamamak adına kelimelerin anlamlarını bilmek gerekir.” dedi.
Anne ve babaların çocuklarını iyi yetiştirmeleri gerektiğini aktaran İnanç, iyi bir gelecek için iyi nesillerin yetişmesi gerektiğini söyledi.
İNSAN ANDIĞINI SEVER, SEVDİĞİNİ ANAR
Hayati İnanç, Osmanlı sultanları içerisinde en güzel divanlardan biri, Kanuni Sultan Süleyman’ın torunu ve 2. Selim’in oğlu Sultan 3. Murat’a aittir. 3. Murat divanında şu diline dikkat et diyor. “Dil sıklıkla neyi anarsa kalbin ve aklın oraya bağlanır ve onun esiri olur. Çünkü dil sivridir ve insan andığını sever, sevdiğini anar.” dedi.
SÜPER GÜÇ OSMANLI DEVLETİ 
6 asır boyunca dünyada süper güç olan Osmanlı Devleti’nin başarılı devlet adamları, padişahlarından, büyük alimlerden örnekler veren Av. Hayati İnanç, Sofu Baba Hazretleri’nin Hacı Bayram Veli Hazretleri’ni yetiştirdiğini, Hacı Bayram Veli’nin ise Akşemseddin Hazretleri’ni yetiştirdiğini malum Akşemseddin’in de İstanbul’u feth eden Fatih Sultan Mehmet’i yetiştirdiğini anımsattı.
BİZE LAZIM OLAN EĞLENCE DEĞİL, NEŞEDİR
Günlük yaşantılardan da örnekler veren İnanç, “Bize lazım olan eğlence değil, neşedir. Eğlence ahmakça bir avunmadır ve sizler eğlenmiyorsunuz sadece içinizdekileri o an bastırıyorsunuz. Onu gürültülü bir şekilde örtmeye çalışıyorsunuz. Neşe ayrıca gönülden gönüle geçerek olur. Eğer ki bir gönül kurumuşsa, o gönülden bir iş çıkmaz.” diyerek programda emeği geçen herkese teşekkür etti.
Türk ve Divan edebiyatı başta olmak üzere birçok edebiyattan da söz eden İnanç, verdiği örneklerle geçmiş ile günümüz arasında kıyaslamalarda bulundu.

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ