Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

ÇALIŞAN GAZETECİLER

Nigar Afacan

Nigar Afacan

10  Ocak 1961 tarihinde  çıkan  212  sayılı  yasa  ile  gazeteci  haklarının  güvence  altına  alındığı   bu  tarih  ,   doğal  olarak   “Çalışan Gazeteciler Bayramı”  olarak  kutlanıldı.

Yasal  haklarına  kavuşan  bir  meslek  için  ne  güzel  bir  bayram!

( 212 sayılı yasa basın emekçilerinin sigortalı çalışmasını, işten çıkarılmaları durumunda ihbar ve kıdem tazminatlarının ödenmesini, yıllık ve haftalık olmak üzere belirlenen tarihlerde izin yapmalarını ,  gazetecilik faaliyetlerini özgürce yürütmelerini vb…  güvence altına alınmasıdır.)

Fakat!

Bu yasa ile kendilerine yüklenen sorumlulukları kabul etmek istemeyen  9 gazete patronu , 212 sayılı yasanın ve Basın İlan Kurumu’nun oluşmasına ilişkin 195 sayılı yasanın  ‘’ mesleki sakıncalar doğuracağı  gerekçesiyle ‘’  boykot edip ortak bir bildiriye imzalarını  atarak , gazetelerini 3 gün süreyle kapadıklarını duyururlar…?

Türkiye Gazeteciler Sendikası  aynı  gün bir bildiri yayınlayarak :

“Bu kapanma kararı gazetelerin tesis ve maddi imkanlarını ellerinde bulunduran gazete sahipleri tarafından verilmiştir. Basını Meydana getiren asıl ve büyük kütle olan biz yazı işleri müdürleri, sekreterler, istihbarat şefleri, muharrirler,muhabirler, foto muhabirleri, karikatüristler,ressamlar, musahhihler (düzeltmenler) ve diğer fikir işçilerinin böyle bir kararda oyumuz olmadığı gibi, bu hareketi asla tasvip etmemekteyiz.”  açıklamasını yapar.

Çalışan gazeteciler birleşerek 3 gün yayım yapacak olan‘’Basın’’ gazetesini  çıkarır,   halka ses olurlar.

Gazetelerin kapatılmasına  karşı  sessiz  yürüyüşler  yapılır ‘’ Basın’’ gazetesinde yayınladıkları  bildirilerle  patronların  boykotuna  tepki vererek , hem kendi hakları hem de insanların  haber alma özgürlüğünü  sürdürebilme mücadelesi verirler.

Gazete 3.  ve son sayısında   basın emekçilerinin elde edilen haklarının korunması amacıyla elbirliğiyle mücadele edeceklerini yazar. Halktan destek  alan Basın gazetesi  günlük 100 bin tirajı geçtiği için  gazete sahipleri yasayı kabul etmek zorunda kalır.

10  Ocak tarihi  basın çalışanları için  bir bayram iken ,  11 Ocak tarihinde  çalışan  gazetecilerin varlığını  sürdürebilme  çabaları  ne  kadar acıdır.

Bayram  olamayan  bu  tarih,  dayanışmanın  ta  kendisi olmuştur.

Bu anlamlı güne  ‘’Dayanışma’’   kelimesinin eklenmesiyle   cümle  asıl anlamını bulur diye düşünüyorum.

Çalışan gazeteciler (dayanışma) günü kutlu olsun.

Mutlu hafta sonları.

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
ENGELSİZ DÜŞLER(1) - 16 Mayıs 2020
EVDE KAL HİNDİSTAN - 9 Mayıs 2020
ALTERNATİF - 2 Mayıs 2020
BİLEŞKE - 18 Nisan 2020
MASAL DEYİP GEÇMEYİN - 29 Şubat 2020
‘’SEVGİYLE KALIN” - 15 Şubat 2020
ÇALIŞAN GAZETECİLER - 11 Ocak 2020
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ