Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

BÜYÜK SIKINTIDAKİ YEREL BASIN KAPISINA KİLİT Mİ VURSUN?

BÜYÜK SIKINTIDAKİ YEREL  BASIN KAPISINA  KİLİT Mİ VURSUN?
Reklam

İyi Parti Balıkesir Milletvekili İsmail OK, İyi Parti Grubu adına Yerel Basının sorunlarının araştırması adına TBMM Başkanlığına önerge sundu. Basın İlan Kurumu’nun son dönemlerde aldığı kararların Yerel Basına çok büyük darbe vurduğunu savunan OK, ‘’Yerel Basın demokrasinin en can alıcı parçasıdır’’ dedi.

TBMM’ye önümüz hafta gelecek olan ‘’Yargı Reformu Paketi’’ içerisinde yerel basını yakından alakadar eden resmi ilanların kurumların internet sitesinde yayınlanacak  olması Yerel Basını yakından ilgilendirmekte. Yayın hayatlarına zor şartlar altında resmi ilan gelirleri ile devam etmeye çalışan yerel basın bu uygulama sonrası zor günler bekliyor. Konu hakkında İyi Parti Grubu adına 20 milletvekili imzası ile araştırma önergesi veren Balıkesir Milletvekili İsmail OK  ‘’Yerel basın demokratik toplumların vazgeçilmezidir’’ dedi.

Yerel Basının demokratik süreçlerin ilk basamağı olduğunu söyleyen OK ‘’Çok sesli ve özgür bir basının demokratik sistemin korunması ve güçlendirilmesinde son derece önemli bir unsuru teşkil etmektedir. Yerel basının ulusal basınla paralel bir seyir takip ettiği göz önünde tutulursa, günümüzde oldukça zor günler geçirmekte olan yerel basın yayın kuruluşlarının sorunlarının belirlenmesi ve bunlara bir an önce uygun çözümler getirilmesi gerekmektedir’’ dedi.

 

OK: “HALK İLE MERKEZİ HÜKÜMETİN BAĞLARI KOPAR”

 

Yerel basının halk ile merkezi hükümet ile bağlarını güçlendirdiğini söyleyen İyi Parti Balıkesir Milletvekili İsmail OK ‘’Osmanlı yönetim sisteminden kaynaklanan ve dönemin siyasi atmosferi nedeniyle belki de sayesinde ilk örneklerini vermeye başlayan yerel basında öncelikli olarak halkın merkezi yönetimle olan bağının güçlendirilmesi amacı güdülmüştür. Yerel basın ya da diğer adıyla Anadolu basını, günümüzde demokratik sürecin etkin bir parçası olduğu gibi, ekonomik açıdan ayakta kalmanın da mücadelesini vermektedir. Yerel gazetecilik geleneğinin etkili olduğu birkaç il dışında resmî ilan desteği almadan yayınlarına devam edebilecek gazete sayısı oldukça azdır. Yargı reformu paketi adı altında getirilmek istenen sistemde Yerel Basının kapısına kilit vurması demektir. Bu durum başta basın kuruluşlarımızın zararı gibi gözükse de halkımız ile merkezi hükümetinde bağlarını kopartacaktır. Buna izin vermeyeceğiz. Bu sorunların araştırılması adına bir önerge hazırladık ve 20 milletvekili arkadaşımla bunu meclis başkanlığımıza sundum. Ümit ediyorum bu konuyu daha fazla tartışılır hale getirerek, yerel basının sorunlarının çözülmesi adına anlamlı adımlar atılmış olur’’ dedi.

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
tanıtım filmi
internet haber