Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

‘BÜYÜK RİSKLER VAR’ İDDİASI!

‘BÜYÜK RİSKLER  VAR’ İDDİASI!

Ayvalıklı’lar: “AYVALIK’I KORUMAK ADINA, BİZLER HER AN TAKİPTEYİZ ve gerekirse hukuki düzlemde olmak üzere, örgütlü mücadeleye de hazırız.”

2018 yılında sonuçlanan bir davayla Ayvalık’ın sadece rantı artırma hedefiyle hareket eden ve bu eşsiz doğayı yok ederek betonlaştıracak çevrelere karşı korumasız olduğu iddia edildi.

Ayvalık’a emek vermiş akademisyenler, mimarlar, mühendisler, plancılar konu ile ilgili olarak DEMOKRAT’a yaptıkları açıklamada; “Balıkesir Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu’nun 11.09.2020 tarih ve 2244-2245-2246 no’lu kararları ile Geçiş Dönemi Koruma Esasları ve Kullanma Şartları belirlenerek, Ayvalık Kentsel SİT Alanı içerisindeki imar ve yapılaşma kuralları tamamen Balıkesir Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu’nun inisiyatifine bırakılmıştır” uyarısını yaparak kamuoyuna şu bilgileri aktardılar:

“Ağustos 2020’den beri tüm ilgili kurumların bilgisi dâhilinde olan bu durumla birlikte Ayvalık’ın bugünden öngörülemeyen bir zaman diliminde plansız ve korumasız kaldığı anlaşılmaktadır. Ayvalık’ın uzun süreceği açık olan bu plansız döneminde karşı karşıya kalacağı büyük riskler bulunmaktadır.

Yaklaşık iki yıl önce Balıkesir’in 18 ilçesinin 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planları ile Ayvalık, Havran, Sındırgı, Gömeç/Karaağaç ve Edremit/Altınoluk Kentsel Sit Alanlarının 1/5000 ölçekli Koruma Amaçlı İmar Planları Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından ihale edilmiştir. Planların yapım süreçleri ihaleyi alan şirketler tarafından halen devam ettirilmektedir. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi yetki alanındaki 1/5000’lik planlar tamamlandıktan sonra ise Ayvalık Belediyesi yetki alanında olan 1/1000, 1/500’lük gibi daha detaylı uygulama planlarının ihalesine çıkılacak ve yapım süreci başlayacaktır.

Ayvalık’ın geleceğini şekillendirecek ve belirleyecek yeni planlar sürecinde; biz Ayvalıklılar, tüm “Ayvalık Sevdalısı” sivil toplum örgütleri, Ayvalık’a emek vermiş akademisyenler, mimarlar, mühendisler, plancılar olarak, bu aşamada GERÇEK ANLAMDA SÖZ SAHİBİ OLMAK İSTİYORUZ.

ÇÜNKÜ; AYVALIK HALKINI, ESNAFINI, ÖZELLİKLE DAR GELİRLİ İNSANLARINI, YAŞAM BİÇİMİNİ, DOĞAYI, TARİHİ KENT KİMLİĞİNİ    KORUYAN, DEPREM, YANGIN GİBİ OLASI DOĞAL AFETLERE KARŞI DAYANIKLI BİR İMAR PLANI İSTİYORUZ.

Bu da ancak şeffaf bir şekilde hazırlanacak planlarla mümkündür. Bu sürecin uzlaşma ile sürdürülmesinden, tüm paydaşlara açık iş birliği ve fikir alışverişi ile şeffaf düzlemde yürütülmesinden yanayız. Dayatma ile işleyecek bir süreç kamusal yarardan çok Ayvalık’a zarar verecektir.

Başta bilgilendirme esaslı olmak üzere, AYVALIK’I KORUMAK ADINA, BİZLER HER AN TAKİPTEYİZ ve gerekirse, hukuki düzlemde olmak üzere, örgütlü mücadeleye de hazırız.”

 

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete