Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

BUMERANG

Zeki Doğan

Zeki Doğan

YIL 1948

ABD, İtalya Seçimlerine müdahalede etti. Komünist Partinin koalisyon adayı Palmiro Togliatti‘ye karşı Alcide De Gasperi’yi destekledi. Komünist Parti koalisyonu 1948 seçimleri de dâhil, ard arda girdiği yedi seçimi kaybetti.

YIL 1953

Filipinlerde yapılan seçimlerde ABD yanlısı bir hükümetin kurulması için CIA tarafından yönlendirme yapıldı. Seçimleri CIA’nın desteklediği Ramon Magsaysay kazandı.

YIL 1953

CIA ve İngiliz gizli servisi MI6, İran‘da Muhammed Musaddık‘ı devirip Şah Rıza Pehlevi‘yi iktidara taşımak için TP-AJAX kod adlı bir operasyon gerçekleştirdi. Demokratik seçimle iktidara gelen Ulusal Cephe Partisi alaşağı edildi.

YIL 1954

CIA önderliğinde Guatemalâ’da darbe yapıldı.  Juan Jacobo Árbenz Guzman liderliğindeki hükümet devrildi. Albay Carlos Castillo Armas liderliğindeki Askeri Cuntanın iktidara gelmesi sağlandı.

YIL 1957

Lübnan’da yapılan seçimlere müdahale eden ABD, finanse ettiği Lübnan Ulusal Liberal Partisi‘nin seçimleri kazanmasıyla amacına ulaştı.

YIL 1958

Japonya’da yapılan seçimlerde sosyalistler meclis çoğunluğunu elde edince ABD müdahale etti. Sosyalistler, bir daha mecliste çoğunluğu elde edemedi.

YIL 1961

ABD, karşıt görüşlü Kübalıları kışkırtarak Fidel Castro hükümeti devirmeye çalışsa da başarılı olmadı. Daha sonra Küba‘ya ekonomik yaptırımlar uyguladı.

YIL 1964

Brezilya‘nın Sovyetler Birliği‘ne yakınlaşmalarını önlemek için Devlet Başkanı Joao Goulart düşürüldü. ABD‘nin plânladığı 1964 darbesiyle Getulio Vargas‘ın liderliğinde bir askeri diktatörlük kuruldu.

YIL 1961-1965

Dominik Cumhuriyeti‘nde Rafael Trujillo CIA’in sağladığı silâhlarla öldürüldü. Yerine Juan Bosch iktidar oldu. ABD, Bosch karşıtı güçlere destek olmak için 42 bin askerle Dominik‘e çıkarma yaptı. İşgal ordusunun tehdidi altındaki Bosch, Albay Elías Wessin liderliğindeki bir darbeyle devrildi ve yerine üç kişilik bir askeri cunta geldi.

YIL 1967

Yunanistan‘da Merkez Parti’nin kazanmasını istemeyen ABD, askeri darbeyi destekleyerek CIA eliyle suikast ve işkenceler yaptı. Eski bir CIA ajanı olan faşist Georgios Papadopoulos‘un öncülüğündeki Yunanistan askerî cuntası, ülkede korku salmaya başladı. Rejimin ilk ayında 8.000 kişi idam edildi.

YIL 1973

Amerikan şirketlerinin elinde olan bakır endüstrisini devletleştirmesi nedeniyle Sosyalist başkan Salvador Allende, CIA‘nın örgütlediği darbe ile indirildi. General Pinochet iktidara getirildi. Böylece dünyanın seçimle başa gelmiş ilk sosyalist hükümeti devrildi. Yerine 17 yıl sürecek bir diktatörlük kuruldu.

YIL 1983

Grenada‘da Maurice Bishop kansız bir darbeyle iktidara geldi. ABD Başkanı Ronald Reagan,  Bishop‘un yeni inşa edilen hava limanını Sovyet-Küba hava üssüne çevirmek istediğini öne sürerek askeri müdahale emri verdi. Başbakan Yardımcısı Bernard Coard, ABD desteğiyle Bishop‘u alaşağı etti.

YIL 1979-1989

CIA, Sovyetler Birliği’nin Afganistan‘a askerî müdahalesinde savaşan Afgan mücahitlere Siklon Operasyonu kapsamında eğitim, para ve silâh desteği verdi. Usame bin Ladin‘in liderliğindeki El-Kaide‘nin kurulmasına zemin hazırladı.

YIL 1989

Panama‘da askeri müdahale ile Noriega hükümeti düşürüldü. Manuel Noriega, Amerikan güçleri tarafından tutuklanıp yargılanmak üzere ABD‘ye götürüldü

YIL 1990

ABD, Nikaragua‘da çeşitli siyasî oyunlar ve seçim hileleriyle Sandinista Ulusal Kurtuluş Cephesi lideri Daniel Ortega‘nın 1990 yılında seçimi kaybetmesini sağladı.

YIL 1990

ABD, Çekoslovakya‘da Vaclav Havel’in partisini destekledi. Havel seçimi kazandı, ama Çekoslavakya dağıldı.

YIL 2000

ABD, Sırbistan Sosyalist Partisi’nin lideri Slobodan Miloşeviç‘i düşürmek için ekonomik yaptırımlar uyguladı. 1999 yılında NATO askeri müdahalesini gerçekleştirdi. Bağımsız medya ve sivil toplum kuruluşlarını finanse ettti. Miloşeviç seçimleri kaybetti.2003 yılında Yugoslavya dağıldı.

YIL 2003

Saddam Hüseyin ve Baas Partisi hükümetini devirmek isteyen ABD, İngiltere ve koalisyon güçleriyle birlikte askeri müdahalede bulundu. Operasyon Saddam Hüseyin‘in idamı ile sonuçlandı.

YIL 2011

ABD ve NATO, BM Güvenlik Konseyi‘nin Lübnan‘da belirlediği uçuşa yasaklı bölgeyi bahane ederek askeri müdahalede bulundu. Libya devlet başkanı Muammer Kaddafi, silâhlı bir grubun gerçekleştirdiği saldırıyla öldürüldü.

YIL 2020

Sözde dünyaya insan hakları, özgürlük, barış ve adalet getirdiğini iddia eden ABD, kendi söküğünü dikemedi. Son seçimlerde Trump ve Biden birbirlerine ağza alınmayacak sözlerle hakaret etti. Cumhuriyetçi ve Demokratlar sokaklara inip çatıştı. Trump, seçimlerde hile olduğunu, oyların çalındığını iddia etti. Koltuğunu terk etmemek için her yola başvurdu. İran‘ın nükleer tesislerini vurup savaş çıkartmayı bile düşündü. Şaşırdık mı? Hayır.

Yukarıda örneklerde olduğu gibi, ABD tüm dünyaya sözde o kadar çok barış, özgürlük, demokrasi, hak, hukuk ve adalet dağıtmış ki, herhalde kendilerine  kalmamış!..Sen ormana nasıl haykırırsan, o da sana öyle karşılık verir.demiş ya Finliler. Tam da o hesap. “Yol, su, elektrik” diyeceğim de haydi biraz şık bir ifade bulayım.

“Seçimler bahane, Bumerang etkisi şahane…”

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
YAŞA(YAMA)MAK! - 31 Aralık 2020
SOKAK İSİMLERİ - 29 Aralık 2020
“VAR” MI, “YOK” MU? - 28 Aralık 2020
SANSÜR - 24 Aralık 2020
OMURGA - 21 Aralık 2020
EKMEKNAME - 18 Aralık 2020
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete