Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

BU UTANÇ TABLOSU ÜLKE GÜNDEMİNDEKİ YERİNİ KORUYOR!

BU UTANÇ TABLOSU  ÜLKE GÜNDEMİNDEKİ  YERİNİ KORUYOR!

HA İSTİSMAR, HA TECAVÜZ.. HİÇ FARKETMEZ.. AYNI

KATEGORİYE KONULMASI LAZIM.. NORMALİ BU!

SESSİZ ÇIĞLIĞA

KULAK VERELİM

Başkan H. İbrahim Demirer “Çocuklarımız güvende olmalı” dedi.

 

Balıkesir Avlu’da 1 dakikalık sessiz çığlığın ardından çocuk istismarcıları Balıkesir’deki bayan ve erkek kuaförlerinin temsil edildiği Oda tarafından protesto edilip şiddetle kınandı.

 

Özcan Özakbaş

 

****Çocuk istismarında Türkiye dünyada 3. sırada (!) tesbit edildi. Ülkede yılda 8 bin çocuk istismara uğruyor. Çocuk istismarında dava sayısı ise 10 yılda 3 kat artmış durumda. Balıkesir Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı İbrahim Demirer bu utanç tablosundan kurtulmak için yetkilileri, herkesi göreve çağırdı, halkın bilinçlendirilmesini istedi. Çocuğu korumanın  devletin birinci görevi olduğunu, ancak toplumun bu konuda aydınlatılıp bilinçlendirilmesi görevinin STÖ’lerle birlikte herkese düştüğünü söyledi.

 

OBİDEV ve Sil Baştan Derneği’nin katkıları ile düzenlenen etkinlikte Balıkesir Berberler ve Kuaförler Odası ülkemizde kanayan yaralardan biri haline gelen çocuk istismarına dikkat çekti.

Geçtiğimiz hafta sonunda Cumartesi günü saat 20.30’da düzenlenen ortak etkinlikte, toplumsal çürümeye vurgu yapılarak caydırıcı önlemlerin alınmasının şart olduğu önemle dile getirildi. Etkinlik Avlu’daydı. Çocuk istismarının protesto edildiği program 1 dakikalık sessizlik duruşu ile başladı. Farkındalık yaratma ve çocuk istismarı kınama programında konuşan Berberler Odası Başkanı H. İbrahim Demirer sözlerine, “Son zamanlarda toplumda infial yaratan çocuk istismarı olayları, burada toplanıp bir mesaj vermemize neden olmuştur” diyerek başladı.

“BU VAHİM DURUMLA MÜCADELE ŞART”

Başkan Demirer devamla, “Erkek ve kadın kuaförleri olarak toplumun nabzını tutan, derdini dinleyen bir meslek grubunda olmamız nedeniyle maalesef bizler de bu tarz olayları duymak durumunda kalıyoruz. Ülkemizde son zamanlarda artış gösteren bu vahim durumla mücadele edebilmek için herkesin duyarlı olması gerekiyor. Bu yüzden de bu alanda çalışan sivil toplum örgütlerinin çalışmalarına ve eğitimlerine katılarak toplumun bilinçlendirilmesine katkı sunmalıyız” uyarısını yaptı.

“CEZALAR YETERSİZ, EN AĞIRI VERİLMELİ”

Çocuk istismarının toplumun her kesiminde büyük bir üzüntü ve kaygı yarattığına dikkati çeken Demirer, “Madem çocuğa yönelik artan istismar vakaları toplumsal çürümenin de göstergelerinden biridir, o zaman suçu işleyenlerin aldığı cezalara bakıldığında sorunun çözümü için yeterli olmadığını ayan-beyan ortadadır. Hani caydırılık? Caydırıcı önlemler yok! Ama mutlak alınmalıdır. Bizler; çocuklarımıza yönelen cinsel, fiziksel ve duygusal şiddetin her türlüsünü kınıyoruz ve en ağır şekilde cezalandırılmasını istiyoruz. Herkes düşünsün bir kere, bu suçun kurbanlarının ne kadar savunmasız olduğunu! Çocuk, istismarda bu kadar savunmasızsa toplumun suçluluk duygusunun ne kadar artabileceğini siz düşünün. Halkın bu konudaki öfkesinin dizginlenemeyeceğine inanıyoruz.

“BİZE DÜŞEN NE GÖREV VARSA..”

Balıkesir’deki bütün erkek ve kadın kuaförleri olarak bu hususta her konuda üzerlerine düşen tüm görevlerde çalışmaya hazır olduklarını ifade eden Başkan Demirer sözlerini “Obidev ve Sil Baştan Derneği’ne desteklerinden dolayı teşekkür ederiz. Çocukların daha güvende olduğu bir dünya dileği ile iyi akşamlar” diyerek tamamladı.

 

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ