Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

BU SEÇİMDE ÇOK ŞEY ÖĞRENDİK

Mustafa Koçal

Mustafa Koçal

Seçim propagandalarında muhalefeti olur olmaz şeylerle itham etmenin bir işe yaramadığını öğrendik. Cumhur ittifakının muhalefete “terör örgütleri ile işbirliği yapıyorlar” demesi,  4 partinin çete olduğunun söylenmesi. “Bunlar Kandil dili konuşuyorlar. Kandil’den talimat alıyorlar. Bunlar illet ve zillet” denilmesi gibi ithamlar vatandaş nezdinde dikkate alınmadı. Şayet vatandaş bu ithamlara inanmış olsaydı. Cumhur ittifakı % 80 oy alırdı. Çünkü bu ithamlar çok ağır ithamlardı.

Dini siyasete alet ettikleri biliniyordu. Fakat bu seçimde ( Tövbe hâşâ) Allah da siyasete alet edildi.

Bir bakan adayına oy isterken, “ Bu arkadaşımıza oy verirseniz. Ahrette sizin elinizde vesika olacaktır” demedi mi?

Başka birisi “emaneti bize verirseniz Allah hesap sormayacak” demedi mi?

Yine başka birisi “oyunu Tayyip’e ver cenneti cebine koy” demedi mi?

Bunlar sosyal medyada günlerce dolaştı. Hiç birisi de bunları eleştirmedi. Bunlar Allah’ın siyasete alet edilmesi değil midir? Bunu da öğrendik. Kanunların iktidarın istediği şekilde kullanıldığını da öğrendik. Çünkü iktidar itiraz ediyor, kabul ediliyor. Muhalefet itiraz ediyor kabul edilmiyor.

Geçtiğimiz seçimlerde muhalefet itiraz ettiğinde Tayyip Erdoğan “ atı alan Üsküdar’ı geçti” demedi mi? Şimdi Ankara’nın oylarının tekrar sayılması dahi isteniyor. İstanbul’u kaybettiklerini kendileri de biliyor. Seçimin ateşinin düşmesi için süreci ortaya attılar. Seçimin ateşi düştükten sonra İstanbul’u İmamoğlu’nun elinden alacaklar. Bir olayla senelerdir milleti kandırmışlar. Görsel basına seçim ile ilgili verileri Anadolu Ajansı servis ediyordu. Bizlerde bu verileri Yüksek Seçim Kurulu’ndan aldığını zannediyorduk. Bu seçimde bunu da öğrendik. Yüksek Seçim Kurulu başkanı “biz Anadolu ajansına veri göndermiyoruz. Nereden aldıklarını bilmiyorum” dedi. Pekiyi Anadolu Ajansı buna karşılık olarak “biz şuradan veri alıyoruz” diye bir açıklama yapmadı. Anadolu Ajansı’nın “Biz şuradan veri alıyoruz. Bunu da görsel basına servis ediyoruz” demesi gerekmez mi? Daha sandıklar açılır açılmaz Anadolu Ajansı iktidarı yüksek oran ile görsel basına servis ediyor. Bilgileri nereden aldığı belli değil. Büyük bir ihtimal ile AKP’nin müşahitlerinden alıyorlar. Anadolu Ajansı’nın senelerdir bizi kandırdığını da böylece öğrenmiş olduk.

Geçersiz oyların nasıl geçerliye çevrildiğini ben merak ediyorum? Bunu benim gibi vatandaşlar da merak ediyor. Çünkü birçok kişi bunu bana sordu. Bunun nasıl olduğunu bende öğrenmek istiyorum. İstanbul için sayılan geçersiz oylar başka yerler için neden uygulanmıyor? İstanbul’un AKP için çok önemli olduğu biliniyor. Çünkü İstanbul belediyesinden birçok yere destek veriliyor. İstanbul elden giderse buralara verilen destek kesilecek. Bunların içerisinde cemaatlerin dahi olduğu iddia ediliyor. Bilal Erdoğan’ın kurduğu vâkıfa da İstanbul Belediyesi’nden destek verildiği iddia ediliyor. İşte İstanbul’un AKP için neden bu kadar önemli olduğu buradan kaynaklanıyor. Çok önemli bir şeyi de öğrendik ayrıca.. “Belediye encümeninde çoğunluk, bizde nasıl rahat çalışacaksınız? Encümenden nasıl karar çıkaracaksınız?” denilmedi mi Bunun anlamı encümenden çıkacak kararların engelleneceğini gösteriyor. Hani iktidar vatandaşa hizmet için çalışıyordu? Kazanan belediye başkanlarından bazıları bize oy vermeyen mahallelere hizmet verilmeyecek dediğini de duyduk. Vatandaşların bu söylemleri iyi değerlendirmesi gerekir. Yazın bu söylemleri bir kenara. İleride lazım olur oy istemeye geldiklerinde bu söylemleri hatırlatırsınız.

Bir belediye başkanının ilk icraatı ise Atatürk’ün resmini indirip yerine Tayyip Erdoğan’ın resmini asmak olmuştur. Bu sayın başkana hatırlatmak isterim. Siz o resmi indirmekle Atatürk sevgisini bizim kalbimizden sildiğinizi mi zannediyorsunuz? Bilakis o sevgi daha da kuvvetlendi. Söylemek istediğim bu seçimde çok şey öğrendik. Saygılarımla.

Türkiye laiktir laik kalacaktır. Ne mutlu Atatürkçüyüm diyenlere! Ne mutlu cumhuriyetçiyim diyenlere! Ne mutlu laikim diyenlere! Ne mutlu Türk milliyetçisiyim diyenlere! Ne mutlu varlığım Türk varlığına armağan olsun diyenlere! NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
KURBAN BAYRAMI - 10 Ağustos 2019
TARIM VE HAYVANCILIK - 8 Ağustos 2019
ENFLASYON OYUNCAK OLDU - 7 Ağustos 2019
DOĞU AKDENİZ - 6 Ağustos 2019
AKÇAY’DA NELER OLUYOR? - 27 Temmuz 2019
ARTIK BU KADARINADA PES - 18 Temmuz 2019
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ