Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

BU PROJE KANAL MI, TRAKYA MI?

Mustafa Koçal

Mustafa Koçal

Bu kanal İstanbul Projesini bir irdeleyelim. Bu kanal yap işlet modeli ile yapılacak. Bu kanalı yapacak şirket ne işletecek? Hadi diğer yap işlet modeli ile yapılanların işletecek bir şeyleri var. Köprülerin, tünelin karayollarının işletmesi araç geçişleridir. Hava meydanlarının işletmesi uçaklar. Hastanelerin işletmesi hastalar. Şirketleri korumak için verilen garantileri de var.
Pekiyi Kanalın işletmesi ne olacak?
Gemi geçişleri deseniz? Zaten boğazdan bedelsiz geçiyorlar. Kanaldan hiçbir gemi geçmez. Dünyadaki kanallar mesafe kısaltıyor. Yapılacak kanalın mesafe kısaltır bir özelliği de yok. Bu kanalı yapacak şirketin işletecek ve kendisine kazanç sağlayacak bir şeyi olmadan bu kanalı neden yap işlet modeli ile yapsın?
Bu proje Trakya bölgesini de içerisine alan bir projedir. Trakya bölgesinde Petrol ve doğalgaz yatakları var. Bu İstanbul kanalını yap işlet modeli ile yapacak şirket, Trakya bölgesindeki petrol ve doğalgaz yataklarını 49 sene kullanacak. Yer altı milli servetimiz böylelikle elimizden gidecek! Bu İstanbul kanalı projesi ile Trakya Türkiye’den ayrılır mı, Avrupa’ya dahil edilir mi? Topraklarımız da elimizden gider mi?. Hani her şeyde dış güçler deniliyor ya? Buda sanki diş güçlerin projesi gibi mi olacak? Şimdi İstanbul kanal projesine destek verelere soruyorum? Böyle bir projeye sırf sizin partiniz yapıyor diye mi destek veriyordunuz? Yoksa bu kanalın faydalı olduğuna mı inanarak mı destek veriyorsunuz?
Kanal İstanbul’u tek başına hiçbir şirket yap işlet modeli ile almaz. Çünkü kanalda işletecek hiçbir şey yok. Zaten düşünürseniz modelin ismi yap işlettir. İşletecek bir şeyi olmayan bir projeyi neden alsınlar ki? Acaba amaç Trakya bölgesinin altındaki petrol ve doğalgaz yatakları mı? Bu petrol ve doğalgaz yatakları sayesinde mi kanalı yaptıracaklar? Yer altı servetlerimiz böylelikle elimizden gider mi?
Ülkede bilim adamlarının önerileri dikkate alınmıyor. Bilim adamları İstanbul’un su sorunu olacağından bahsediyorlar. Yine depremi tetikleyeceğinden bahsediyorlar. Başkan konulardaki uzmanlarda faydalı olmayacağından bilakis zararı olacağından bahsediyorlar. İstanbul’da yaşayanların %49’u kanalı istemiyor. %35’i istiyor. Yine her ankette olduğu gibi yine %35. Elimizde kalan Trakya’nın yer altı milli servetimizde yoksa yok mu edilecek?
Geriye tek milli servetimiz Bor kalıyor. Trakya dan sonra sıra bora gelecek mi?.. Yer altı servetlerimizin hepsi için yabancı şirketler arama ruhsatı verilmiş durumda. Yeraltı milli servetlerimizden olan altın için Kanadalı bir şirket altın arama ruhsatı verilmiş durumda. Bizden sonra gelen nesillere hiçbir yeraltı serveti bırakılmayacak. İstanbul’a faydası olmayacak bu kanal için bu kadar dayatmanın altında yatanları görmezlikten gelmek olmaz. Millet olarak yeraltı servetlerimize sahip çıkmak görevimiz olmalıdır. Kanal İstanbul için de öyle. Çocuklarımızın, torunlarımızın geleceği için millet olarak sesimizi duyurmalıyız. Saygılarımla.
Türkiye laiktir, laik kalacaktır. Ne mutlu Atatürkçüyüm diyenlere! Ne mutlu cumhuriyetçiyim diyenlere! Ne mutlu Türk milliyetçisiyim diyenlere! Ne mutlu varlığım Türk varlığına armağan olsun diyenlere! Ne mutlu demokratım diyenlere!
NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete