Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

BU LİG YA BİTECEK, YA DA BİTECEK!

Zeki Doğan

Zeki Doğan

Futbol maçları öncesinde yapılan seremonide Allahı var mesafe kuralına tam anlamıyla uyuluyor. Başlama düdüğü çaldığında ise mesafe hak getire. Serbest atış kullanılırken futbolcular barajı sık ve düzgün kuruyorlar. 90 Dakika süresince stoperler forvetlerle, sağ açıklar solbeklerle, on numaralar ön liberolarla, velhâsıl 22 futbolcu birbirleriyle doğal olarak yakın temastan kaçınmıyorlar.

Hani oyuncu değişikliklerinde formasını şortunun içine sokarak sahaya nizami  bir şekilde girip, ilk adımı attıktan sonra formasını şortunun üzerine çıkaranlar gibi. Öncesinde nizam ve intizam gösterisi. Sonrasında “saldım çayıra, mevlam kayıra.” arabeskliği.

***

Uzmanlar diyor ki; “öksürme veya hapşırma yoluyla saçılan tükürük ya da mukus damlaları başka birinin ağız, göz ve burnundan içeriye girip virüs bulaştırabilir.” Yerden göğe kadar haklılar. Fakat öksürmeye, hapşırmaya, aksırıp tıksırmaya gerek yok ki. Zaten sahalara tüküren tükürene. Yayıncı kuruluş pozisyon tekrarlarından çok futbolcuların sahaya “hak tuuuu” diye tükürmelerini bizlere doya doya izlettiriyor. Partiküller sahada uçuşup havada asılı dururken herkesin solumasını bırakın,  gol attıktan sonra tükürülen yerlere secdeye duranlar yok mu? İnsanın tüyleri diken diken oluyor.

***

Tıp İnsanları, “Tam kapatma yapılmadan bu virüsün yayılımı ve etkisi azaltılamaz.” diye bas bas bağıra dursun. TFF Yönetim Kurulu 2020-2021 futbol sezonunu her ne şartta olursa olsun bitirmeye kararlı. Bu konuda herhangi bir zorluk yaşanmaması için aldıkları kararla Süper Lig ve TFF 1. Lig ekipleri için A Takım Listesindeki oyuncu sayılarının 35’e çıkarılmasını sağladılar. Misli.com 2. Lig ve 3. Lig için de bu sayı 30 olacak şekilde artırıldı. Bunun anlamı şu. “Korona da olsanız, morona da olsanız 35 kişilik kadrodan bir onbir ( ya da minimum 9 kişi) bulup maçlarınızı oynayacaksınız.  Aksi takdirde, bundan önce olduğu gibi Covid-19 PCR testi pozitif çıktı diye müsabaka ertelemeleri yapılmayacak. Peki ne olacak? Hükmen mağlup olacaksınız.”

Sizce bu mümkün mü? Bence ihtimali bile yok. Bir kulübümüzün PCR testleri pozitif çıkan 10 oyuncusu nasıl bir gecede iyileşip ertesi gün sahada yer almışsa, kovid-movid bu lige vız gelir tırıs gider. Aksi takdirde şampiyonluğa oynayan A kulübüne sahayı dar eden bir kulüp, ertesi hafta minimum 9 kişi bulamayarak bir diğer şampiyon adayı B Kulübüne hükmen mağlup olursa yandı gülüm keten helva.  Peki, olamaz mı? Bal gibi olur. Mesut Bakkal’ın yazmış olduğu “Mesut Bir Adamın Hikayesi” kitabında sözü edilen o iddialar şayet herkesin gözleri önünde gerçekleşmişse bu ne ki?

***

Futbol sahasının ölçülerini standart olarak 105 x 68 metre olarak kabul edersek ortaya çıkan alan 7140 m²’dir. AVM’lerdeki koronavirüs önlemlerinde kişi sayısı her 10 metrekareye bir kişi olacak şekilde sınırlandırıldığına göre,  futbol sahalarının çizgileri içerisinde yer alacak hakem ve futbolcular için oldukça makul bir ortam olduğunu söyleyebiliriz.  Peki soyunma odaları acaba öyle mi? Futbolcu ve antrenör kadroları, yönetici, masör, malzemeci, doktor, tercüman derken sayı 26’ya çıktı diyelim. 260 m²’lik soyunma odası hangi statta var?

Sürekli müsabakalara odaklanmış durumdayız. Sanırsınız ki kulüpler haftada bir maçlarını oynayıp sırt üstü yatıyorlar. Müsabaka öncesi ne olacak? Bunun günde en az 1 idmanı var. Seyahati, otobüsü, uçağı, konaklaması derken virüsle temas etmemeleri mümkün mü? Ayrıca bu futbolcu ve teknik adamların bir de aileleri var. Tüm bu acı gerçeklerle yüzleştikten sonra puan farkını bırakın, sağlıklı yaşam hakkını düşünmeyip neylesinler?

***

Türkiye Futbol Federasyonu bildiğiniz gibi 27 Temmuz 2020’de aldığı bir kararla pandemi sürecinin olumsuz etkilerini de düşünerek tüm liglerde küme düşmeyi kaldırmıştı. Snırsınız ki pandemi döneminden sadece küme düşme mücadelesi veren kulüpler etkilendi? Şampiyonluğa oynayan, kılpayı şampiyonluğu kaçıran kulüpler sanki hiç etkilenmedi. E hadi öyle olduğunu kabul edelim. Peki,  pandemi 2021’de de devam ederse küme düşme yine kaldırılacak mı? Örneğin Süper Lig 24 kulüpten oluşursa “ah ne iyi oldu” denilecek mi? Sezon sonundaki lig tescilleri herkesi memnun edecek şekilde neticelenecek mi?

Şayet pandemi devam eder de sezon sonunda küme düşme kaldırılmazsa, daha önce alınan karar emsal gösterilip kulüpler hak arama derdine düşmeyecekler mi?

***

Hakemlere gelelim. 2020-2021 futbol sezonunda üst klasman hakem sayısı MHK tarafından 47 olarak açıklandı. Üst klasman yardımcı hakem sayısının ise 94 olduğu bildirildi. “Hakemlere virüs bulaşmaz” diyemeyeceğimize göre, Allah korusun bir sorunla karşılaşılırsa müsabakalara atanacak hakemler yanında VAR ve AVAR koltuklarına oturtulacak üst klasman hakemleri yeterli liyakatte olacaklar mı?

***

Bir diğer konu da amatörler. Profesyonel futbolun temeli olan amatör kümelerde yeterli sağlık tedbirleri alınamayacağı, PCR testlerinin gerçekleşmesinde olumsuzluklar yaşanabileceği ve insan sağlığı ile ilgili ciddi riskler oluşabileceği endişesiyle maçlar ertelendi. Fakat kapalı alanlarda virüsün daha da kolay yayıldığı gerçeğine bakılmaksızın salon sporları tüm hızıyla sürüyor. Paranın ve popülaritenin olduğu profesyonel ligler her şeye rağmen gıldır gücük de olsa devam ediyor. Profesyonel liglerin temeli olan amatörlere ise futbol yasaklanıyor.

Yaklaşık altı ay antrenman yapmayan bir amatör futbolcu şayet ligler ocakta başlamadığı takdirde 1,5 yıl tatil yapmış olacakmış. Bu da futbol hayatının sona ermesi demekmiş. Bu anlaşılmaz kararla her türlü zorluklara karşın amatör spora hizmet etmeye çalışan yöneticilerin de şevkleri kırılacakmış. Kimin umurunda?

***

Şu virüs illeti herhalde sadece amatörlere bulaşıyor. Baksanız ya BAL ligini bile zehire  çevirdi. Hep diyorum ya, virüs mirüs hikaye.

Aslı virüs beyinlerde.

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
YAŞA(YAMA)MAK! - 31 Aralık 2020
SOKAK İSİMLERİ - 29 Aralık 2020
“VAR” MI, “YOK” MU? - 28 Aralık 2020
SANSÜR - 24 Aralık 2020
OMURGA - 21 Aralık 2020
EKMEKNAME - 18 Aralık 2020
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete