Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

BU LANET VİRÜSÜ CİDDİYE ALIN

Mustafa Koçal

Mustafa Koçal

Son günlerde bu virüs salgını yine yükseliş göstermeye başladı. Virüsten korunabilmemiz için önce bu olayı ciddiye almak gerekir. Bazıları hala virüsün varlığına inanmıyor. İnanmayınca da tedbirlere inanmıyor.

Korunmanın birinci kuralı temizliktir. Temizlik imandan gelir. İslamiyet’te temizlik şarttır. Namaz kılmak için nasıl abdest alıyoruz? Allah’ın huzuruna temiz olarak çıkmak için. Temizlik yalnız beden temizliği ve üst baş temizli değildir. Çevre temizliği de gerekir. Belediyelerimiz çöp konteynerleri koymuş çöplerimizi atmak için. Çöpleri konteynerlerin içerisine atmayıp da dışarı koymak insanların kolayına geliyor. O zaman oraya koyuncaya kadar evinde tut bakalım. Evinde tutamazsın değil mi? Çünkü kokar ve mikrop oluşturur. Çöpleri dışarıya koymakta ayni şeyi yapacaktır. Bir yeri nasıl bulmak istiyorsan sende öyle bırak. Temizlik yalnız eve de yeterli değildir. Sokağı da temiz tutmaktır.  Lafa geldi mi “temizlik imandan gelir diyeceksiniz. Amma sokak temizliğine önem vermeyeceksiniz. Virüsten korunmanın birinci şartı temizliktir. Lütfen kendi temizliğimize ve çevre temizliğine önem verelim. Tedbir almak bizden, takdir Allah’tan.

Gelelim maske meselesine. Artık maske ile yaşamayı öğrenmemiz gerekir. Çünkü kendimizi ve sevdiklerimiz korumak maske ile mümkündür. Yalnız ağzımızı kapatırsak karşımızdaki kişileri korumuş oluruz. Ağzımızı ve burnumuzu birlikte kapattığımızda hem kendimizi hem de karşınızdakini korumuş oluruz. Lütfen maskemizi böyle kullanalım. Gelelim mesafe meselesine.. Kişilerin üzerinde virüs olma ihtimali var. Eğer üzerinde virüs taşıyan birisi ile omuz omuz, sırt sırta olursak virüsün bize de geçmesi kaçınılmaz olur. Tedbir almanın birinci şartı virüsün varlığına inanmaktır. Ne virüsü derseniz tedbir almayı ihmal edersiniz. Sen tedbirini al ondan sonra Allah’a tevekkül ol.

Hazreti Ömer Hazretleri bir gün Peygamber efendimize. “Ya resul Allah, ben devemi bağlamadan yatsam olur mu?” der. Peygamber efendimiz “önce tedbirini al sonra Allah’a tevekkül ol” der.  Bizde bu virüs olayında tedbirimiz alalım ondan sonra Allah’a tevekkül olalım.

Bazı kişiler virüs taşıdığı halde birilerine virüs bulaştırıp ölümüne sebep olursa onun vebali bulaştıranadır. Bu virüs çok lanet bir virüs. İnsanı boğarak öldürüyor. Boğulma olayı nefes almamakla gerçekleşiyor. Birisini boğarak öldürenler ne yapıyor. Ya yastıkla boğuyor. Ya da bez parçası ile boğuyor. Bu lanet virüs de aynisini yapıyor. Allah böyle ölümü kimseye nasip etmesin. Yataklara yatırıp kapılara baktırmasın. Üç gün yatak, dördüncü gün Kelimeyi şahadet getirerek imanla ruhumuzu teslim etmeyi nasip etsin. Bir daha tekrar ediyorum. Allah aşkına tedbirlere uyalım. Temizlik, Maske ve Mesafe (ne kadar uzak olursan senin menfaatinedir).

Saygılarımla.

Türkiye laiktir, laik kalacaktır. Ne mutlu Atatürkçüyüm diyenlere! Ne mutlu cumhuriyetçiyim diyenlere! Ne mutlu Türk milliyetçisiyim diyenlere! Ne mutlu varlığın Türk varlığına armağan olsun diyenlere! Ne mutlu Demokratım diyenlere! NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ