Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

BU DÜNYA ÖYLE GARİP DÜNYA Kİ!

Mustafa Koçal

Mustafa Koçal

Bu dünyada öyle garip olaylar oluyor ki? Ne Allah’ın adaleti ne peygamber efendimizin hadisleri ne de Hazreti Ömer’in adaleti uygulanıyor.

Allah’ın adaletinde herkes eşittir.

Peygamber efendimiz yaşam koşulları hakkında Allah’ın emrettiği şeyleri hadislerinde insanlara anlatmıştır. Hazreti Ömer yaşam koşullarında insanların nelere uyması gerektiğinin göstermiştir.

Allah “benim kaşıma kul hakkı ile gelmeyin” buyuruyor. Yani “kul hakkı yemeyin” diyor. Peygamber efendimiz “komşusu aç iken tok yatan bizden değildir” diye buyuruyor.

Hazreti Ömer kendi işini yaparken kendine ait olan mumu yakarmış. Devletin işini yaparken devletin mumunu yakarmış.

Günümüzde bunlara riayet eden var mı?

Bir kişiden daha bahsedeceğim. Rahmetli Adnan Menderes orduya 165 lira tayın bedeli çıkardığında bir gurup Albay Menderes’i ziyarete gidiyor. Albaylardan birisi, “Efendim orduya tayın bedeli verdiniz. Teşekkür ederiz. Fakat bir hata yapılmış. Subaylar ile Astsubaylar ayni tutulmuş. Subayların tayın bedeli 200 lira olsun. Astsubayların tayın bedeli 100 lira olsun” demiş. Adnan Menderes gelen heyete şöyle bir bakmış, “Beyler bana bilmediğim bir şeyi öğrettiniz. Büyük mevki sahibinin büyük midesi, küçük mevki sahibinin küçük midesi olduğunu bilmiyordum. Bunu bana öğrettiniz sizlere teşekkür ederim” deyince heyettekiler başlarını önlerine eğip odadan çıkmışlar.

Bugün ülkemizde aynisi uygulanmaktadır. Küçük mevkilerde olanlar az maaş, büyük mevkide olanlar yüksek maaş almaktadır. Şimdi yeni bir uygulama geliyor. Dışardan atanan bakanlara ve külliyede çalışanlara yeni bir uygulama getiriliyor. Emekli olduklarında hepsinin aileleri ve çocukları sağlık hizmetlerinde ömür parasız yararlanacak. Bunlar yüksen dereceden emekli olacaklar. En düşük emekli maaşları 15 bin liradan aşağı olmaz.

Pekiyi, 2 bin lira emekli maaşı alanlar ne olacak? Ye kürküm ye misali olmayacak mı?

Bu ne Allah’ın adaletine uyuyor nede insanların koyduğu adalet kurallarına uyuyor nede peygamber efendimizin “komşusu aç yatarken tok yatan bizden değildir” hadisine uyuyor ne de hazreti Ömer’in kendi işini yaparken kendi mumunu, devletin işini yaparken devletin mumunu yakmasına uyuyor!

“Çalışanlarımızı enflasyona ezdirmiyoruz” derler. Oysa, çalışanlar ve emeklilere enflasyonun üzerinde zam yapmazlar. Birde enflasyonu düşük göstererek enflasyon farkını düşürebildikleri kadar düşürürler. Fakat kendi maaşlarına istedikleri kadar zam yaparlar! Bir yerde kul hakkını yediklerinin farkında olmazlar. Allah ne buyuruyor; “Benim karşıma kul hakkı ile gelmeyin.”

İşte bu dünya öyle bir dünya ki hakkın, adaletin olmadığı bir dünya. Yeri geldiğinde Müslümanlığımızla övünürüz. Amma Müslümanlığın kurallarında işimize gelenine uyarız. İşimize gelmeyeni sanki bu kurallar yokmuş gibi hareket ederiz. Şunu unutmamak gerekir, bu dünyadan götürebileceğimiz 6 metre kaput bezi ile bir tutam pamuktan ibarettir. Bunun haricinde senle gidecek olan amelindir. Ondan sonra insanı kurtaracak hiçbir şey yoktur. Ancak bu dünyada Allah’ın emir ve yasaklarına uyduysan, islami kurallara uygun yaşadın isen, insanları yaratandan dolayı sevdi isen, Allah’a şirk koşmadı isen, üzerinde kul hakkı yok ise, Allah’ın adaletine uygun yaşadı isen Allah orada kullarını mükafatlandıracaktır. Allah bizleri hesabını kolay verebilen kullarından eylesin. Saygılarımla.

Türkiye laiktir, laik kalacaktır. Ne mutlu Atatürkçüyüm diyenlere! Ne mutlu cumhuriyetçiyim diyenlere! Ne mutlu Türk milliyetçisiyim diyenlere! Ne mutlu laikim diyenlere! Ne mutlu varlığım Türk varlığına armağan olsun diyenlere!

NE MUTLU TÜRKÜM DİYE! 

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
BAYRAMINIZ MÜBAREK OLSUN - 30 Temmuz 2020
KADININ ADI YOKTU - 30 Haziran 2020
RAKAMLARLA NEDEN OYNANIYOR? - 13 Haziran 2020
SURİYE DE NELER OLUYOR? - 10 Haziran 2020
65 YAŞ ÜZERİ OLANLAR - 9 Haziran 2020
UNUTMADIK UNUTMAYACAĞIZ - 3 Haziran 2020
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ