Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

BOŞ MERA UYARISI!

BOŞ MERA UYARISI!
Reklam

BAŞKAN KULA “BAZI MERALAR BOMBOŞ, HAYVAN YOK! HAYVANSIZ MERALAR SİZDEN HESAP SORAR” UYARISINI YAPTI

*****   Balıkesir meralarının son derece müsait ve hayvancılığa elverişli olduğunu ifade eden BTB Başkanı Faruk Kula; “Daha çok üretelim. Et ithalatı yapılıyor. Bunun önüne geçmek için daha çok üretmemiz gerekir” dedi.

*****   Üreticilere bilgilendirme toplantısında konuşan Faruk Kula: ‘Hayvancılıkta bizim insanımızın kazanmasını istiyoruz. Bunun için bu toplantıları yapıyoruz. Sizlere faydalı olacak çalışmalar yapıyoruz.”

 

 Recep Aslandur

Balıkesir Ticaret Borsası ile Balıkesir Damızlık Koyun-Keçi Birliği’nin ortaklaşa düzenledikleri “Koyun-Kuzu İshalleri ve Ölümleri” hakkındaki bilgilendirme sunumu BAL-KONUK Center’da yapıldı. Balıkesir Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ziya İlhan, Koyun Kuzu Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ali Azman ve Doç. Dr. İsmail Aytekin‘in konuşmacı olarak katıldığı toplantıya katılım büyük oldu. Toplantıda Ticaret Borsası Başkanı Faruk Kula, Koyun-Keçi Yetiştiricileri Kayyum Heyeti de yer aldı.

Ticaret Borsası Başkanı Faruk Kula “Balıkesir Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dekanı ve Öğretim Üyeleri koyun-keçi yetiştiricilerine bilgilendirme konusunda her an hazır olduklarını söylediler ve tereddüt etmeden geldiler. Yararlı bilgiler edineceğinizden eminim. Amacımız sizlerin daha bilinçli, daha çok kazanmanız için bu toplantıyı yapıyoruz. Bunun için çabalıyoruz. Bazı köylere gidiyorum, meralar bomboş. Hayvan yok. Tanıdıklarıma diyorum ki, meralar bomboş neden hayvan yok? Bu meralar sizden hesap sorar diyorum. Bazı köylere gidiyorum modern mükemmel hayvancılık yapılıyor. Balıkesir’de 630 bin koyun varlığı bulunmaktadır. Balıkesir’in meraları son derece müsait, son derece hayvancılığa elverişlidir. Daha çok üretelim. Et ithalatı yapılıyor. Bunun önüne geçmek için daha çok üretmemiz gerekir. Bizim insanımızın kazanmasını istiyoruz. Bunun için bu toplantıları yapıyoruz. Sizlere faydalı olacak çalışmalar yapıyoruz” dedi.

41 ÖĞRETİM ÜYEMİZLE YETİŞTİRİCİNİN EMRİNDEYİZ

Balıkesir Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ziya İlhan, Balıkesir’de hayvancılığın daha iyi, daha bilinçli ve daha üretken olması için her zaman bilgi aktarmaya hazır olduklarını söyledi.

Dekan İlhan “Veteriner Fakültemizde 41 öğretim görevlisi bulunmaktadır. Balıkesirli hayvan yetiştiricileri için varız. Tek bir hayvanın, tek bir kuzunun telef olmaması için biz ne gerekiyorsa yapmaya hazırız. Bilinçli yapılan hayvancılıkta telef az olur. Telef olan kuzu sayısı %5’i geçerse bir sorun var demektir. Ama maalesef daha fazla olduğunu biliyoruz” şeklinde konuştu.

YENİ DOĞAN KUZULAR İÇİN 48 SAAT ÇOK ÖNEMLİDİR

Prof. Dr. Mehmet Ali Azman ise yaptığı konuşmada son derece yararlı bilgiler sondu. Azman “Yeni doğan kuzularda ilk 48 saat çok önemlidir. Bu 48 saatte kuzu ölümleri maalesef çok fazla oluyor. Türkiye’de her yıl 2 milyon civarında kuzu ölümü oluyor. Bu çok fazla arkadaşlar. Koyun varlığımız 35 milyon civarında olan Türkiye’de 2 milyon kuzu ölümü çok fazladır. Kuzu ölümlerinin %5’i geçmemesi gerekir. Bunun için çok bilinçli olmamız gerekiyor. Kuzular sütten kesilinceye kadar çok dikkatli olunmalıdır. Gerekirse aşılar yapılmalıdır. Bizim hedefimiz de kuzu ölümlerinin en aza düşürülmesidir, bunun için bilgilendirmeler yapıyoruz. Yapmaya her zaman hazırız. Koyunların bakımlı ve güçten düşürülmemesi gerekir. Kuzular en az 30 derece sıcaklıkta ilk 48 saatte korunmalıdır. Aç kalan kuzu ölür. Kuzular kesinlikle aç bırakılmamalıdır” bilgisini aktardı

 

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
tanıtım filmi
gazete haber