Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

BOR MADENİNİ VERİMLİ ŞEKİLDE KULLANAMIYORUZ

BOR MADENİNİ  VERİMLİ ŞEKİLDE  KULLANAMIYORUZ

Mucit Faruk Durukan “Türkiye’de sanayi ve Ar-Ge’nin gelişmesi için, sanayi, üniversite ve siyaset ortak hareket etmeli” dedi.

Edremit ilçemizde Ar-Ge çalışmalarını yürüten Mucit Faruk Durukan, Dünya’da sorun neyse ona çözüm bulmaya çalışıyor. Bunu yaparken de ülkemizde hammaddesi olan ürünleri kullanmayı ilke ediniyor. Bu bağlamda bor madeni, medikal bitkiler ve organ tedavisine yönelik çalışmalar gerçekleştiriyor.

Bor madeni ve üzerinde gerçekleştirdiği çalışmalar hakkında bilgilendirmelerde bulunan Faruk Durukan, “Bor madeni, etkileşime girdiği maddeyi daha verimli, daha kuvvetli yapan bir ara madde. Dünyadaki rezervin yüzde 72’sinin Türkiye’de olmasına rağmen, bunu verimli bir şekilde kullanamıyor, hammadde olarak satıyoruz. Fakat bor madeninin, roket sanayinden çimentoya, verimli benzin kullanımından cam, çelik yapımına kadar çok sayıda kullanım alanı var. Biz de gerçekleştirdiğimiz çalışmalarla yerli sanayi ve üretime destek olmak istiyoruz” diye konuştu.

 “İTHAL ETTİKLERİMİZİ TÜRKİYE’DE ÜRETMEK ZORUNDAYIZ”

Durukan, Türkiye’de ciddi bir patent sorunu olduğuna dikkat çekerek “Ne yazık ki, uluslararası patent alma konusunda ciddi sorunlarla karşılaşıyoruz. Bu sorunları çözmek ve Türkiye’de sanayiyi ve Ar-Ge’yi geliştirmek için, sanayi, üniversite ve siyasetin ortak hareket etmesi gerektiğine inanıyoruz. Akademisyenlerimizle, sanayicilerimiz daha çok bir araya gelmeli, Ar-Ge’ye önem vermeli ve devlet politikalarıyla da bu gelişmelerin önü açılmalıdır. En büyük hedeflerimiz, ülkemizde hammaddesi olan ürünleri değerlendirmek ve ithal ettiğimiz ürünleri Türkiye’de üretmek olmalıdır. Sanayicilerimizin her türlü ürünü imal edebileceğine can-ı gönülden inanıyoruz” temennisinde bulundu.

 

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ