Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

BİTKİSEL İLAÇLAR ZARARLI MI?

Erhan Yırcalı

Erhan Yırcalı

Sayısız aktarın bulunduğu ve bitkisel açıdan zengin bir coğrafya olan ülkemizde, halk arasında nesilden nesile geçen bitkisel ilaçlara, şifalı formüllere sıkça rastlanıyor. Kaynağı belli olmayan, kaynağı belli olsa da bilimsel bir dayanağı olmayan kürler, bitkisel ilaçlar özellikle sosyal medyada elden ele dolaşıyor. En çok paylaşılanları ise kanser ve kilo verme ile ilgili. Satılan ürünler bir tedavi olmadığı gibi zarar da verebiliyor.
“Bir tanıdıktan duyulan” bitkileri karıştırarak elde edilen sözde ilaçlara vücudunuzun vereceği tepki olumsuz olabilir. Doğa bize sadece şifalı ve sağlıklı bitkiler sunmuyor. Bol miktar da zehirli bitkiler de var. Doğal dediğimiz her besin faydalı olacak diye bir olgu yok, aksine zararları da görülebiliyor. Güvenli olduğu düşünülen bitkisel ürünler doktor kontrolünde destek (yardımcı) tedavi olarak kullanılmalıdır. Bitkisel olarak lanse edilen ilaçlar, içlerinde sağlıksız kimyasallar bulundurabiliyor. Yani kimyasaldan kaçan insanlar bitkisel yolu denerken habersizce sağlıksız kimyasalları kullanıyor. Bitkisel ilaçlar kullanmadan, rahatsızlıkla ilgili doktora danışılmalı. Çeşitli reçetesiz bitkisel ilaçlar için eczacılardan tavsiye alınmalı. Ayrıca kesinlikle bitkisel ilaçları, bu işi ticarete dönüştürmüş aktarlardan ve hiçbir tıbbi yetkisi olmayan insanlardan satın almayın, kullanmayın.
Not: Bu bilgileri İnternet üzerindeki kaynaklardan derledim. Doktorunuza danışmadan lütfen! kesinlikle bitkisel ilaç almayınız, kullanmayınız.

/////

KASTELLİ

“Abidin Cevher Özden”

Bir zamanların en isimli isimlerinden biri olan Banker Kastelli Cevher Özden, 02.Haziran.2008 tarihinde İstanbul’da Kadıköy’deki bürosunda  intihar etmiştir. Ölümümden kimse sorumlu değildir diye not bırakan Kastellinin intiharından sonra piyasaya yüklü miktarda borçlu ortaya çıktı.

BİR ZAMANLARIN KUDRETLİ İSMİYDİ
Kastelli, o, zamanların en ünlü, en kudretli ve paralı adamıydı. Banker Kastelli adıyla yarım milyon insanı peşinden sürükledi. O’na göre  “Türkiye’nin en mühim adamları kapısında kuyruk oluyordu.”
Abidin Cevher Özden, yani Banker Kastelli 1982’ye kadar 550 bin kişiden 2.5 milyar dolar topladı. Ancak durgunluk ve kriz, Banker Kastelli’yi zirveden aniden indriverdi. Halkın vadesi gelen ana para ve borçlarını ödeyemeyince yurt dışına kaçtı. Elleri kelepçeli Türkiye’ye getirildi, davası 8.5 yıl sürdü. Daha sonra aklandı, itibarı iade edildi.

BORSA ALTIN DÖVİZ

İstanbul’da bir ofis açarak yeni işler yapmaya başlayan Özden, kendisine ne iş yaptığını soran bir muhabire, “borsa, altın ve dövizle” oynadığını söylüyordu.

 

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ