Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

BİSİKLETTEN MAKAM ARACI OLUR MU?

Zeki Doğan

Zeki Doğan

New York Eyaletinde trafiğin yoğun olduğu yolların uygun yerlerine yeşil şeritler eklenerek toplam 560 km’lik bisiklet yolu üretilmiştir. Bazı yollar ve caddeler ise taşıt trafiğine tamamen kapatılarak motorsuz taşıtlara ve yayalara tahsis edilmiştir. Yayalar, bisiklet ve scooter kullananlar göstermelik bisiklet yollarında değil, trafiğe kapalı yollarda özgürce dolaşıp pedal çevirirler. Ayrıca 1000 adet bisiklet istasyonları ve bisiklet otoparkları vardır.

Dans eden evleri ve geleneksel Hollânda mimarîsiyle bilinen Amsterdam 1 milyon nüfusa sahiptir. Şehirde 800 bin adet bisiklet olduğu tahmin edilmektedir. Yani neredeyse her ailenin bir bisikleti vardır. Bırakın taksiyi, metroyu, toplu taşıma araçlarını, en önemli ulaşım aracı bisiklettir. Bu bakımdan şehrin ana arterleri hariç birçok yolu trafiğe kapatılmış durumdadır. 400 km’lik bisiklet yollarına sahiptirler. Gelen turistlere şehri gezdiren bisikletli rehberleri ve bisikletli tur rotaları mevcuttur.

1 milyonu aşan nüfusa sahip Kopenhag, 480 km’lik bisiklet yoluna sahiptir. Danimarka‘nın bu güzel başkentinde insanlar işlerine ve okullarına bisikletle gidip gelmektedir.

350 bin nüfusa sahip Utrecht’te 12 bin 500 kapasiteli bisiklet parkı inşa edilmiştir. Şehirde bisikletle girilebilen ve gezilebilen parklar mevcuttur.   Tıpkı Amsterdam‘daki gibi bisiklet tur rotaları belirlenmiş, turizmin hizmetine sunulmuştur.

Alp Dağlarının eteğindeki Salzburg‘da 530 km’lik bisiklet yolları vardır. Şehirde Velhop adını verdikleri bisiklet kiralama sistemiyle 4 bin 400 Velhop bisikletini istediğiniz noktadan kiralayabiliyor, ulaşımınızı sağladıktan sonra en uygun durağa kilitleyip bırakabiliyorsunuz. Ayrıca keyifli bir şehir gezisi için de bir tur rotası belirlenmiştir. Ücret karşılığında bisikletli rehber eşliğinde unutamayacağınız bir şehir turu gerçekleştirme imkânına sahipsiniz.

Sanayisi, dokuma fabrikaları ve sığır pazarıyla ünlü Münster‘de trafik akışının % 39’unu bisiklet kullanan işçiler oluşturmaktadır. Yani bu tarihi şehirde dahi toplu ulaşım taca çıkmış, bisiklet revaçtadır.

Philips‘in doğum yeri olan Eindhoven‘da tüm şehiriçi ve şehirlerarası yolların neredeyse hepsinde bisiklet yolları vardır.  Zaten şehrin ulaşımı motorlu araçlara göre değil, bisikletli ulaşıma göre plânlanmıştır. Herkesin bir bisikleti olduğu gibi, ulaşımın büyük geneli bisikletle sağlanmaktadır. Projesini ünlü bir mimarın çizdiği 1700 kapasiteli bisiklet parkları dikkat çekicidir.  Ünlü ressam Van Gogh’un “Yıldızlı Geceler” tablosundan esinlenerek yaratılan bir de bisiklet yolu bulunmaktadır. Yola döşenen 50 bin adet küçük taş gündüz güneş enerjisini depolamakta, geceleri ise yolu aydınlatmaktadır.

İsveç‘in liman kenti Malmö 400 kilometrelik bir bisiklet yoluna sahiptir. Şehirde bisikletlilere yaşamı kolaylaştırmak için her ayrıntı düşünülmüştür. Trafik ışıklarına bisikletlilerin kırmızı ışıkta tutunarak dengede durmalarını sağlamak için aparatlar eklenmesi bunun en güzel örneğidir. Belediye yönetimi, “anlamsız araba yolculuğuna son” adını verdikleri kampanya ile halkı bisiklet kullandırmaya özendirmektedir.

Çin Halk Cumhuriyetinin Hangzhou şehri, “Hangzhou Public Bicycle” adı verilen bisiklet paylaşım düzenine sahiptir. Bu sistemde 2.700 adet bisiklet istasyonu ve 65 bin adet bisiklet bulunmaktadır.

Belçika‘nın liman kenti Anvers, (Antwerp) şehrinin neredeyse her karışında bisiklet istasyonunu bulmak mümkündür. Şehir yönetiminin kurduğu Velo adlı bisiklet kiralama sistemi fazlasıyla ilgi görmekte, 7’den 70’e herkes bisiklete binmektedir.

Endülüs Özerk Bölgesinin merkezi ve en büyük şehri Sevilla, 80 kilometrelik bisiklet yolu ile başlayan yatırımlarının devamında 6.000 olan bisiklet kullanıcı sayısını 70.000’lere yükseltmiş durumdadır.

2013 yılı itibarîyle Kolombiya‘nın başkenti Bogota‘da 400 kilometrelik bisiklet yolu yapılmıştır. Kurdukları bisiklet istasyonlarında her türlü eksiği giderilebilmektedirler. Ayrıca şehrin her köşesinde bisiklet park yerleri mevcuttur.

***

Hollanda Başbakanı Mark Rutte,  makam aracı olarak bisiklet kullanan parmakla gösterilecek bir devlet adamıdır. 2012 Yılında devrin Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Lahey‘de yaptığı görüşmeye, 2017 yılında Hollanda Kralı Willem-Alexander‘la olan randevusuna bisikletiyle giderek büyük sempati toplamıştır. Eski Avusturalya Başbakanı Tony Abbott, pedli ve taytlı bir şekilde performans sporcusu olarak bisiklete binmekten her zaman büyük keyif almıştır.  Eski Birleşik Krallık Başbakanı David Cameron gösteriş olarak değil, işine bisikletle gidip gelmiştir. Eski İtalya Başbakanı Matteo Renzi de makam aracı olarak bisikletini kullanmıştır. Ülkemizde de buna benzer güzel örnekler vardır. Örneğin eski Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın,  Kırşehir eski Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Tekirdağ Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel de işe mümkün olduğunca bisikletiyle gidip gelen başkanlar arasında yer almışlardır.

***

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Avrupa Birliği Delegasyonu’nun 16-22 Eylül günleri arasında “Avrupa Hareketlilik Haftası” kapsamında Türkiye Belediyeler Birliği ile birlikte organize ettiği bisiklet sürüş etkinliğinde haftanın startını verdi. “Bisiklet düzenli ulaşım aracı olmalı” diyerek önemli bir de söz etti. Hatta sözlerinin devamında, şu an 550 kilometre bölünmüş bisiklet yolu olan Konya’ya meydan okudu. Kendisini kutluyor, bu parlak söylemlerin ardından somut icraatlarını bekliyorum. Örneğin hem kendileri, hem de Balıkesir Büyükşehir Belediyesinde makam sahibi bürokratlarımız bundan böyle işe makam araçlarıyla değil de, bisikletleriyle gidip gelirler diye umut ediyorum. Koskoca Hollânda Başbakanı Mark Rutte bisiklete bindikten sonra, bizim başkanımız ve daire müdürlerimiz mi binemeyecek?

Ha bu arada biz de binmek istiyoruz da,

Bilmem farkında mısınız? Yol yok.

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
SESSİZLİK… - 21 Ekim 2020
ASKI! - 20 Ekim 2020
ÇORAKLIK… - 19 Ekim 2020
MASA VE KASA! - 14 Ekim 2020
SANDIK - 12 Ekim 2020
PİYANGO - 9 Ekim 2020
İSTİKLAL MARŞI - 8 Ekim 2020
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ