Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

BİRİKİM YAPMAK İSTEYEN ALTINA YATIRIM YAPSIN

BİRİKİM YAPMAK İSTEYEN   ALTINA YATIRIM YAPSIN

“Altına sahip olan kuralı koyar” diyen Başkan Recai Gürcan “Bu açıdan altın, sarı gelin her zaman güç, kuvvet, teminat getirir diye insan aklına kazınan kıymetli madendir” uyarısını yaptı.

Balıkesir Kuyumcular Sarraflar ve Mücevheratçılar Derneği Başkanı Recai GÜRCAN gözde yatırım aracı altın ile ilgili geçmişten günümüze değerlendirme yaparak gelinen son durumu ve öngörülerini aktardı.

Başkan Gürcan Demokrat’a yaptığı özel açıklamada şunları kaydetti:

“Altının 100 Yıllık serüveni 1 onsu 18 Dolar ile başlar ve bugün geldiği nokta 1 ons 1900 Dolarları gören bir seyir ve şu anda 1700 dolarlardan bir fiyat izliyor.

Bu yükselişin ana sebebi Devletlerin borçlanmaların da altını teminat olarak kullanmaları ve Dünya nüfusunun artması haliyle insanların ihtiyaçları refah düzeyleri oranın da hızlı artışlar, hızlı yükselişler ve doğal olarak da ülkelerin parasal gelişmeleri sonucu insanların çeşitli yatırım araçlarına yönelmeleri altın fonlarının çıkması ve de büyük yatırımcıların altını gözde yatırım aracı olarak görmeleri ve tabi ki Altın Devletler için de, Bireyler için de güvence teminat/aracı haline geliyor. Ama nihayetinde insanlar büyük yatırım fonlarına getiri için yönelirler, fakat yatırım fonları da son yıllarda altın fonlarına yaptıkları yatırımlarla altının daha da cazip hale gelmesinde etken oldular.

Altının yükselmesi için sebepler çoktur, fakat düşmesi için sebepler azdır. Neden derseniz dünya nüfusunun bu kadar artıp insanların para bolluğu ile paranın yöneleceği adres ve ya devletlerin ellerini güçlendirmek için yönelecekleri emtia altındır. Elbette zaten çok az üretilen altın fiziki talebe cevap verecek durumda değil.

Son yıllarda Çin ve Hindistan insanının altına olan talep patlamasında fiziki altın yükselmesinde etken olmuştur. Hindistan’da 300 milyon zengin var, Çin de bundan aşağı değil. Düşünürsek bu insanların altına olan tepkileri mevsimsel bazda altını hep yukarı taşıyor. Zaten yıllara bakarsanız altın uğruna ölen insanların, sömürgeciliklerin ve sonunda gelinen noktada üretim zorluğu ve azlığı Batılı Devletlerin Afrika’yı talan etmesiyle altın madenin de hem üretim düştü hem de çıkarma maliyetleri yükseldi. Şu an yılda çıkan 3000 ton civarı altın da fiziki olarak ne merkez bankalarını ne de vatandaşların alım talebine yetmiyor. Bir de devreye yatırım fazlası paralar girdiğinde altının onsu umulmadık yerlere geliyor.

Son seneler de Dünyada devletlerarası siyasi ve ekonomik politik gerginlikler ve savaşlar ve ekonomi krizleri sonucu piyasalara pompalanan para miktarlarının çokluğu altını tekrar gözde hale getirdi. En önemli faktörlerde Devlet merkez bankalarının piyasadan aldıkları fiziki altınlardır. Bu da fiyatların yukarıya çıkmasında en büyük etken.

Benim şahsi görüşüm Fed ’in bu sene Covid-19 sebebiyle piyasaya süreceği 100 Devletten yardım çağrısı neticesinde devletlere verecekleri 4-5 Trilyon Dolar ve Amerika’nın çökmüş ekonomisini karşılıksız olarak basacağı trilyonlarca dolarların da piyasaya girmesi neticesinde tahmini bu paraların bir kısmını altına gelmesi bile altının bu süreçte ne hale geleceğini yükselme yönünde tahminleri bile yapmakta insanı zorluyor. Bir hesaba göre 1 ons 2000-3000 Dolar olarak görüleceği yönünde, Ülkemiz de nasıl altının 390-400 TL gibi rakamlara ulaşması hayal gibi görünürken 500-600-700 TL gibi rakamların ulaşmakta, eğer onsun 2000-3000 Dolarlık seviyeleri görmesi halinde, bu hayal değildir. Özellikle birikimi olan veya birikim yapmak isteyen kişilere tavsiyem 3 ay ve daha fazla zaman içerisine ellerinde tutacakları parayı altına bağlasınlar. Altın her zaman kazandıran ve güven veren bir metaldir. Döviz sonuçta kâğıt ve devletlerin yeni para birimleri ile ilgili çalışmaları bile Doların akıbetini meçhul kılıyor. Bugünlerde altın alacaklar için ise fiyatlar 397 TL bandından biraz aşağılara indi. Uzun vadeli düşünenler için alım fırsatı olabilir. Ama yine de günler içinde altın olumlu ve olumsuz haberler ile öyle hızlı iniş ve çıkışlar yaşıyor ki altın fiyatını kısa vadede tam fiyatlamak zor. Ama uzun vadede bu fiyatlardan alabilirler. Şu an doların Devletlerin esas kullanımda olması Amerika’nın ekonomik batım noktasında olmasına rağmen gelişmekte olan devletlerin paraları karşısında değerleniyor olması şu an geçerli para birimi olması dolayısıyladır. Döviz geçmişte de görüldüğü gibi yükselmelerden sonra çok düşüş gösterebilmesi dövizin sağlıklı bir yatırım aracı olmadığının göstergesidir. Bu açıdan altın, sarı gelin her zaman güç, kuvvet, teminat getirir diye insan aklına kazınan kıymetli madendir. Altına sahip olan kuralı koyar.”

 

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ