Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

BİR DEPREM TATBİKATI ve SONRASI “Öğrenci Ö. Ne oldu?”

Erhan Yırcalı

Erhan Yırcalı

Balıkesir’de bir deprem tatbikatı yapılıyor. Tatbikat sırasında öğrenci Ö. karbonmonoksit gazına maruz kalıyor ve etkileniyor. Alanda bulunan konteynere giriyor. Orada daha da kötüleşiyor. Müdahale yapılıyor. Oksijen veriliyor.
Öğrenci Ö. hemen hastaneye kaldırılıyor ve günlerce yoğun bakım da kalıyor. Tam iyileşemiyor ve tekrar yoğun bakıma alınıyor.
Öğrenci Ö. için verilen rapor da “karbonmonoksit zehirlenmesi” yazıyor. Bir nevi soba zehirlenmesi gibi düşünün olayı.
Bu öğrencinin aslında tatbikat da görevi yok. Anlık gelişen bir olay ve konu mankeni gerekince bu öğrenci tesadüfen seçiliyor.
Ülkemizde ki tatbikatlarda zaman zaman böyle şeyler oluyor. Bunun birçok örneği de var.
İŞTE ÖRNEKLER
1. Aksaray’da tatbikat için itfaiyenin kurtarma merdivenine binen 5 öğrenci ve 1 itfaiye eri 10 metre yükseldikten sonra sepetin kopması üzerine itfaiye aracının üzerine düştü. Kazada 5 öğrenci ve 1 itfaiye eri yaralandı.
2. Bitlis’in Ahlat İlçesi’n deki Çok Programlı Lise’de yapılan yangın tatbikatında, ateşin alevlendirilmesi için tiner dökülünce patlama meydana geldi. Tineri döktüğü belirtilen bir öğrenci alevler arasında kalarak ağır yaralanırken, yaralanan toplam 11 öğrenci hastanelerde tedavi altına alındı.
3. Bolu’da bir okulun yanında düzenlenen yangın tatbikatı gerçeğini aratmadı. Dumandan etkilenen teneffüsteki minik öğrenciler sınıflara alındı.
Bu tip tatbikatlarda alınan önlemler defalarca gözden geçirilmelidir. Tedbir elden bırakılmamalıdır.Ayrıca; tatbikat da konu mankeni olarak bir lise öğrencisi tercih edileceğine itfaiye erlerinden biri tercih edilebilirdi. Balıkesir de yapılan bu deprem tatbikatı gerçekten, gerçeğini aratmamış olabilir. Fakat, bu tatbikatlar da kaş yapayım derken de göz çıkarılmamalıdır.

//////

KESMEYİN ÖNÜNÜ BALIKESİR’İN

Gemlik’ten otobüs’e bindim. İstanbul’a gidiyoırum. Yanımda ki bey, 15-20 dakika sonra sordu.Nerelisin? Balıkesir’liyim dediğimde ise kendisinin Balıkesir Adliyesi’nde polis olarak görev yaptığını ve oradan emekli olduğunu söyledi. Gemlik’e yerleşmiş. Gemlik’te ev, araba ve bir de balığa çıkmak için küçük bir kayık almış.

İstanbul’a mermi almaya gidiyormuş. Kibar, beyefendi bir insan. Balıkesir den bahsederken birden ciddileşti ve “Balıkesir’in önünü kesiyorlar” dedi. Başladı anlatmaya, Balıkesir’e Mazda Fabrikası gelecekmiş, Y. İzin vermemiş. Hem bi kere o Mazda değil Toyota. Birde öyle güzel anlatıyor ki neredeyse ben bile inanacaktım.

Bu konunun aslını merak edenler iki dönem belediye başkanlığı yapmış abimiz den öğrenebilirler. Sabancı’ya ne zaman, kimlerle gittikleri belirttikten sonra böyle bir yatırımın söz konusu bile olmadığını anlayıp, mahcup bir şekilde  Balıkesir’e  nasıl döndüklerini ayrıntıları ile dinleyebilirsiniz.

Yıllardan beri Toyota, Mazda ile avunan Balıkesir, Volkswagen için nasıl bir şehir efsanesi üretecek acaba!?

Manisa da kurulacak Volkswagen fabrikasına  kimsenin engel olmaması da hayret ki ne hayret… !!!

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
SAĞLIK ÇALIŞANLARI - 24 Kasım 2020
DURSUN AGAR VEFAT ETTİ - 23 Kasım 2020
DÜNYA ERKEKLER GÜNÜ - 21 Kasım 2020
AİLE SAADETİ - 20 Kasım 2020
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ