Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

BİLİR MİSİNİZ UTANÇ DUYGUSU NEDİR?

Hüseyin Gündoğdu

Hüseyin Gündoğdu

Canlar,

Bu duygu ancak vicdan sahibi, gani gani hoşgörü sahibi olanların yaşayabileceği bir duygu olduğunu düşünüyorum. Utanç duygusunun tanımına baktığımızda bir yetersizlik veya davranıştaki bozukluğun farkına vardığınızda, hissettiğiniz acı diyebileceğimiz bir durum.

Bunu hissetmeniz için, tohumlarının çocukluktan itibaren ekilmesi gerekir.

Günlük yaşantı içinde, gerek ülkemizde gerekse dünyada geriye dönüp baktığınız da utanılacak o kadar çok davranış bozuklukları ya da yetersizlikleri ile karşılaşmak mümkündür.

Örneğin;

‘’Yurtta sulh, cihanda sulh’’ ilkesinin yanlış politikalar sonucunda yok edilmesi ve ülkemizin dış politikada yalnızlaşması ve sonucunda da üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizin son durumuna çok üzülüyorum.

Aynı denizlerde ve kara sınırlarında komşu olan ülkelerin bu yanlış politikalar sonucunda birbirlerine düşmanlaşmaları ve ortak değerlendirebilecekleri doğal kaynakları adilce paylaşamamaları sizce de bu utanç duygusu değil mi? Bu durumu vicdan sahibi yöneticilerin yaşamaları gerekir diye düşünüyorum.

Canlar,

Yaklaşık 6 aydır, Korona Salgını nedeniyle, sağlık çalışanlarımızın(hekimden-hemşiresine-temizlik elemanına kadar) özveri ile hayatları pahasına hatta hayatını kaybeden yüzlerce sağlık çalışanının olduğu bu dönemde bile şiddete uğramaları, tehdit edilme ve maruz kalma durumunu yaşatanlarının utanç duymaları kadar normal bir şey olamaz.

Bu şiddeti uygulayanlarda vicdan olmadığını düşünenlerdenim.

Pazar günü Zeynep ORAL’ın köşesinde değindiği bu konuya Edebiyatımızda da dile getiren Sait Faik’ler, Yaşar Kemal’ler, Ülkü Tamer’ler, Aziz Nesin’lerin işledikleri konularmış.

Büyük şair Fazıl Hüsnü Dağlarca ise, ‘’Çağlar birbirlerini görse; Ortaçağ, Uzay Çağının(içinde bulunduğumuz bu günlerin) yüzüne tükürürdü’’ demiş. Ne kadar güzel söylemiş.

Bunu biraz açarsak büyük şairimiz yerden göğe kadar haklıdır.

İçinde bulunduğumuz bu uzay çağında medeniyetin ulaştığı gelişmişliğin sınırını hayal bile etmek güç.

Uzayda koloniler kuracak kadar imkanlara kavuşulmuş.

Sağlık bilimlerindeki gelişim ortadadır. Beyin hariç, nerede ise tüm organların nakli yapılıyor.

Dijitalleşmenın vardığı nokta ortadadır. Düşünsenize çok uzaktaki yakınınla görüntülü sohbet edebiliyorsunuz.

Hele eskiden aylar ya da yıllar süren uzak seyahatler, gelinen noktada en uzak noktaya bile 24 saatten erken varmak mümkündür. İnsanların yaşam kalitelerini iyileştiren bu uygulamalar, vicdan sahiplerini mutlu kılar. Ama halen dünyanın dört bir tarafında açlıktan ölen milyonlarca insanın durumu üzücüdür. Haksız oldukları gibi kural bilmez veya tanımazların, masum insanlara zarar vermeleri de utanılacak ve ders çıkarılması gereken durumlardır.

Geçen hafta Yunanistan’da iki gazete, Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkındaki iğrenç bir yazı yayınlamışlardı.

Sağ duyu sahibi Yunanlı kadın girişimciler bunu şiddetle kınayıp özür dilemişler. Her ülkede var olan bu güzel-duyarlı insanları bizlerde kutlarız. İyi ki vicdanlı insanlar, bu dünyada varlar. Ve de olacaklar.

Adına ‘’WİNPEACE denen Türkiye-Yunanistan kadın barış girişimi’’

2 Eylül’de Doğu Akdeniz’de Şiddetsiz Çözüm Çağrısında bulunmuşlar. Geçen hafta bu iki Yunan gazetecinin, insanlığa yakışmayacak, insani değerleri aşağılayan, utanç verici, iğrenç başlıklar ve hakaretleri için şiddetle kınamışlardır.

Nefret dilini reddederek, ahlak ve etik ölçülerin öncelleşmesini önermeleri vicdanlı olanların ortak yaklaşımdır.

Canlar,

Kalın sağlıkla!!!

Kalın koronasız!!!

Dokunun suya-sabuna!!!

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
MEMLEKETİMDEN HALLER! - 16 Eylül 2020
ZAFER HAFTASI - 31 Ağustos 2020
EGOİSTLİĞİN BU KADARI!! - 12 Ağustos 2020
BAYRAMDAN BİZE KALANLAR!!! - 10 Ağustos 2020
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Sadettin dedi ki:

    Ellerinize sağlık Sayın Hüseyin hocam
    Sağlıklı Covid 19’suz günler

BİR YORUM YAZ