Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

BİLGİ KİRLİLİĞİ, YALAN HABER…

Erhan Yırcalı

Erhan Yırcalı

Özellikle sosyal medya hesapları üzerinden internet de bilgi kirliliği için elinden geleni yapan kişiler var. Sosyal medya insanların düşüncelerini paylaştıkları önemli bir yer. Olumlu bir durum. Ancak, yanıltıcı bilgi yayılması hiç de hoş değil.
YALAN HABER ve YANLIŞ BİLGİ
Bazı sosyal medya kullanıcıları yalan haber ve yanlış bilgiyi kasıtlı olarak yazıyor ve paylaşıyor. Diğerleri de hiç araştırmadan bunları paylaşıyor. “Eskiden bir bilgiye ihtiyaç duyulduğunda kitaplara, ansiklopedilere başvurulurdu. Şimdi ise, sosyal medya sitelerinden bilgi toplanıyor.” Ve bu bilgilerin birçoğu yalan ve yanlış. sosyal medya ortamlarında, popüler kültürün ve trendlerin etkisiyle paylaşım rüzgârına kapılan herkes; kaynağı bilinmeyen bilgilere, videolara, ses kayıtlarına ve haberlere, muhakeme etmeden inanıyor ve bunları düşünmeden paylaşıyor. Dolayısıyla da var olan bilgi kirliliğine hizmet etmiş oluyor. Bu sebeple yalan haber, günümüzde mücadele edilmesi gereken ciddi sorunların başında geliyor.
Bu yüzden özellikle son zamanlarda ortaya çıkan ve dünyayı etkisi altına alan “koronavirüs” ile bilgileri yalan yanlış ve olur olmaz bir şekilde paylaşmamak gerekiyor.
T.C. Devleti’nin aldığı kararlara uyarak bu tehlikeyi en iyi şekilde atlatmaya çalışmak hepimizin dileği olmalıdır.

//////

CEHENNEM KORKUSU

Hazret-i Ömer, Kur’ân-ı Kerîm’den bâzı âyetleri duyunca düşüp bayılır ve hasta olurdu. İnsanlar hasta diye onu ziyaret ederlerdi. Çok ağladığı için yüzünde siyah bir çizgi vardı. Birgün, bir evin kapısından geçerken, birisi Kur’ân-ı kerîm okuyordu. Sıra “Rabbinin azâbı, şüphesiz vuku bulacaktır.” âyetine gelmişti. Hazret-i Ömer hâlsizleşip bir duvara yaslandı. Sonra onu eve götürdüler. Bir ay hasta yattı.
Çünkü, Cehennem yaratıldığı zaman, bütün melekler ağlaştılar. İnsan yaratılınca da, Cehennemin onlar için olduğunu anladılar ve ağlamayı kestiler.

//////

NEVRUZ

20 Mart ilkbaharın başlangıcıdır ve 21 Mart da Nevruz günüdür. Nevruzun kelime anlamı “Yenigün” demektir. Bu gün İran gibi ülkelerde bayram olarak kabul edilmektedir. Özellikle Nevruz Acemler için önemlidir.
Bunun Acemler için önemli olmasının en önemli sebebi, İran’da ilk hükümeti kuran Cemşid adlı kişinin ateşe tapan biri olmasıdır.
Bu kişi, Zerdüşt’ün kurduğu Mecûsîlik (Ateşe tapma) dinine mensup idi. Mart’ın 21. günü tahta çıktığı için, bugüne Nevruz diyerek, yılbaşı ve dînî bayram yapmıştır. Bugün, İran’da hâlâ kutlanmaktadır.
Bu Nevruz olayı, İslâmiyetden önce çıktığı için, Müslümanlıkla bir ilgisi de yoktur.

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ