Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

BİK ‘Borcu yoktur’ belgesini 1 Temmuz’da arayacak..

BİK ‘Borcu yoktur’ belgesini 1 Temmuz’da arayacak..

YERELLERİ KAPSAYAN ‘VERGİ BORCU YOKTUR’UN YİNE ERTELENMESİ NORMAL OLUR

 

 1 Ocak 2019 tarihinde yürürlüğe giren ve Basın İlan Kurumu’nun tarafından istenecek olan (Borcu Yoktur) yazısı için müsaade edilen süre 1 Temmuz 2019’da bitiyor

Basın İlan Kurumu (BİK) tarafından süreli yayınlara yapılacak ödemelerde, vadesi geçmiş borç durumunu gösterir belge aranmasına ve varsa vergi borçlarının kesilerek ilgili vergi dairesine aktarılmasına ilişkin düzenlemenin uygulanması 1 Temmuz 2019 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek. İki sefer ertelenen bu durum son olarak bir kez daha ertelenmişti.

 

YEREL GAZETELER ZOR DURUMDA

Hatırlanacağı üzere 6183 Sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun’un 22/A maddesinde 5 Aralık 2017 tarihinde yapılan değişiklikle, kamu tüzel kişiliğini haiz kurum ve kuruluşların, mal ve hizmet alımları ile yapım işleri nedeniyle 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren hak sahiplerine yapacakları ödemelerde, vadesi geçmiş vergi borcu bulunmadığına dair belge isteme zorunluluğu getirilmişti.

Ancak, süreli yayınların mağduriyet yaşamamaları ve yeni uygulamaya uyum sağlayabilmeleri amacıyla yeni düzenleme Maliye Bakanı Naci Ağbal tarafından 1 Mart 2018 tarihine ertelenmişti. Uygulama daha sonra 1 Ocak 2019 tarihine kadar ertelenmişti. Ardından hem seçim hem de ekonomik durum göz önüne alınarak uygulama 1 Temmuz 2019 tarihine kadar ertelenmişti.”

KANUN NE GETİRİYOR

Bununla birlikte 6183 sayılı Kanunun 48’inci maddesi kapsamında, vadesi geçmiş vergi borçlarının taksitlendirilmesi yapılabilmekte. Süreli yayınların herhangi bir mağduriyetle karşı karşıya kalmamaları için vergi dairelerine olan borçlarını zamanında ödemeleri ya da 6183 sayılı Kanunun 48’inci maddesi uyarınca vadesi geçmiş vergi borçlarını taksitlendirmeleri ve taksitlerini düzenli olarak ödemeleri gerekiyor.

Vergi borçlarının taksitlendirilmesi ve taksit tutarlarının yüzde 10’unun ödenmesi durumunda, bu borçlar vadesi geçmiş borç olarak değerlendirilmeyecek ve taksitler düzenli ödendiği sürece Kurumumuz tarafından süreli yayınlara yapılacak ödemelerden kesinti yapılmayacak.

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ