Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

Biçki-Sarı Düellosu

Biçki-Sarı Düellosu

CHP’nin ilçe kongrelerinde 31 Mart yerel seçimleri ile ilgili değerlendirme ve  tartışmalar sürüyor. Karesi ilçe kongresinde de yerel seçimler bir kez daha gündeme geldi. il Başkan adayı Ender Biçki, büyükşehirin kaybedilmesinden sorumlu tuttuğu Serkan Sarı’nın bu konuda ders çıkarmadığını ve özeleştiride bulunmadığını iddia etti. İl Başkanı Sarı, Biçki’nin adaylığında CHP’nin Karesi’de üçüncü parti olduğunu anımsatırken, “Yapamadıkları ile değil yaptıklarımızla gurur duysunlar” yanıtını verdi. Büyükşehir adaylığı son anda geri çekilen milletvekili Ahmet Akın, “Bu konu her konuşulduğunda inanın en derin ofu ben çekiyorum. Ama açık net söyleyeyim. Söz konusu vatansa gerisi teferruattır” diyerek son noktayı koydu.

CHP ilçe kongreleri ardı ardına yapılırken, il kongresine dönük çalışmalar da sürüyor. İlçe kongreleri il kongresine yönelik mesajlar dikkat çekiyor. CHP önceki dönem il başkanı ve il başkan adayı Ender Biçki, yaptığı konuşmada, 31 Mart’ta büyükşehrin kaybedilmesi nedeniyle İl Başkanı Serkan Sarı’yı eleştirdi. Biçki şunları söyledi:
“31 Mart’ta 69 yıldır hayal ettiğimiz, 69 yıldır rüyasını kurduğumuz Büyükşehiri kaybettik. Bu bir gerçek mi , gerçek… Bu kaybedişin sebebini oraya buraya şuraya atmanın da hiç bir anlamı yok. Sonuçta Balıkesir’de büyükşehir belediyesi kazanılamadı. Millet İttifakı’nın adayı olsa bile burada bu seçim alınacaktı. Bugün Millet İttifakı’nın adayı büyükşehir belediyesinde oturuyor olacaktı. O zaman gençlerimize iş kapısı açılacaktı. Sayın İl Başkanım bir çok ilçe kongresinde 5 yıl bir gecikme yaşandığını söylendi. Bu gecikmede sizin hiç hatanız yok mu, sizin hiç sorumluluğunuz yok mu, siz buradan bir ders çıkarmıyor musunuz, bir öz eleştiri yapmak zorunda değil misiniz? Ben bir mali müşavir olarak şunu ifade edeyim. Bizde ‘gecikme’ deyince aklımıza gecikmenin zammı gelir. Balıkesirlilere gecikme zammını ödetmeye hakkınız yok çünkü bu gecikme zammını siz değil biz ödeyeceğiz.

“Yarım Kalan İşi Tamamlamak İçin Yollardayız”

“Şimdi önümüzde 2024 seçimleri var” diyen Biçki sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bizim yarım kalan bir işimiz var. Hayalini kurduğumuz Cumhuriyet Halk Partisi’nin bayrağını o Büyükşehir’e dikmek gibi Mustafa Kemal Atatürk’e bir borcumuz var. Bu borcu yerine getirmek için bu yarım kalan işi tamamlamak için yeniden yollardayız. Bunu başaracağız. Bunun için de sizlere, örgüte güveniyorum. Çünkü örgüt güçlü olursa, örgüt önde olursa, örgütün üzerinde hiçbir güç olmazsa mutlaka başarırız. Onun içini de kullandığımız sloganımız şu: Önce CHP, önce güçlü örgüt. Güçlü örgütü yaratacağız 2024’de büyükşehirin semalarına mutlaka hep birlikte Cumhuriyet Halk Partisi’nin bayrağını dikeceğiz. Buna inancımız tam, buna kararlıyız, bunu başarabilecek güçteyiz, kudretteyiz.”

“Yapamadıkları İle Değil Yaptıklarımızla Gurur Duysunlar”

CHP İl Başkanı Serkan Sarı ise Biçki ve arkadaşlarının eleştirilerine sert tepki gösterdi. Yerel seçimler sonrası İstanbul, Ankara, Antalya, Adana başta olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanında CHP bayrağının dalgalandığını, partinin iktidara koştuğunu ve bunun coşkusunu yaşadıklarını belirten Sarı, “Bugün bu coşkuyu, bu ittifakı, ittifakın ruhunu, birlikteliği, özveriyi anlayamamış olanları gördüm, üzüldüm. CHP’nin bayrağının Balıkesir’in dört bir köşesinde dalgalanıyor olmasının gururunu yaşayamayanları gördüm üzüldüm. Bu bayrağı dikmek için yetki alanlar bugün bulunduğumuz bu ilçede ne yazık ki aldıkları yetkiyi kullanamayıp bizi üçüncü parti yapanlardır. Yapamadıkları ile değil yaptıklarımızla gurur duysunlar” dedi.

“Büyükşehir Bizim”
31 Mart seçimlerinde CHP’nin Balya, Burhaniye, Gönen ve Gömeç’i yıllar sonra yeniden kazandığını, Balıkesir’de ki belediye sayısının 5’den 8’e yükseldiğini anımsatan Sarı, “Büyükşehir’i kazanacağımıza da inanmıştık. Türkiye’de açıklanan ilk isim örgütümüzün de isteği ile Ahmet Akın oldu. Ancak ittifak gereği geri çekildi. Bizde bu kaybı yaşamak istemedik çünkü inanmıştık. CHP’nin bayrağını büyükşehirde dalgalandıramadık ama inancımız hala sürüyor. Söylediğimi bir daha söylüyorum, eleştirsinler bir daha söyleyeceğim. O Büyükşehir Belediye Başkanlığı bizim, bu mülkiyet bizim. 5 yıllığına kiraya verdik. Gecikme faizi ise onu da öderiz, bedel ödemek ise bu bedeli de, hesabı da vermek üzere bu yola çıktık, hiç kimsenin tereddüttü olmasın. “diye konuştu.

“Chp’yi En Kısa Zamanda İktidar Yapacağız”

“Bu eleştiriler beni üzüyor ve kırıyor” diyen Sarı sözlerini şöyle sürdürdü:
“Biz birbirimize güç verebiliyorsak, bir omuz verip de ileriye taşıyabiliyorsak o zaman CHP’li olabiliriz, o zaman M.Kemal Atatürk’ün yolunda, O’nun devrimlerinin ışığında yürüdüğümüzü gösterebiliriz. Birbirimize güç veremeyen, birbirimizin eksiklerinden gelecek hayal edenler bizle aynı yolda yürümüyorlar. Biz Atatürk’ün askerleri ve yoldaşları olarak bize yoldaşlık edenleri arıyoruz. Ve bu salonun bunlarla dolup taştığını görüyoruz. Bugün belediye sayımız 8’e yükseldi yarın çok daha yukarılara çıkacak. Bunu başarmak için ittifak ruhunu anlayabilecek, özveri gösterebilecek kadrolarla yürümemiz gerekiyor. Bu ittifak çatısı daha da büyüyecek. Bugün ben değil biz olmalıyız. Hak hukuk adalet diyerek başlattığı yürüyüş bizi bugünlere getirdi. Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun arkasında dim dik duracağız ve CHP’yi en kısa zamanda hep birlikte iktidar yapacağız”

En Derin Of’u Çeken Ne Diyor?
Son konuşmayı yapan CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın ise, yerel seçimlere ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı:
“Balıkesir genelinde güzel bir sonuç yakaladık. Daha iyi olmasını istiyorduk. Her konuşulduğunda inanın en derin of’u ben çekiyorum. Ama açık net söyleyeyim. Söz konusu vatansa gerisi teferruattır. Şu anda bizi temsil eden canı gönülden çalışan belediye başkanlarımız var. Hepsinin sırtında büyük bir yük var. Hepsi başarılı olmak ,halkın içinde, halkla beraber olmak ve hesap vermek mecburiyetindeler, zaten bunu da yapıyorlar. Yaptığımız bir çalışmada belediyelerimizin olduğu yerlerde oylarımız yüzde 4 ile 8 arasında artmış. Başta Balıkesir’deki başkanlarımız olmak üzere tüm Türkiye genelindeki belediye başkanlarımıza teşekkür ediyorum. Ayrıca kendi memleketini kazanan bir siyasetçi olarak Gönen’e de teşekkür ediyorum” /Memet Koşar

 

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ